• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

dado00007

Novi član
Tu od
6 Kol 2023
Poruka
1
Pozdrav svima,imam cjepač napravljen u žminju,prošao mi je razvodnik počeo puštati ulje,kupio novi dvobrzinski i sad mi se grije ulje skoro počne kuhati napominjem da stari je radio odlično i nije se grijalo i imao prihvate 3/8 a novi 1/2
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ako bi mogu staviti crijeva večeg promjera mogao bi smanjiti grijanje..ili ne koristiti "drugu brzinu" .

Priobaj za početak ne koristiti drugu brzinu?
 

zloocko

Član
Tu od
18 Ruj 2015
Poruka
206
Sta ste rekli za iskustva sa cjepacima u velikim centrima od 8 t?Da li to moze cijepati drva kako spada ili ne.Npr.za 30-40 metara godisnje drva.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
Može, ima ih takvih dosta u mom kraju i sam sam posuđivao dok nisam imao svoje. Ide samo što je sporo al ak se čovjeku ne žuri sve odradi.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Svaki stroj ima odnos cijene i vijeka trajanja..
30-40 metara ne spada u prosjek za vlastite potrebe.
Za 5-6 god. proglasiti za stroj ne valja a nekome su te potrebe 20 god. je krivo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@sttipa,
tvoja količina drv zahtjeva ozbiljniji kalač. Ne zbog toga jer ti jeftikaneri ne bi mogli oddelati posel, nego buš potrošil puno više vremena. U kalač se obično (za svoje potrebe) investira jemput u životu. Kad investiciju podiljeliš s količinom, koliko buš prišparal po metru drv? Pozabi na te peneze i kupi kvalitetan kalač s dvije brzine. Ja sam tak napravil i nije mi žal, a delam 1/3 količine koju spominješ.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
@vlč.puknuti ali vecina cjepaca su rucni radovi sam svoj majstor pa imaju predimenzionirane komponente ...
Večinom je to tak ,zato smo nepovjerljivi prema svoj robi u ovom slučaju ovom kalaču.
Jer npr notko se ne zali kad mu nakon 3-4 godine krepa televizor .Televizore jos ne radimo u domačoj radinosti..da radimo bili bi predimenzionirani kao i sve, imali bi 200 kg i trajali bi cijeli život kao i naši kalači.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne znam zakaj, ali ni nakon 30+ godina mi još uvijek nisu sjeli svi postulati kapitalizma, a pogotovo da svakih 4-5 godina mijenjam uređaje, strojeve ili alate koji se ne potroše u tom razdoblju. Npr. suđerica je od vjenčanja ista i očekujem da bu ostala ostala do smrti (moje ili njezine). :love:
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Sta ste rekli za iskustva sa cjepacima u velikim centrima od 8 t?Da li to moze cijepati drva kako spada ili ne.Npr.za 30-40 metara godisnje drva.
8t je ozbiljan cjepač po snazi. Brzina je drugi parametar. E dali natpis prati stvarno stanje to je nešto drugo.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,528
Nebi rekel da je 8t ozbiljan kalač. Pogotovo ne za metrice. Možda za komade 25 ili 33cm. Moj od 16t nekad nemre prekalati hrastovu kvrgu na 33cm. Dok nisam imal kalač posudil sam par puta neki od 12t i nije baš da moreš svašta prekalati a ako moram 10x okrenuti drvo da ga prekalam… Nije baš lagano…
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Kod mene je između 8 i 9t i još nisam naišao na kvrgu da mu se otela. Doduše ja radim veome ostre i malog ugla IMG_20210417_140123.jpg sjekire, prvo sječe pa onda razdvaja. Na najdebljem dijelu širine je 4cm. Tu je smanjen otpor drveta.
 

Mirko

Novi član
Tu od
16 Tra 2019
Poruka
6
Pozdrav svima!

Ako netko ima volje i vremena, molio bih pomoć.
Složio sam cjepač sa sljedećim komponentama:

Pumpa GR2 30ccm desna ROSI
Multiplikator 1:3.8 ženski ROSI​
Razvodnik P80 dvije brzine ROSI
Filter usisni 3/4 (spojen je između spremnika ulja i pumpe, na usis pumpe)
Cilindar (140mm vanjski klipnjače, cca 120mm unutarnji klipnjače, 50mm klip, 400mm hod klipa)​
Cijevi tlačne su pola cola, usis i povrat su 3/4 cola.

Traktor koji to treba pogoniti je IMT 533.

Ono sto se događa kad se razvodnik prebaci u bilo koju radnu poziciju je da traktor (koji radi u leru) krepa, a cilindar ni makac. To je primjer bez ikakvog opterećenja.
Dok je razvodnik u neutralnom položaju, pumpa radi bez opterećenja.

Cilindar nije u blokadi. Kad odspojim oba crijeva, mogu ga pomaknuti rukom gore-dolje.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,276
Ne mogu pomoci oko problema. Nadam se da ce kolege sa foruma rijesiti problem.
Mene zanima koliko te kostao materijal koji si naveo? Jer je u planu izrada...za sad jos mogu poluatomatski 🤣
 
Na vrh