• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,401
E da je barem jedno 600 onda bi i ja mogao reći da imam kalač od 50 tona.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,924
Kolega @plus, laički bi bilo jedino moguće mjerenjem vanjskog promjera cilindra. To svatko može, čak i onaj jedva pismeni.

Ako je vanjski promjer cilindra:
- fi 80, to je 6-7,5-9,5t
- fi 90, to je 8-10-12t
- fi 100, to je 10-12,5-15t
- fi 115...120mm (rijetko), mogel bi biti 12,5-16-20t.

Kak u sustavu ne znamo maksimalni tlak, možemo pretpostaviti da je u rasponu 160-200-250bara.
Tvornički kalači obično nazivni pritisak (silu) od X tona imaju deklarirano pri 250 bara tlaka ulja.
Moram naglasiti da je ovaj odgovor najbolje na tragu mojeg pitanja.
Netko novi bi ovo mogao upotrijebiti kao dobru, prvu nit vodilju, u potrazi za odgovorima, na više bitnih nepoznanica.
@ZJ 🥂
Nisam bitan ja nego moje nepoznavanje, ili od nekog nepoznatog, pa kako spriječiti da mu prodavatelj ne uvali lažnu snagu i efikasnost, ništa drugo.
(za one koji me ne poznaju, ja kalač imam, samo pokušavam usmjeriti na dobar savjet)
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
552
IMG_20230328_121331.jpg
Evo moj iz garaže kupljen poslje razmisljanja sta uzet sve novo samo pravljen u garaži 17 tona.poslje sam kaljao i bukvu i hrast sve dere ne pita i da traktor radi na oko 900-1000 okretaja jer tako meni paše.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Ne treba osim što se taj cilindar inače montira s donje strane da ga vijci pridržavaju a ne drže i da se može spustiti cilindar u transportni položaj. Svatko radi sebi kako hoće al zna se kako bi trebalo biti.
Da bi bilo tak onda gornja flanđa mora biti rasječena da bi priključak gornjeg crijeva prolazil kroz nju a ja mislim da bi onda to bilo slabije.
Nisam inžinjer, možda ovi dipl ing kaj su lajkali imaju ideju kak to nacrtati da nije onak kak ja mislim da je.
I prosil bi da sa nama podjele kak to izvesti a da je od komada.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Ja još nisam videl stroj iz garaže koji je dotjeran ko moj Uniforest
:unsure: :unsure:
Ja sam mislil da si i radil sa njim a ne samo da si ga gledal.... ili se više ni u struju ne ukopčava da bi dulje trajal 🤭
Šalim se malo, naravno, kao i uvijek.

Danas svako ko se imalo ozbiljnije bavi šumom ima ozbiljniji kalač da bi mogel na čim tanje čačkalice nakalati i čim više zraka na prikolicu nametati.
Lani sam kupil drva od ekipe koja ručno tuče i svi smo bili sretni. Oni kaj nisu morali lupati a ja kaj sam se sa tim doma igral i malo mjeru popravil.
Ovo leto ekipa ima kalač....

Moje razmišljanje je da ko ima svoju šumu i radi drva za sebe treba raditi ko Kupljenec.
Debelo i kvrgavo na kotače, a glatko i tanje na metar.
Poslije kupi Fiskars ili neku renomiranu sjekiru i posudi kalač.....
Onaj ko radi za prodaju ima i matematiku da uloži više love i kupi gotov proizvod. Uostalom, da bi nabrzaka sklepal neki garažni proizvod treba cca tjedan dana posla, treba znati zavariti, potrošiti vrijeme oko nabave materijala, razmišljati kam i kak smjestiti da bi bilo najbolje.....
U tih tjedan dana ko se sa tim poslom bavi zaradi tih par sto eura više i ne mora misliti.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Ne treba osim što se taj cilindar inače montira s donje strane da ga vijci pridržavaju a ne drže i da se može spustiti cilindar u transportni položaj. Svatko radi sebi kako hoće al zna se kako bi trebalo biti.
Priče za malu decu, to kaj si tak negde videl misliš da je ispravno.
Ovo je posuđeni kalač od prijatelja koji ih dela već 10let,i nikad ali nikad nije bilo reklamacije ama baš nikakve.
Dela 8do 9 komada tjedno.
Sad ti objasni po čemu se zna kak bi trebalo bit? Zato kaj je tak neko drugi napravil?Zato jer si videl to negde? A ovaj baš kaje kod mene je skalal drva tolko kolko ja i ti ih u životu nebumo videli.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,401
Ajd kupljenec daj malo stani i naj ga tovariti toliko, nije da sam ja to tak negdje videl nego je tako bolje ,pogledaj si malo krpana i ostale marke kako to rade. Valjda je ispravnije da se pločevina upire u drugu ploču a ne da rasteže vijke. Da se imalo kužiš u takve stvari bio bi tiho. Zato što ih on tako radi tko garantira da je to dobro? Moj je po dizajnu čovjeka koji ih je napravio na stotine, mislim da čak i neki od forumaša ovdje imaju od njega kalač. Nemoj se stalno raditi pametan, daj napravi nekakav stroj pa da se kroz par godina eksploatacije vidi da li je dobro. @MUHA zato imaju kontra pločevine prema stupu koje ne dozvoljavaju da se pločevina koje pritišće cilindar svine. Očito onda ni ovi sa linka u Uniforestu očito ne znaju složiti kalač, trebali bi doći po savjet od stručnjaka sa ovog foruma. uniforest kalač - Google pretraživanje
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Previše gledaš slike i jutube, previše gledaš okolo, nažalost nije sve tak kak ti vidiš.
Ja ne patim za markom.
Problem je ak se nekaj vidi onda se to uzima zdravo za gotovo.
Inžinjeri znaju sa paperom mahat, al sprovodit u praksu malo teže.

Nažalost nemamo tu stručnjaka za kalače pa piše svako kak kome paše, tak i ja, i ti i vi i mi, i zato je tak kak je.
Ovaj moj je 47tona i ja zadovoljan.
Ponavljam ne zanima me kak ko dela.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,401
Ja radim u realnom sektoru gdje stvaramo od nule strojeve i uređaje, ne treba meni YouTube ko tebi. Opet si potvrdio da nemaš pojma, niti ta pumpa može dati pritisak potreban za 47 tona niti taj cilindar i sve ostalo to može podnijeti. Ako te zanima kako izgleda kalač na kojem je cilindar 50 tona koji košta ko 4 takva složena kalača uvijek si dobrodošao da vidiš. Kakvi stručnjaci nam trebaju? Pogledaj si proizvode firmi koji su ih prodali na tisuće.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Treba malo stati na loptu. Konstrukcijski je ispravno da je flanđa od cilindra ispod nosača i dodatno se dobiva mogućnost spuštanja cilindra u transportu, a to neki put zna biti itekak korisno. Neki proizvođači imaju rješenje bez vijaka, tak da je spuštanje cilindra jednostavno i brzo.
Nitko ne tvrdi da ovaj s flanđom iznad nosača nebu doro i dugo delal, ali sigurno se nemre smanjiti visina u transportu.
Zafrkancija je koji put potrebna, ali je zbog onih koji se ne razumiju u tematiku dobro emojima označiti kad se dela o tome. Ili bar xd na kraju, makar ne znam kaj znači. :)
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Ja radim u realnom sektoru gdje stvaramo od nule strojeve i uređaje, ne treba meni YouTube ko tebi. Opet si potvrdio da nemaš pojma, niti ta pumpa može dati pritisak potreban za 47 tona niti taj cilindar i sve ostalo to može podnijeti. Ako te zanima kako izgleda kalač na kojem je cilindar 50 tona koji košta ko 4 takva složena kalača uvijek si dobrodošao da vidiš. Kakvi stručnjaci nam trebaju? Pogledaj si proizvode firmi koji su ih prodali na tisuće.
Ja pišem kak meni paše, isto kak i ti.
Normalno da se šalim, 49 tona je + /- 24. 654389%. Pa sad si misli.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,401
Piši kako hoćeš, mi smo za sebe napravili dva i odlično služe bez greške . Znam da tebi forum služi za raditi cirkus iz svake teme, očito to svima paše kad se takve stvari dopuštaju. Meni ne znači ništa u životu da napuhnem priču, niti prodajem što da trebam očarati koga niti trebam se kome dokazati. Sve što smo radili lako se provjeri koje su sile, imam s čime i nije mi to problem napraviti, meni rezultat nije bitan. Bitno da dobro radi.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Ja znam kaj imam, netreba mi prosvjetljenje.
Slobodno pitaj kaj te zanima, tu smo za pomoći.
Ovaj moj kala i bez ulja i kad je ugašen, znam nebuš vjeroval ali ali. 🙂To je čudo od tehnike. Mene služi.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,469
Oglas
traži se stručnjak za kalače velikih tonaža koji bi pisao na ovome forumu.
Uvjet je da se razme u kalače do najsitnijih detalja i da ga sam zna napraviti svojim rukama, rastaviti i ponovno ga sastaviti. Ako treba i žmirečki po noći ili gustoj megli. Mora imati sve potrebne certifikate od zavarivača, poznavaoca materijala, kovača, hidrauličara. Također, mora imati i preporuke od viđenijih i cjenjenijih majstora istih struka. Tek onda more pisati o ovoj temi, ali mora odgovarati za svaku izgovorenu riječ i to svojom čašću i materijalnom imovinom koju posjeduje.
Naravno, mora imati na broju i sve prste na rukama kao dokaz da zna delati sa kalačima i da se drži propisa o sigurnosti na radu.
Ako bude trebalo forum zadržava pravo da uvjetuje i druga znanja, prvenstveno ona iz prakse.
Da se ne zaboravi glavni uvjet je da ne prati You Tube jer je u tome slučaju već sigurno zastranio.
Nadamo se da će odaziv biti velik što će sigurno pridonjeti konačnom rasvjetljavanju svih misterija u ovoj temi. Ako se ovo pokaže učinkovito onda bi se to moglo primjeniti i u drugim temama na forumu kako bi se yutjubovci konačno zamijenili pravim stručnjacima.
Živjeli Vi meni i čuvajte prste.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,444
Ja ipak više vjerujem firmi koja se bavi isključivo time nego nekome tko usput to radi. Naravno, za nekog tko radi 20-30 m je dobar i stroj iz garaže. Možda je dobar i za 200-300m godišnje al to je za mene rizik i ja radije dam 500€ više i mirno spim… Ja još nisam videl stroj iz garaže koji je dotjeran ko moj Uniforest (makar i on ima mana)…
Cjepač koji poseduješ je sam vrh, I tu nema niti reči prema nameni, kvalitetu...
E sa vidi postoje zaista ozbiljno urađeni cjepači u garažama koji su takođe sam vrh. Takođe takvih cjepača nema u trgovinama, jer nemogu da ugrade rabljeni motor a nov je priča druga. Za peofesionalno rad i cjepanje kratkog (ćutak) ovo je vrh i dalje nema. Cjepač koji posedujš nemože odraditi količinu drva ni približno. Sa ovim cjepačem se dnevno odrađuje 25metara drva a nekad i 30metara.
Ovo je za ipak za respekt. IMG-d359701a8f90daff91a4491803acd475-V.jpg
Nema ovo u trgovini. Dnevna potrošnja motora je 7l dizela. Momci su za 45 dana pored posla prešli cifru 500metara. Pored svih kvalitetno ugrađenih stavki ovdje je ugrađen i hladnjak za hlađenje ulja. Da nepričam o150l razvodniku ili tandem pumpi koje izlaze 600e.
 

Najnoviji postovi

Na vrh