• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Zavisi kakva drva imaš. Ak je za vlastite potrebe, bude dosta, no za neku ozbiljinu primjenu gledaj nekaj oko 20t ;)
 

slavko55

Član
Tu od
18 Stu 2014
Poruka
30
Sve što sam našao po oglasima imaju pumpu grupe 2. A savjetovali su me da obavezno uzmem grupu 3. Da li je dovoljna grupa 2 i koja je razlika?!
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Susjed ima taj od 14 tona Krpan i veli da sve more prekalati. Ja imam Uniforest od 16 tona i nađe se nešt da nemože prekalati. E sad jer susjed kala tanja drva ili je Krpan od 14 tona jači od Uniforesta 16… Ali ako tolko kalaš ja bi išel na onog prvog većeg, CV18 ak se ne varam…
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
@slavko55
Bez veze. Ionak je za brzinu važan protok ulja, a to postiže i pumpa grupe 2. Pumpa gr2 je manja, podnosi veći tlak od grupe 3 (i jeftinija je za zamijeniti).
Krpan, Uniforest, Titan...koriste direktno pogonjenu zupčastu pumpu (bez reduktora) s gusanim kućištem...tak da bilo kojega kupiš nebuš pogriješil.

@Tommy
Postoji razlika u profilu sjekire između ta dva stroja...a možda i u još nekim detaljima ;)
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Misliš da je stvar u profilu sjekire pa ovaj sa 16t more manje prekalati od ovog Krpana sa 13t? Ili ja neznam tak dobro lagati ko susjed… 😛
 

slavko55

Član
Tu od
18 Stu 2014
Poruka
30
@slavko55
Bez veze. Ionak je za brzinu važan protok ulja, a to postiže i pumpa grupe 2. Pumpa gr2 je manja, podnosi veći tlak od grupe 3 (i jeftinija je za zamijeniti).
Krpan, Uniforest, Titan...koriste direktno pogonjenu zupčastu pumpu (bez reduktora) s gusanim kućištem...tak da bilo kojega kupiš nebuš pogriješil.

@Tommy
Postoji razlika u profilu sjekire između ta dva stroja...a možda i u još nekim detaljima ;)
Ma odustao sam od krpana. Dosta je novaca. Našao sam nešto za manje novaca a covjek mi tvrdi da je brzi od krpana. 18t je cjepač. Sad ne znam da li po pravilima foruma smijem staviti slike.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Moraš znati da gotovo ni jedan kalač hrvatske proizvodnje nije napravljen "tvornički", već je više-manje skrpan da bude jeftiniji.
Ni jedan nema autospeed ventil niti dvoručne komande i da ne idem u detalje...
Ni jedan nije atestiran niti ima CE znak. Svaki od slovenskih, prije navedenih, a to ima.
Zato i koštaju više, ali su i bolje napravljeni.
 

c360

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2012
Poruka
376
Ja imam cv 18 i zadovoljan sam sa njim.Rijetko kada stane u drvu.Moj je obicni model a pro ima gusanu pumpu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Silu koju navodi proizvođač nikad ne treba uzeti zdravo za gotovo. Obično daju silu kod jako velikih pritisaka. Provjeri koliko je unutarnji promjer cilindra i izračunaj silu kod pritiska od 160 bar. To je onda "zdrava" sila kalača.

Izgledom ovaj kalač sa slike slići na kalače koje radi proizvođač od kojeg sam ja kupil. Možda i netko drugi radi s ovakvim položajem pumpe?
 

slavko55

Član
Tu od
18 Stu 2014
Poruka
30
Izgledom ovaj kalač sa slike slići na kalače koje radi proizvođač od kojeg sam ja kupil. Možda i netko drugi radi s ovakvim položajem pumpe?
Ma vidio sam ih više sa tim položajem pumpe.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Za 4000 više ja bi uzel Krpana. Ima gusanu pumpu, autospeed ventil... Za početak gusanu skoro da i ne čuješ u radu naspram ove aluminijske. Razvodnik je vjerojatno dvobrzinski i pitanje je kak dugo bude ispravan. Jedan kolega je takav razvodnik 2-3x na godinu servisiral jel se nije htel vraćati cilindar gore ako nisi držal rukom razvodnik u položaju. A i vizualno mi se čini cilindar tanak za 18t. Možda na 250 bara…
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,895
U potrazi sam za novim cjepačem metrica. Imali tko možda Krpan CV 14 K pro. Pa da podjeli iskustva. Da li je tih 13t dovoljno? Ili imate neku preporuku što kupiti?!
Možeš uzeti KRPAN CV 14, a ako si u mogućnosti, još bolji izbor, posebno ako radiš veću količinu drva KRPAN CV 18, neće ti biti žao, vjeruj mi.
Ja imam doma CV 14 i vrijedi svake kune. Do sada što sam kalao sa njim nikada nisam imao problema.
 
Posljednje uređivanje:

malivuk

Aktivni član
Tu od
27 Srp 2018
Poruka
79
Silu koju navodi proizvođač nikad ne treba uzeti zdravo za gotovo. Obično daju silu kod jako velikih pritisaka. Provjeri koliko je unutarnji promjer cilindra i izračunaj silu kod pritiska od 160 bar. To je onda "zdrava" sila kalača.

Izgledom ovaj kalač sa slike slići na kalače koje radi proizvođač od kojeg sam ja kupil. Možda i netko drugi radi s ovakvim položajem pumpe?
iwanho: kako si zadovoljan s kalačem od privatnog proizvođača što imaš.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
Namjerava li tko sam slagati kalač. Imam neke dijelove, čak i pumpu.
Ali pumpa košta li ga košta ni ne pitajte. Sigurnjak na toj klipnoj je na 210 bara.
 

Najnoviji postovi

Na vrh