• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Ne brini, i da je šaraf i lager za M8, to je predimenzionirano obzirom na silu, a pogotovo intenzitet korištenja...za faktor bar 5x :)
Bum pogledal koje imam doma i sutra u lokalnob željeznariji. Mislim da sam videl da je M12 na svima.

Ja sam napravil takvu špulju na vrhu hidrauličnog cilindra (jer je imal prekratki hod), koji je dizal heder na prikolici za sijeno i nije se nikaj strgalo a sajle su bile 8mm.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Ma nema šanse da se to strga,radio sam traktorski tresač šljiva i stavio takve gore,znači traktor napne sajlu i drma cijelo tablo na toj "koloturi"i šljak bez problema.Tako da za to što tebi treba kao što je kolega ZJ rekao predimenzionirano,Šaraf takav nosi zamajac na balirki i ne pokida ga,a i ležaj će izdržati
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Ja sam uzimal V,ali ima jedna "caka"vilica nije baš prejaka,pa sam ja išao u samoizradu,ali nije problem niti toliko u jačini koliko u razmaku vilice u odnosu na koloturu,desit će ti se da će ti konop,ako nije stalno napet ispadati iz koloture
Ja sam išao na samoizradu vilice,ali pritom moraš potokariti i središnje prstene koji dolaze na ležaj,ili ih maknuti,staviti veći vijak i podloške sa strane da ima tek 2-3 mm lufta sa svake strane
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Ova s U kanalom bi bila prikladnija za deblju sajlu ili štrik, da se ne događa ovo kaj Bane veli.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam toliko platil par...
Nemoj dolijevati ulje na ogenj. Viš da smo već dobili ukor razrednika (post 4143)

Ja sam uzimal V,ali ima jedna "caka"vilica nije baš prejaka,pa sam ja išao u samoizradu,ali nije problem niti toliko u jačini koliko u razmaku vilice u odnosu na koloturu,desit će ti se da će ti konop,ako nije stalno napet ispadati iz koloture
Ja sam išao na samoizradu vilice,ali pritom moraš potokariti i središnje prstene koji dolaze na ležaj,ili ih maknuti,staviti veći vijak i podloške sa strane da ima tek 2-3 mm lufta sa svake strane
Kod mene bi vilica morala biti dosta jaka jer bu uže uvijek u smjeru utora na kotaču. Ti vjerojatno nekad povučeš i malo na koso.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Te tvorničke vilice meni nisu bile neko najsretnije rješenje pa sam napravio svoje od 10 mm pločevine
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Bez brige, ne bu vilica niiam išla.
A i 200 kila nemreš sam tak postići.

Ajd, bum ti sutra pital koliko košta par, s vilicom ili bez...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Iwanho, nadam se da ti je jasno da končani štrik nebu dugo vozil po tim koloturama.
Mi smo stavljali na jedna vrata jednog lifta kao pripomoč za otvaranje sistem s tim koloturama. Štrik je gore bil par dana a s sajlom su bili problemi oko iskakanja s koloture.
Problem smo rješili štrikom za veš. Tanka sajla obučena u plastični omotač ili ti plasticifirano uže.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

MUHA,​

hvala. :ppozdrav:
Štrika možda imam doma toliko da posluži za probu i odredim optimalnu duljinu sajle.
Ovakva sajla
u kombinaciji s ovim kotačem
DN80 trenutno nemaju u trgoagenciji, a htel bi sve kupiti na jednom mjestu i vjerujem da bu za moje potrebe ipak ok.
Na krajevima bum koristil škopce (imam ih doma). Trgoagencija nema jezgre za sajlu. Valjda se slobodno za tu potrebu ta plastificirana sajla jednostavno presavine prek škopca i stisne s ovakvim stezaljkama.

Iskakanje sajle mogu riješiti da nekim flahom (možda čak plastičnim) smanjim razmak između kotača i vilice tak da sajla ima 1-2 mm lufta.

Kupljenec,​

prati i uči. To je vrlina pametnih. Kad napravim, onda je bez veze bilo kaj pitati, sad je vrijeme. A kak vidiš meni nije teško pisati. ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Da, na takvu ili sličnu sajlu sam mislil. Mi smo koristili s prozirnom oblogom iz Jeklotehne jer ova iz TA isto nije baš dugo držala jer je tanka, ova iz Jeklotehne se pokazalai koristili smo 8 mm vanjski promjer.

Stezali smo sajlu s takvim stezaljkama i nema problema
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
A ako napraviš zaštitu protiv iskakanja sajle iz koturaljke kako ćeš je onda brzo skidati i stavljati u cijepanju kada ti ne treba podizanje trupca 🤔
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Ja bi na Iwanho-om mjestu napravil tak da se cijela špulja sa sajlom skine sa sjekire (škopcem ili kukom, svejedno).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Špulju, a ni sajlu ne mislim skidati. Stalno bu gore kak je i sad lanac. Ako bum trebal za metrice, onda se oba kraja zakačiju za podizač na 500 mm od okretišta ( dobije se isti pomak kao sad s lancem). To je bil razlog zakaj sam najprije imal ideju koristiti lanac, jer se može drugi kraj lanca povezati s bilo kojom karikom na kraku koji ide od podizača do špulje. Da bi to zadovoljil sa sajlom, ona mora biti malo dulja.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Bil kod prijatelja da mi napravi kalač, al je malo u gužvi, pa kad stigne bude, meni nije hitno pa kad bude. Veli da svaki dan ga ljudi maltretiraju koji su sami delali i nikome to nije to, kak sad ovo, kak bi ovo, i kad sve naknando naprave skuplje je nek orginal. Kalači kod prijatelja ideju ko ludi, ne stigne delat kakva je potražnja.
Ima sad naruđbu u 3mj 80 komada.






















 

Najnoviji postovi

Na vrh