• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ako govorimo o vertikalnom kalaču, onda onak kak ti je @smilan rekel.
Špica sjekire (koja usput mora i biti niža) je uvijek u drvu, početak gotovo nikad.
 

malivuk

Aktivni član
Tu od
27 Srp 2018
Poruka
79
Dali neko ima podatak kako je na tvorničkim Krpan, Uniforest dali neko ima orginal da pogleda.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sad mi je drago da sam napravil sebi kalač koji ništa ne valja prije nego sam ozbiljno počeo pratiti forume..božemesačuvaj savjeta
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,344
Imam skoro sve dijelove osim crijeva i sjekača. Ali ne znam čiji savjet ukrasti za zgotoviti cijenjeni strojček
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Sad mi je drago da sam napravil sebi kalač koji ništa ne valja prije nego sam ozbiljno počeo pratiti forume..božemesačuvaj savjeta
A meni je još draže kaj si i meni napravil jednoga kojeg ja od milja Alamunja zovem....
Još bi mi bilo draže da si patent unovčil
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,636
Gledao sam jucer na sajmu uniforest cjepace, i.aju i sa vitlom za privlacenje trupaca, zanima me koja snaga bi trebala da moze kalati kvrgave metrice od cca 70cm debljine...vidim ima ih sa cak 21 tonu pritiska ali onak...i cifre su uredne.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Moj je Titanium 18, to je nazivnih 16 tona. Kad su takve debele 70+ onda nejde po sredini nego moram kalati okolo, al recimo da 90% može prekalati. Ako želiš da trga 99% onda moraš uzeti toga od 21 tonu koji je sljedeći po snazi. Vitlo, ako možeš, uzmi. Vrijedi jako puno kod takve debele robe a i većinu stvari možeš na mjestu raditi. Ne moraš seliti previše kalač i takve debele si sa njim podigneš na kalač. To nije vitlo za izvlačenje al 0,5-1m3 si možeš potegnuti do mjesta gde radiš. Sajla je 15 m ak se ne varam.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Uniforest (Titan) ima najbolje riješeno hidraulično vitlo, svakak razmisli o daljinskom upravljanju (vitko vrijedi koliko i kalač...a daljinski ko vitlo...).
Dok nisam imal (kratko) iskustvo s @Tommy-jevim kalačem s vitlom, nisam imal predodžbu koliko radio-daljinski vrijedi...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Nemoj se zafrknuti... To je investicija za duže vrijeme, pa ti bude uvijek poslije žal.

Govorim ti to iz vlastitog iskustva (na taj sam se način zeznul pri kupovini traktora... Radi nekih manje od 10% cijene).
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,636
@ZJ ma i ja sam par puta se zeznuo, srećom nikad na većim ulozima, zato sad i vagam sve i svašta.

@Tommy ovo je odlična ponuda, pogotovo kad je u kompletu a i 1000 ojra razlike, hvala
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Moraš se manje družiti sa onom sa noktićima… Imaju ti i ovi kaj prodaju kalače takve sa noktićima… 😉
Ja sam svojeg kupil u Titanu u Karlovcu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh