• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
iwanho: kako si zadovoljan s kalačem od privatnog proizvođača što imaš.
Zadovoljan sam. Moje potrebe nisu velike, 15-17 metara, a kalam izrezane na 30 cm. Samo jemput sam kod bratića skalal oko 4 m metrica. Također bez problema, a debljina je bila do 50 cm. Kak nisam imal nikakvog prethodnog iskustva s kalačima, zamolil sam za ugradnju manometra da si mogu lakše poštelati pritisak propuštanja sigurnosnog ventila. Deklariral ga je na 16 t, ali kod 160 bar daje oko 12 t. Meni dovoljno. :D

Jedan kolega je takav razvodnik 2-3x na godinu servisiral jel se nije htel vraćati cilindar gore ako nisi držal rukom razvodnik u položaju.
Imal sam i ja taj problem. Došel proizvođač, rekel da je jedna serija imala ugrađenu prejaku oprugu pa ručka ne ostane u gornjem položaju ak se ne drži. Skratil oprugu i sad dela dobro.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Krpan definira maksimalnu silu na 250bara. Gledaj da je promjer klipa fi 90 ili 100.
Ne mora biti Krpan, može Uniforest, TItan...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Ovo je kalač kojeg si je kupio moj pok. tast. Još je kod punice, šogorice i nečaka (nadam se).
Bojao se deda rada s mojim kalačem "na svrdlo" i kupio si je ovaj, nečiji "ručni rad". Svako malo sam mu na njemu mijenjao čiviju, "zaštitni" štift između motora i pogona pumpe u rezervoaru.
Koliko je taj tona pritiska, zaista nemam pojma (deda je s njim kalao svega vraga, bio je ponosan na to, šteta što je u tome uživao samo nepune dvije godine, jer je svojom marljivošću zaslužio puno, puno više...)
WP_20161026_16_42_25_Pro.jpg
WP_20161026_16_42_46_Pro.jpg
Ovakvog se tehničkog rješenja jednostavno bojao (na fotki je još u izradi):

WP_20161016_16_18_38_Pro.jpg
(Sad vidim da je u pozadini bio i moj "raskupusani" generator, poslije vitlanja/premotavanja statora od agregata za struju "z goric", skurili su mi ga "meštri cimermani" i jedan od mojih neobičnih Tomosa ;) , baš onaj s radilicom kakvu MUHA barem za sad nema (y);))

 

Piroman420

Novi član
Tu od
6 Kol 2022
Poruka
5
Pozdrav,sa starim sam sklopio cjepac za drva traktorski koji ide na imt 542 preko kardana i multiplikatora na zupcastu pumpu grupe2 protoka 50 litara,razvodnik je 80 litara, cilindar 110/60 duljine 1m i kad cijepamo cini mi se slab,npr dns smo cjepali furke bagrema duzine 30cm fi40 i nema snagu da ga dere po pola nego moramo ici na sitnije u krug,sad neznam u cemu je problem,dal je pumpa slaba ili je problem u razvodniku pa propusti na odredrednom opterecenju
 

Prilozi

  • IMG_20220518_201436684.jpg
    IMG_20220518_201436684.jpg
    51.7 KB · Pregleda: 48

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,871
Ovak na oko, prema slici, klip je dosta malog presjeka!
Izračunaj površinu klipa u cm i pomnoži sa tlakom. To ti je tonaža sa kojom radiš!
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Pozdrav,sa starim sam sklopio cjepac za drva traktorski koji ide na imt 542 preko kardana i multiplikatora na zupcastu pumpu grupe2 protoka 50 litara,razvodnik je 80 litara, cilindar 110/60 duljine 1m i kad cijepamo cini mi se slab,npr dns smo cjepali furke bagrema duzine 30cm fi40 i nema snagu da ga dere po pola nego moramo ici na sitnije u krug,sad neznam u cemu je problem,dal je pumpa slaba ili je problem u razvodniku pa propusti na odredrednom opterecenju
To mora cijepati kao od šale , ako ima dovoljno ulja i ako je dovoljno okretaja na kardanu , a sjekira neće onda razvodnik nije dobro poštelan , moj je cjepač sa klipnjačom promjera 60 mm traktor isti 542 i cijepa bukove trupce cjepanice i od 60 cm debljine po sredini ili kako hoću bez problema
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Ovak na oko, prema slici, klip je dosta malog presjeka!
Izračunaj površinu klipa u cm i pomnoži sa tlakom. To ti je tonaža sa kojom radiš!
Čovjek kaže fi 110 to nije tanko. Nije rekao dali je to unutrašnja ili vanjski mjera svejedno to je dobra mjera cilindra.
Pozdrav,sa starim sam sklopio cjepac za drva traktorski koji ide na imt 542 preko kardana i multiplikatora na zupcastu pumpu grupe2 protoka 50 litara,razvodnik je 80 litara, cilindar 110/60 duljine 1m i kad cijepamo cini mi se slab,npr dns smo cjepali furke bagrema duzine 30cm fi40 i nema snagu da ga dere po pola nego moramo ici na sitnije u krug,sad neznam u cemu je problem,dal je pumpa slaba ili je problem u razvodniku pa propusti na odredrednom opterecenju
Šta je od toga što si nabrojao novo a šta korišteno. Tada bi se moglo približno doći do dijela koji nije dobar. Pumpa je malo pospora i preko tih miltiplikatora, treba da ima oko 1500 o/min.
 

Piroman420

Novi član
Tu od
6 Kol 2022
Poruka
5
To mora cijepati kao od šale , ako ima dovoljno ulja i ako je dovoljno okretaja na kardanu , a sjekira neće onda razvodnik nije dobro poštelan , moj je cjepač sa klipnjačom promjera 60 mm traktor isti 542 i cijepa bukove trupce cjepanice i od 60 cm debljine po sredini ili kako hoću bez problema

Čovjek kaže fi 110 to nije tanko. Nije rekao dali je to unutrašnja ili vanjski mjera svejedno to je dobra mjera cilindra.

Šta je od toga što si nabrojao novo a šta korišteno. Tada bi se moglo približno doći do dijela koji nije dobar. Pumpa je malo pospora i preko tih miltiplikatora, treba da ima oko 1500 o/min.
Ulja ima 40 litara,pumpa i muktiplikator su koristeni na nekakvom starom cjepacu ali nije puno radilo,traktor stavim na pola snage sad klk on vrti na kardanu okretaja nemam pojma,na koji nacin stelam razvodnik,ima matica koja osigurava imbus,tu maticu sam otpustio i probao vrtit imbus ali nisam nista posebno dobio,cilindar je novi
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Sa tim imbusom bi se trebao štelati ili podesiti pritisak na kojem tlaku će propustiti ulje, stavi neki kvrgavi trupac pod sjekiru i kad stane da ne može rascijepiti , probaj imbusom pritezati taj vijak da povećaš propuštanje na viši tlak , ako je lošije onda ga otpuštaj i povremeno probaj ručicu pritisnuti , a jesi probao kad neće i dodati još gasa na traktoru , i da li traktor i malo promjeni zvuk kad sjekira neće tj kad stane u tvrdom ?
 

Piroman420

Novi član
Tu od
6 Kol 2022
Poruka
5
Pokusavam stavit video ali je prevelik,znaci traktor radi na 1400 obrtaja i kad stane sjekira promjeni zvuk kao da se pati
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Normalno je da osjeti opterećenje, al ne baš da stane. Probaj si, što je Cobra napisao, podesit na onom ventilu. Što imbusom pojačavaš. Morao bi to cijepat ko bundevu.....
 

Piroman420

Novi član
Tu od
6 Kol 2022
Poruka
5
Normalno je da osjeti opterećenje, al ne baš da stane. Probaj si, što je Cobra napisao, podesit na onom ventilu. Što imbusom pojačavaš. Morao bi to cijepat ko bundevu.....

Nisam baš siguran! Kad radi gadno mijenja zvuk, ima preveliko opterećenje!
Izgleda da razvodnik zajebava,sad je jaci ali mi sad nevraca nazad sam nego moram drzati,bit ce red probat s drugim razvodnikom a ako se stvar ne rijesi onda pumpa propusta,nema sta drugo
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Treba izmjeriti tlak, tako sam se i ja patio s posuđenom novom pumpom pa nije bilo dobro, sad kad sam stavio manometar znam gdje sam i što je trebalo promjeniti.
 

malivuk

Aktivni član
Tu od
27 Srp 2018
Poruka
79
Dali netko od forumaša ima podatak za Krpan cjepač cv26, kolika je pumpa kojih je dimenzija cilindar i koliki je hidromotor od vitla.
 

Prilozi

  • IMG_20210307_162628.jpg
    IMG_20210307_162628.jpg
    53 KB · Pregleda: 32
Na vrh