• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Hah. Zetor 7245 nije baš igracka pa ga zadavi bez problema npr u hrastovim vrhovima .Govorimo o kalanju metrice, ne furkov… Uzmeš traktor 120 konja i kardan od šumskog malčera i teraj…
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Taj kalač na "gevint" mora se vrtjeti!
A ako mu bude teško onda će "ausdrajsati gevint" i treba ga pustiti da skroz otpusti i drvo ide rukom van.
View attachment 53598
Takvi kalači su zakon, stim zbilja ide kak treba, vidim ljude voze ih na prikolici i u šumi sve odma snjim delaju.
Nekad se mako zdimi znjega kak veliš navoj dobi al nedaju se.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
S takvim kalačem nebi htel delat.... opasno po život i ak pitate mene, hidraulika je zakon... delaš ko gospon.... a vrteti ga može i mali Ursus...čak i možda mali Tomo Vinković
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,524
Je! Pisalo je da je jednom gosponu iz Ličkog Lešća taj hidraulički odsjekao ruku pa su mu zašvajsali u riječkoj bolnici
Inače taj kalač kad uhvati navoj jednostavno se odmakneš!
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,254
A ja bio svjedok kad je taj na navoj uhvatio rukav od radne bluze....sva sreca da je bila stara i popucali konci na rukavu...od tada takvog ne u moj dvor...
Hidraulicni je hidraulicni...opasan ali nekako sigurniji po meni...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
908
Ja sam ove godine na trn iscijepao oko 60m i još na hidraulični oko 10-15m i nemam nekih zamjerki na trn. Kod hidrauličnog sam na trenutak zurlao okolo pa skoro ostao bez prsta, počelo ga cijepati na pola. Da nisam brzo reagirao sada bih imao 9 prstiju. To su moja iskustva.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,546
Najbolje vrijeme za kalati traktorskim kalačem je kad se susjeda sunča u toplesu. Tako se najbolje ušpara vrijeme za brojanje prstiju na rukama. 😉
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
908
Najbolje je kalati po zimi jer tada nema toplesa i mala je obučena do brade. Tako da po zimi nema zime. Ljeta su gadna kada je mala raspuštena.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Ja sam iscijepao 10ak metara ove godine sa kalacem na konus i navoj ,metarice bile . Bukovina , zetor nije osjecao na 1500 okretaja. Jedan na cijepanju jedan u traktoru i lagano.
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
558
Ja sam primjetio da ljudi kubikažu što doveze kamion izrežu ostave nekoliko dana, pa onda kalaju jer navodno je onda lakše drvo pokaže crtu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Ja sam sa vodom poljeval čovjeka da dojde k sebi nakon kaj ga je svrdlo namotalo.
Bil je obučen u majcu kratkih rukava a kad je sve stalo ostal je u cicn cekeru.....

Slažem se da je svaki opasan ali moj glas bi ipak ka hidrauličnom išel.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,468
Ali takvo drvo je teže za cijepati.
Ljetos dok su bile vrućine, drva koja sam rezao cijepao sam sekirom iz ruke, ono što nisam stigao i ostane 1 dan morao sam koristiti bat. Smanjenjem vlažnosti drvo postaje tvrđe.
Mada čim se odsječe furak vide se pukotine i pravci kuda treba cijepat. Tako da je po meni bolje ko može odmah cijepat, a poslije se najbrže suše.
20220513_101507.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh