• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,524
Je li tko zainteresiran za izradu kalača?
Imam skoro sve dijelove, ali ih treba složiti!
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
908
Zanima me da li je za kalač na trn dobar kardan sa kuplungom ili treba obični bez kuplunga?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,147
Ja radim sa običnim,ali mu vjerojatno nebi loše došao kuplung,neznam na koji si točno mislio jer ih ima više vrsta
Kažu da onaj koji na sebi ima tarnu oblogu(kao kvačilo na traktoru)da se zna zalijepiti pa da svejedno ne obavi funciju
Bitno ti je da je kardan jak inače ćeš ga sfrkati samo tako
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
908
Jedan je kardan već potrgan. Za kuplung ne znam koja je vrsta, samo znam da preskače pod opterećenjem. Kada trn uđe u drvo i počinje sporije ići odnosno stane gasi se traktor i tu traktor trpi dok bi kardan sa kvačilom pomogao jer ne bi trpio traktor odnosno ne bi se gasio. Međutim ne znam kod kojeg opterećenja počinje raditi kuplung, ako počne kod manjeg opterećenja kako onda kalati drva?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,147
Malo je preslabi za taj posao
Ja ga koritim na zetoru 4911 i kardan od poljske freze fiksni,i desi se da ugasi traktor,alikardan je nedirnuti
533 ima malo snage na kardanu mislim da je oko 28 ks u odnosu na moga koji ima 45 ks na kardanu
Stvar oko spojke je takva da je podešena prema jačini kardana,to znači da ona prokliže u momentu prije nego što bi došlo do pucanja ili savijanja kardana
Teško je tu biti pametan,kardan bi svakako trebao uzeti neki jači,e sad spojke ili ne?
Ako uzmeš sa jačom spojkom za jači traktor,onda postoji opasnost stradanja u traktoru i obrnuto,ako je slabiji klizit će stalno i nećeš moći prenijet silu
Ja bi na tvom mjestu uzeo neki kardan sa tarnom spojkom od nekih 40 ks snage
Nešto slično ovom
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
908
Imao sam jači kardan obični i nema problema sa njime ali gasio je traktor kada uđe u kvrgu. Nije bio moj pa sam ga morao vratiti. Stavio sam drugi slabiji i on je pukao. E sada imam opciju sa kuplungom ali ne znam da li će raditi svoj posao pri opterećenju. Što se tiče kalanja 533 vrlo dobro kala ali kvrge i normalno deblje komade ne kala, to skupim pa mi kolega dođe sa hidrauličnim cjepačem.
Što se tiče kardana sa kuplungom isti je masivniji jači ali opet ne znam šta me čeka pri kalanju drva jer isti ne mogu isprobati moram ga kupiti.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,147
Kuplung na kardanu je napravljen da zaštiti kardan i traktor i priključak,
ako uzmeš slabiji kardan iako ima kuplung on će kliziti kad "osjeti potrebu d a zaštiti kardan;
ako je kardan jači kuplung nebi smio proklizavati,ali tada je upitna funkcija samog kuplunga
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja radim sa običnim,ali mu vjerojatno nebi loše došao kuplung,neznam na koji si točno mislio jer ih ima više vrsta
Kažu da onaj koji na sebi ima tarnu oblogu(kao kvačilo na traktoru)da se zna zalijepiti pa da svejedno ne obavi funciju
Bitno ti je da je kardan jak inače ćeš ga sfrkati samo tako
Lijek za to je da ga se s vremena na vrijeme namjerno preoptereti kaj se nemre zapeći.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
908
Ekipo, a šta da okrenem kardan znači da kuplung bude na strani gdje je trn na kalaču. Onda vjerojatno kuplung ne bi imao funkciju i to bi bio fiksni kardan. Nisam stručnjak za kardane ali da li bi to igralo?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Svejedno je dok se kardan vrti u istom smjeru (momenta).
"zakonski" sigurnosni uređaj ide na stranu pogona.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
908
Onda takvi kardani nisu dobri ni za vitla ako je jači pritisak kod izvlačenja trupaca?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,750
Ni za vitlo ni za kalač na trn.
Uđe u kvrgu, kvačilo propusti i šta onda, kako to van izvuć?
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Vitlo ima i onak svoju lamelu…
Kad uđe u kvrgu crkne traktor ili namota kardan. Tu ti kardan s lamelom čak i ima smisla…
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
908
Ima smisla za kalač ali ipak nema smisla ako počne vrtjeti u mjestu pri jačem pritisku. Jer kalač na trn počne kalati okretno dobre brzine, onda uspori kada uđe u drvo i opet je fletno kada se drvo raskala. Puno puta je trn u drvetu pred gašenje traktora ali uspije raskalati drvo, šta ako u tim trenucima stalno proradi kvačilo? Ne možeš kalati drva.
 

Najnoviji postovi

Na vrh