• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,712
Prije jedno dve godine nekakav švercer prodaje na face- u cjepač veli u opisu oglasa ne 8,ne 18, nego 80 tona, jer je to pumpa od Volvo kamiona šticara donešena iz njemačke(ipak je tam sve bolje i jače jedino pamet ni bolja) i tak je majstor u njemačkoj rekel.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,298
kolko tona bi bila dovoljan cjepač za kalanje metrica? u pravilu nije frugljavo, ali da budem siguran da i ak naletim na frugu da more kalati...16-20t?
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,542
Ovisi kakva drva imaš… Nije isto kalati 35 cm promjer ili 70 cm. Ili hrast i bukvu…
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,542
Onda ti je 16t dosta. Čak i 14t je dosta ako je pravih, ne garaža style…
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,712
Moje nije došlo iz Dojčland al je cilindar od Palfinger krana a Kolko ovo garaža style ima neznam(klip 110),nakon 12 godina sam repariral cilindar jer je curilo ulje,pumpa radi ko i prvog dana,dok znam za par komada ovih kineskih koje su spremne za zamjenu a manje su radili.
 

Prilozi

  • IMG20230107103746.jpg
    IMG20230107103746.jpg
    44.6 KB · Pregleda: 32
  • IMG20230729092235.jpg
    IMG20230729092235.jpg
    32.1 KB · Pregleda: 32

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,816
A na koji način da ja kod pokušaja kupnje provjerim koji kalač ima koliko tona? Koji su to parametri bitni, da se ne osječam prevarenim?
Primjer: u oglasniku je kalač, na oko izgleda dobro, masivno, robusno, lijepo je pofarban, prodavatelj je slatkorječiv, a kako da ja raspoznam u njegovoj garaži te tone i silu mu čistu??? Imam novac, nisam stručnjak za to, a žeim ga kupiti.
Molim jednostavni savjet. 🥂
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,039
Neznam odgovor,ali vjerojatno na riječ ima 3-4 tone više
Pa je najlakše izračunati da od onog što ti kaže odbije 4 t i tu si negdje
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,542
Ili kupiš proizvod renomiranog proizvođača ako lova nije problem… 😉
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,986
U svemu tome je najbitniji promjer cilindra. Čim veći, treba manji pritisak pumpe za neku tonažu!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,816
Imas ode proracun za presu i cjepac HIDRAULICNI CJEPAC KALKULACIJA | ROSI Teh
Kakvi su oni stolni cjepaci na trn/vijak. Imamo vecinu materijala pa bi se mozda uvatio igrat oko toga. Jedino se bojim da ne zavrti cjepanicu oko trna, kakva su vasa iskustva.
Da ponovim, jedva sam završio osnovnu školu, s dva, na dva dopunska produžetka, što znači da sam jedva pismen, nisam dr mr ing. Neznam računati, ali eto novaca imam i kupio bi dobar kalač. Sada tražim jednostavne upute kako da prepoznam u ponuđenoj robi lažne i prave tone i sve te điđe miđe. Nemam manometar, nemam šubler samo imam novac. Kako da prepoznam i kupim stvarne tone, a ne lsžne? Tražim recept za prepoznavanje kalača na terenu, ovaj je jak i dobar, ovaj je lijep a smeće...
 

pila

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2023
Poruka
182
Onda najjednostavnije nađi komad drveta max promjer za koji misliš da ćeš imat, po mogućnosti s kvrgom. Bez osnovnih dimenzija i proračuna možeš samo nagađat. Probaj pogledat koliko su snage i dimenzije oni šta ih radi neko u tvornici izdaje atest za snagu i taj koji si ti naša. Nije isto ako pumpa ide do 100 ili 200 bara, jedno je deklaracija drugo je stvarnost. Boja na hidrauličnim crijevima, brtvama, semerinzima i ostalim gumama nije poželjna jer zna nagrist gumu i privremeno sakrit di curi ulje. 100 slojeva boje koja se guli je dobar pokazatelj koliko je star. Ako je cili podmazan triba vidit jeli od ulja šta curi ili ga neko zapravo podmazuje. Godina i zemlja proizvodnje hidraulike (najbitnije crijeva). Klip i cilindar može bit stariji ali nesmi bit ni jedna ogreborina na klipu. Pogledaj filter ulja ako ima. Špena u hidraulici je teški zajeb, može bit lagana prašina, jako malo, ali strugotine nikako. Ako imaš strugotinu znači da moraš cilu hidrauliku očistit, pribrtvit i zamijenit šta triba, ako ostane iti jedan komadić i završi u pumpi, opet sve ispočetka. Zavari kakvi su. Općenito stanje, jel izudaran, nakrivljen...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Kolega @plus, laički bi bilo jedino moguće mjerenjem vanjskog promjera cilindra. To svatko može, čak i onaj jedva pismeni.

Ako je vanjski promjer cilindra:
- fi 80, to je 6-7,5-9,5t
- fi 90, to je 8-10-12t
- fi 100, to je 10-12,5-15t
- fi 115...120mm (rijetko), mogel bi biti 12,5-16-20t.

Kak u sustavu ne znamo maksimalni tlak, možemo pretpostaviti da je u rasponu 160-200-250bara.
Tvornički kalači obično nazivni pritisak (silu) od X tona imaju deklarirano pri 250 bara tlaka ulja.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,816
Ne pomažete sada meni, nego sebi i drugima. (@Lee Champa tak je kak ti veliš 🙃)

Samo sam Vas zamolio kao "znalce u problematici i materiji" za uspostavu načina, za jednostavnu "seljačku" detekciju snage kalača, nisam tražio nikaj teško.
@ZJ a kaj ak su cilindar i klipnjača debeli i veliki, a pumpa mala i s malo bara, a to valjda nije dobro, kak da ja i to na terenu, u tuđoj garaži - bez ikakve muke vidim, prokužim? Da ne rastrajbam peneze...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Po onoj, prije opisanoj, uputi određuješ pritisak (silu) kalanja.
Brzinu ti pokaže gazda u demonstraciji prije kupnje ;)
A jel greda dovoljno jaka...procjeniš na oko ili povedeš nekoga iskusnijeg... Ili pak krpaš poslije kad kupiš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh