• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Re: kalači drva

Sjekira od špica i oštrica na kašikama bagera, manganski čelik što ga više koristiš to je tvrđi, ali bi za ovo prošao i kamionski gibanj. Za ispod sjekire može i drvo, a imam i baš lijepi aluminijski odljevak veličine ovog na videu, samo ga obradit, ili te pošaljem kod svoje tetke u tehnogumu po ploču poliamida ili pvc-a :icon_mrgreen:
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Re: kalači drva

Zavisi kolko imas godina pa jel za tebe 45-50 god malo ili puno :icon_mrgreen:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: kalači drva

mislim na google meštre


pa nije , ali kad pogleaš broj pokrentih i nepokretnih djelova ono gore je jednostavno do bola

zapravo gledam na to dosta bjektivno odnosno na rezanje 25 cm
nije mi jasno gdje i kako lože s ovim , i kako manipuliraju suše itd ..jer ovo je daleko od sječke da bi radilo na autoatizirani pogon , a opet ako se to ubacuje rukom ..hm , nema mi to smisla
Puknuti, jedan tu iz mog kraja je kupil u Sloveniji traktorski taj za sječkat, ide do 10cm granje bez problema. Čovek melje u vreče za krumpir, sklada doma kroz godinu u drvarnicu i poslje šiba cele vreće nutra. Ima centrometalovu peć, prije je bila na pelete, ali su izbacili i sad već treću godinu tak lože.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: kalači drva

Inaće sam se i ja već par puta zagrijal za izradu te sječkare. Dok vidim kolko šiblja i granja debljine ruke trune po šumama, srce me zaboli. Moral bum nekaj iskemijati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kod mene su takva drva na cjeni , kad treba naglo jaku vatru uvjek se ide po njih , zovemo ih kolčeki jer su promjera kola pa na tanje

Ali ih je problem slagati a i piliti , skladištimo ih rifuzno ispod štengi , kad padne na polovicu stara diže paniku

Zavisi kolko imas godina pa jel za tebe 45-50 god malo ili puno :icon_mrgreen:
stari taman :8):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,903
Re: kalači drva

Mislil sam književnije napisat žao mi je
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
Re: kalači drva

Mi smo se na takva drva grijali 4 godine, ms 180 savrsena za rusenje i rezanje, medju kolce slozi se i brzo se reze u cjepanice, ali ovo je jednostavnije.
Puknuti znaci pod sjekiru ide il poliamid il pvc :icon_fU:
 

vragolastim

Novi član
Tu od
25 Svi 2014
Poruka
11
Ponovo pitanje za znalce, da li mogu umjesto koljena napraviti spoj doljnjeg dijela cilindra sa crijevom koje na kraju ima oko i šupljim vijkom, jer koljeno ne mogu ušarafiti u cilindar zbog toga što mi je prirubnica kojom se cilindra učvršćuje na postolje
preblizu.

@vragolastim -jel se u sklopu firme Hidraulika Kutina mogu kupiti njihovi proizvodi??

Stvaro ne znam
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

Imaš kod hidrauličara koljena sa zapertlovanom maticom i preko reducira zašrafiš na cilindar.Ako staviš oko če se previše smanjit protok ulja i više če se ulje grijat.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Re: kalači drva

Pzdrav čitavoj ekipi,evo i mene malo opet tu nakon dugo vremena
Pitanje za znalce hidraulike,imam hidraulićnu pumpu od TAM-a T80 kipera(znači malog tamića) e sad neznam kolko je to jako tj dal bi to moglo poslužit za hidraulični kalač il da juodmah bacim u staro željezo i kupimorginal pumpu za tu namjenu
Hvala unaprijed
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: kalači drva

Nisam znalac ali imam takvu pumpu na utovarivaču za gnoj nekak mi se čini da za nju treba dosta snage (klipna 6 klipova ) .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pzdrav čitavoj ekipi,evo i mene malo opet tu nakon dugo vremena
Pitanje za znalce hidraulike,imam hidraulićnu pumpu od TAM-a T80 kipera(znači malog tamića) e sad neznam kolko je to jako tj dal bi to moglo poslužit za hidraulični kalač il da juodmah bacim u staro željezo i kupimorginal pumpu za tu namjenu
Hvala unaprijed
ako izgleda ovak
https://static.kupindoslike.com/Prva-Petoletka-Hidraulicna-pumpa_slika_L_60616335.jpg

onda ima 27 kubika , k njoj treba ubrzivač omjera 3-4 , cilndru fi 80

Ponovo pitanje za znalce, da li mogu umjesto koljena napraviti spoj doljnjeg dijela cilindra sa crijevom koje na kraju ima oko i šupljim vijkom, jer koljeno ne mogu ušarafiti u cilindar zbog toga što mi je prirubnica kojom se cilindra učvršćuje na postolje
preblizu.
naravno da možeš
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Re: kalači drva

Hvala kolega @puknuti,točno takva je(stavio bi sliku al treba ju nač di je u garaži)
Znači samo ju ubrzat i moralo bi klapat?
Kaj preporučate za ubrzat,lanćanike i lanac il zubčenike?
I jel ima još gdje povoljno cilindra osim u Rositehu?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

pa lančanici su Ok , jednostavno , jeftino i dostupno

ona moja računica gore je pogonjena kardanom
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Re: kalači drva

Jasno da,kardanom bi gonio
Znači 3 do 4 puta ubrzat?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,903
Re: kalači drva

Originalni multiplikatori ti (većinom) imaju ubrzanje i=3,8
 

Najnoviji postovi

Na vrh