• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
A sad poslušaj zvuk ovog motora koji je orginal proizvod i s kojeg je skopiran princip rada na moj kalač od izumitelja patenta, profesora Puknutog

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,692
Tvoj ide gravitacijski dolje i nema tlaka u povratu, a onaj ide tlakom...si na to mislil? Zato je munja tereti pumpu ali je brži u povratu. A da nije tak, ne bi ni išel dolje jer ima vodilicu, za razliku od tvojeg koji ju nema pa mu to ne treba...

Njegovi koriste hidrauličko upravljanje ventilom za brzo spuštanje, baš kak je i na tvojem.
To im je zajedničko i na to sam mislil, jer to nije uobičajeno rješenje na kalačima.


Pogledaj onu sjajnu okruglu gljuntu u prije cilindra, na koju idu 3 cijevi:

Ajd, nije kopija, nego je sličnost. Jel sad ispravno?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
Nije važno ko kaj veli, ako si ti zadovoljan.
Rekoh, ne sviđa mi se upravljanje pedalom, jer nije sigurno.
Ni meni se ne sviđa od kad je tastov susjed skoro bez šake ostao
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,922
Je l ono neki tip iz Ličkog Lešća najebo od kalača pa mu ruku krpali u riječkoj bolnici?
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Meni se čini da nije isti zvuk na kalačima, ali kad to sve gledam na kalaču sve ide sporo, moraš si dići gore furek(trček) pa okreći ovak, onak, 100% sam siguran da brže ide sekirom, istina čovek se zmuči ali je brže.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Idu brže tanji i glatki komadi. I ide brže prva 2-3m. Hidraulički kalač se teže umara i čuva kičmu… 😉 Ja imam stol ali ga nikad ne koristim. Pogotovo kad su komadi po 70 cm promjera. Ko bi to digel na stol. Pogotovo ako imaš 20-30 komada takvih u jednom danu. Druga stvar kaj mi je problematična kod alamunje je to pridržavanje komada rukama na stolu. Osim kaj je moguće da ti ulovi prste ili šaku, kvrge nekad znaju tak puknuti da odlete 3-4 m u stranu. I komadi od 20-30 kila. Neznam kaj bi se desilo da u tom trenutku pridržavaš s rukom sastrane. A nikad nemreš znati koji bude tak pukel…
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Sve pet, ali iskreno za svaki komad se moraš prigibat, kaj ne? I onda isto kičma trpi. Na kalaču mimimalno troje ljudi bi trebalo delat.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Ne moraš za svaki i neznam zakaj 3. Idealno je kad su 2 i onda ide najbrže. Jedan aktivira a drugi okreće i baca. Ali kad sam sam, metnem si jedan furček kraj kalača, na njega si sednem i delam. Dovoljno sam visoko da morem aktivirati kalač i dovljno nisko da morem kalati. A i sedim… Za tanje komade sam se već ispraksiral da se ne moram saginjati dolje ako stojim nego ih s nogom pomakivam.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Ajd, nije kopija, nego je sličnost. Jel sad ispravno?
Ako ti veliš da je tak onda nek bude ispravno tak kak ti veliš da se ne raspravljamo dalje.
U pravu si kao i uvijek u svemu čega se dotakneš u svim temama. To je tak kak ti veliš i nikak drugačije nemre biti i sve kaj je neko napravil bi ti napravil drugačije, bolje, jače, sigurnije.... ali nemaš vremena...... a sad nažalost ni zdravlja......

Ja jedinu sličnost koju vidim je to da klip odozdo gura gore na sjekiru na oba kalača.

To kaj moj kalač ima jednosmjerni cilindar, a ovaj s linka dvosmjerni je manje bitno u cijeloj priči :unsure:
To kaj je Puknuti taj ventil zmislil 2015, a možda i prije je isto manje bitno :unsure:
Bitno je da ti tvrdiš da je kopija ili sličan a nije tak več ti kalači imaju sasvim različit način hidrauličnog upravljanja..... dok je meni bitno da ja sa svojim kalam i posuđujem ga drugima dok si ti svojeg zaštitil kojekakvim utičnicama a prisiljen si posuditi tuđeg da bi svoja drva skalal.... E sad, jel on to nemre ili ga čuvaš nebi li dulje radil bez kvara ili nije dobro sklepan pa treba dorade..... a moj sklepač služi takav kakav je kopiran. I danas bu malo kaluckal....

U mene je pet lajtunga na "kugli" ;)

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,692
Ok, odustajem. Moja duboka isprika kaj sam ikaj uopće spominjal.
Tvoj je unikat, ne postoji na svijetu sličan...

I ne, nisam u pravu, posipam se pepelom...ne mislim se s tobom nadmudrivati, niti mi je to cilj...

A to jel ja svoje strojeve posuđujem ili držim u vitrini nije tvoja briga i ne trebaš mi to nabijati na nos...
Ne kužim od kud tak niska potreba omalovažavanja na osobnoj razini.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Ok, odustajem. Moja duboka isprika kaj sam ikaj uopće spominjal.
Tvoj je unikat, ne postoji na svijetu sličan...

I ne, nisam u pravu, posipam se pepelom...ne mislim se s tobom nadmudrivati, niti mi je to cilj...
Ja nisam rekel da ne postoji sličan, bolji.... samo ti hoču dokazati da nisi u pravu sa izjavom da je Puknuti napravil kopiju....

A to jel ja svoje strojeve posuđujem ili držim u vitrini nije tvoja briga i ne trebaš mi to nabijati na nos...
U pravu si, to stvarno nije moj problem, ja sam tak zaključil pa samo na glas razmišljam... izvini zbog toga.

Ne kužim od kud tak niska potreba omalovažavanja na osobnoj razini.
Ti omalovažavaš moje iskustvo, znanje, praksu koju sam kroz poslel stekel i školu koju imam....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,692
Ti omalovažavaš moje iskustvo, znanje, praksu koju sam kroz poslel stekel i školu koju imam....
Mislim da nisi i nikad ne buš čul nekaj takvo od niti jedne žive osobe, a da je došlo iz mojih usta...dapače, cijenim te kao majstora od kad te poznam.
Ne znam od kud ti takva ideja...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Čiji je bolji? :unsure: :D
Zemite sekiru, a ja štopam vrijeme!
Bi ja rado, ali nemam brendirane balte, samo kovačke, a za ove kaj neznam ni izgovoriti a kamoli napisati ime joj nemam penez 🤭

Mislim da nisi i nikad ne buš čul nekaj takvo od niti jedne žive osobe, a da je došlo iz mojih usta...dapače, cijenim te kao majstora od kad te poznam.
Ne znam od kud ti takva ideja...
Svak od nas ima svojih kvaliteta, a i mana. Savršenstvo ne postoji, samo treba znati mjeru....

Zaboravi raspravu, zasmetalo me kaj si rekel za mojeg prijatelja Puknutog da je on nekaj kopiral, a nije bilo tak.
Pokušal sam ti dokazati da nisi u pravu i da se ne razumiješ baš u sve. Ti tvrd, ja od kamena odvaljen.......
Najbolje bi bilo sva ta prepucavanja maknuti da nam se ljudi ne smiju kad kalači završe u starom gvožđu ;)

Edit, imaš moju dozvolu za to.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,692
Pri samogradnjama često imamo uzore, koje poslije više-manje doradimo ili prilagodimo onome čim raspolažemo. Ne vidim u tome problem. Rijetko tko uspije napraviti doslovnu kopiju.

Iskorištena je ideja hidrauličnog otvaranja povratnog voda i brzog spuštanje. To je ono kaj i tvojeg i munju razlikuje od većine. Ne razumijem se u sve, nikad to nisam niti tvrdil, ali znam prepoznati sličnosti i razlike ;)

Ako je kopija je bila kriva riječ, koja je postala kamen smutnje ili nesporazuma, zbilja mi je žal da si to tak shvatil. Bilo bi bolje da sam napisal ideja.
Uvrede i omalovažavnja nije bilo ni u tragovima ni i namjeri...

Glede našeg prijatelja...i on je svoje iskustvo stekel na proizvodima drugih ljudi, poput svih nas. To ni na koji način ne umanjuje njegove kvalitete niti stečeno znanje. Dapače, čovjek razumije (ne samo) hidrauliku i ima viziju, a to je ono kaj ga razlikuje od drugih. I nije škrt prenesti znanje.





Brisati neću niš, a ti briši kaj misliš da treba...
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
@MUHA može malo objašnjenje kak radi taj kalač? Ovo dolje je neki dodani dio na cilindru zar ne a desno je povrat u rezervoar kroz onu debelu cijev? U cilindru su opruge ak sam dobro vidio da je cilindar jednoradni?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
Dečki ajde malo više pažnje posvetite moderiranju a malo manje bezveznom prepucavanju, da ne upotrijebim neku primjereniji riječ. 😁
 

Najnoviji postovi

Na vrh