• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

N

Neven 533

Guest
evo prijatelji forumaši ja sam danas bija u Žminju kod Nina.Naruči sam kalač.U srijedu bi ga trebali isporučit doma,pa da ga probamo.
Bogami velika firma.Jaki su,svaki dan naprave dva cijepača.lipo.

cestitam na kupnji a proizvod je prva liga... vidit ces
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Ima par stvari koje mi se na tim kalačima ne sviđaju.
Prva je nemogućnost spuštanja cilindra, pa je nepraktičan za vožnju u šumu.
Druga je profil sjekire. Dobar je za glatko i meko drvo, a za furke i kvrge je katastrofa. Naime, kad naleti na kvrgu ili sfrkani komad, jako lupi, da poskoči cijeli kalač. O letu odlomljenog komada drva bolje da se i ne govori.
Sigurnost mu je nikakva. Upravljanje pedalom odavno je zabranjeno, nema dvoručno aktiviranje.
Nema dvije brzine hoda cilindra, nema filtera ulja.
Na Njuškalu ima puno boljih strojeva, a vjerojatno i za manje novce.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
mislio sam na dvije pumpe, a taj razvodnik prigusuje protok ulja ili uzima dio ulja za cilindar a ostalo vraca u povrat
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
mislio sam na dvije pumpe, a taj razvodnik prigusuje protok ulja ili uzima dio ulja za cilindar a ostalo vraca u povrat

Evo kolega powershift ova firma u Sloveniji proizvodi razvodnike, treči odozgora je za cjepač, kalač, piše HIDRAVLIČNI VENTIL BM50 DVE HITROSTI http://www.hidro-inzeniring.si/hidravlicni-ventili.html

Imaju i sistem s dvije pumpe koje rade na različitim tlakovima, detalji mi nisu poznati, 4 slika odozgora http://www.hidro-inzeniring.si/hidravlicne-zobnike-crpalke.html


jel treba prijevod?
 
Posljednje uređivanje:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Ima par stvari koje mi se na tim kalačima ne sviđaju.
Prva je nemogućnost spuštanja cilindra, pa je nepraktičan za vožnju u šumu.
Druga je profil sjekire. Dobar je za glatko i meko drvo, a za furke i kvrge je katastrofa. Naime, kad naleti na kvrgu ili sfrkani komad, jako lupi, da poskoči cijeli kalač. O letu odlomljenog komada drva bolje da se i ne govori.
Sigurnost mu je nikakva. Upravljanje pedalom odavno je zabranjeno, nema dvoručno aktiviranje.
Nema dvije brzine hoda cilindra, nema filtera ulja.
Na Njuškalu ima puno boljih strojeva, a vjerojatno i za manje novce.

moj potpis na sve ovo
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
decki moji to su kineski razvodnici imam jednog doma koji se raskopal
 

mando

Član
Tu od
17 Stu 2009
Poruka
194
Razvodnik s ručnim prebacivanjem košta neznatno više.

Poli Nina san vikija kalač za metarnice i ima dvi brzine,ali taj razvodnik je tri puta skuplji(kaliko je to skuplje neznam)
Ja se nadam da će 20 metara drva na godinu kalat i dosta olakšat.
Samo neka služi
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
zna mozda netko kolka je odprilike cijena za ove trostruke ventile s jednim plivajucim kao sto je ovaj na stranici www.hidro-inzeniring.si/hidravlicni-ventili.html
HIDRAVLIČNI VENTIL 03P40 PLAVAJOČ
Ident: 21943
i gdje bi to mogo nabaviti kod nas il u slo ak je jeftiniji!?

Ja sam takav stavio na svoj cjepač mislim da je prije dvije godine koštao 900 kn , naravno novi. Da bi napravio da mi se klip sam vrača u početni položaj izbacio sam jednu oprugu koja je gurala i s vanjske strane stavio drugu koji će ručicu vuči do kraja .....
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Čuj, a kaj ti kalaš onda s njim samo lipovinu? 40 litri pumpa na 4kW motoru? Pa to kaj traktor ima tjerati ili ti je iberdruk podešen na 20 bara :rolfer:
Da nije 4 litre u minuti? To bi već moglo biti.

listam temu malo od otraga pošto sam neke stvari bio preskočio.

Ovo kaj kolega veli da s 4kw motorm cijepa drva.
Vi koji mislite da to neide kladim se u janjca da u najmanju ruku jednako kao i preko kardana na nekom normalnom traktoru 30-40ks
Zaboravljate jednu stvar, kod pogonjenja pumpe preko kardana koristi se multiplikator 1:3,5 ili 1:3,8 odnosno da bi se postigal dovoljan broj okretaja za pumpu a koji se kod pogonjenja elektromotorom ne koristi.
Kad se koristi multiplikator snaga na izlazu se umanjuje u omjeru u omjeru prijenosa multiplikatora odnosno za 3,5 ili 3,8 puta (multilikator je isto kao i princip poluge). Ispada da je snaga traktora 35ks na izlazu vratila iz multiplikatora cca 10ks odnosno nekih 7kw. Jel treba dalje razlagat?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ja se nemam kaj kladiti u to, ja to vjerujem, jer je to protok pumpe na prvom stupnju, a na prvom stupnju je puno niži tlak, tek kad poraste opterećenje u sistemu pumpa prebacuje na drugi stupanj( mali protok/veliki tlak).
Ovo o multiplikatoru nije baš tak, postoje gubici, max 5-10% zbog prijenosa. Okretni moment padne, al poraste brzina vrtnje, tak da je ukupna snaga, ajmo reč, ostala ista...:partyman:

M=(30xP)/(nx3,14)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Kad se koristi multiplikator snaga na izlazu se umanjuje u omjeru u omjeru prijenosa multiplikatora odnosno za 3,5 ili 3,8 puta (multilikator je isto kao i princip poluge). Ispada da je snaga traktora 35ks na izlazu vratila iz multiplikatora cca 10ks odnosno nekih 7kw. Jel treba dalje razlagat?

uuu ispravi se sam inače pucam iz svih raspoloživih sredstava :supris:

nego reci ti meni definiciju konjske snage :?
 

mando

Član
Tu od
17 Stu 2009
Poruka
194
koliko je kubika pumpa i prijenosni odnos ubrzivaca

Iskreno rečeno uopće nisam pregledava cijepač,uglavnom namješten je na 16 tona a reka je
majstor da može i do 20 tona ali da nema potrebe.
proba san malo cijepat ide kako u sir.Za sada sam zadovoljan.Vidit ćemo.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ma moze on i 100t, ali je i brzina bitna, a daimas i jedno i drugo treba ti snaga za pogon, ili dupla pumpa koja kombinira ovisno o uvjetima rada.
Jeffy kako to kazes da pumpa ima dva stupnjaja naslici vidim da se radi o obicnoj pumpi ili ne vidim dobro.
 

Najnoviji postovi

Na vrh