• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
Svaka čast sjekiri al ne hvala, možda za nešto malo još i da, al dok god imam dva traktorska kalaća nek si sjekira odmara. :) 😎
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
Tehnologija ide naprijed i zašto ju ne prihvatiti? Ne mora biti uvijek najskuplja al se već od 200 eura nađe kalać na struju, ide polako al ide. Svaka čast tko može 30 ili više metara drva iskalati ručno, ja ne mogu. Ako si kroz svoj rad na poslu ne mogu omogućiti da si lakše doma obavljam poslove onda se pitam zašto uopće raditi?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Meni nije nikakav problem kupiti kalač, problem je to što moj stari od 75g. ga ne želi.
Voli on cjepati sa sjekirom.
Drugi razlog je da u peć c. grijanja ulazi velike komade tako da cjepamo samo ono preko 20 cm.
Od 15m³ cjepamo možda 1/3.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
I pjero koliko koliko je protok vina tom 75 g starom homemade kalaču ii da li je dvobrzinski:ppozdrav:
 

TomGun

Aktivni član
Tu od
24 Svi 2019
Poruka
75
Tako i ja. Imam traktorski + struja cjepač 16T ali 90 % drva iscijepam sjekirom. Brže mi ide sa sjekirom nego s cjepačem. Prošle godine oko 100-130 m, ove sam već na 50m sa sjekirom, a s cjepačem oko 15m. :cool:
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Tako i ja. Imam traktorski + struja cjepač 16T ali 90 % drva iscijepam sjekirom. Brže mi ide sa sjekirom nego s cjepačem. Prošle godine oko 100-130 m, ove sam već na 50m sa sjekirom, a s cjepačem oko 15m. :cool:
pitat će te starost di ti je bila mladost....

imam doma jednog kojem cjepač nije trebal i koji se generalno nije znal čuvat, evo ga 63 god, trebaju mu 2 štake da se kreće...

riječ o mom ocu...
 

TomGun

Aktivni član
Tu od
24 Svi 2019
Poruka
75
Tebi je gorivo preskupo :cool:
Da je to u pitanju onda ne bi cijepao drva s sjekirom od 500 kn :).
Stvar je u tome što s sjekirom ide puno brže (cca 30%) brže po mojim mjerenjima. Jer kad je par drva srušeno i prepiljeno na cjepanice, puno vremena oduzme dizanje cjepača i napelavanje s traktorom među drvima i granjem, ili druga solucija nošenje cjepanica do cjepača.
Ovaku samo sjekirom mlatim od cjepanice do cjepanice i gotovo.

E da su drva na hrpi to je onda druga priča, puno manje se umori za cjepačem, ali ne ide puno brže nego sa sjekirom.:ppozdrav:
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
pitat će te starost di ti je bila mladost....

imam doma jednog kojem cjepač nije trebal i koji se generalno nije znal čuvat, evo ga 63 god, trebaju mu 2 štake da se kreće...

riječ o mom ocu...
Misliš da se zdravlje može čuvati. Treba se čuvati povreda ostalo je tak, tak. U današnje vrijema velika većina manje radi od predhodnih generacija, a mnogi imaju problem sa kičmom, a najviše obolelih je onih koji nikada nisu fizički radili.
 

Najnoviji postovi

Na vrh