• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Propao mi je prvi pokušaj samogradje.
Nekak mi je premeki matrijal,piga se!
Inače namjeravam napraviti na sjekiri tak da bu to kao neki "multi" alat ;)
Dojmil mi se taj tvoj!
Moram samo nabavit neku jaču pločevinu...
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Kaj kažeš na ovo?
capin1001.jpg
 
V

VTZ

Guest
Mene zanima otkud ovome 40T pritisak na kalaču.
Pa to bi trebao biti pritisak pumpe cca 500 bara na 10cm promjer cilindra?!?

Cilindar mi izvana izgleda poprilično tanki, dobro je ako mu je barem vanjski promjer 10 cm. ;)
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
A i ovaj mi je zanimljiv:


Ako se ne varam cilindar je suprotno okrenuti, ovo vidim prvi puta.
Piše 30T, cilindar izgleda debeli, ali opet sumnjam
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
A i ovaj mi je zanimljiv:


Ako se ne varam cilindar je suprotno okrenuti, ovo vidim prvi puta.
Piše 30T, cilindar izgleda debeli, ali opet sumnjam

princip je isti kolko sam ja uspio skuziti samo kaj sad sjekira nije na klipnjaci nego na cilindru...
a cilindar mi isto izgleda prilicno debeli ,probaj ga usporedit s ovim betonskim zidom,obicno je jedna cigla visoka oko 18-19 cm ak se ne varam a tu je i cilindar negdje...!? :scratch
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
princip je isti kolko sam ja uspio skuziti samo kaj sad sjekira nije na klipnjaci nego na cilindru...
a cilindar mi isto izgleda prilicno debeli ,probaj ga usporedit s ovim betonskim zidom,obicno je jedna cigla visoka oko 18-19 cm ak se ne varam a tu je i cilindar negdje...!? :scratch
Ne dopada mi se na ovom što nema vodilice sjekire. Koliko se vidi ima navarenu neku ploču sa rupom promjera cilindra kroz koji i prolazi cilindar i onda stalno cilindar struže po toj ploči, ali ima gore nešto kao kotačić, čemu li to služi :scratch
Stup se čini masivan, ali mu izgled narušavaju sve te rupe koje su izrezane na njemu, pa se čini kao da je napraljen iz zavarenih flahova.
Da imam takav kalač niti se nebi bunio, bitno je da nema puno fizičkog posla kod spremanja drva :)
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
ocito je da struze po toj ploci jer nema boje na cilindru..
kao sto velis,bitno je da dobro radi da ne treba rucno... :axe:
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Evo malo njuškam po internetu i našao sam zanimljivu izjavu.
Citiram:
Vecina Vas nema pojma sta prica!!!
Moja firma Drvosped D.o.o se bavi prodajom ogrijeva (ugovor na drzavnoj razini sa MORH-om, HŽ infrastruktura, HRVATSKE POSTE)te nam je godisnja prerada drvne mase oko 10.000 kubika i servisom hidraulike i hidraulicnih sustava.Pa stoga stvarno znam sta pricam.
Za solidan cjepac potrabna Vam je zubcasta pumpa 35lit koja trazi 1500 okr/min (99% zubcastih trazi tu brzinu dok su klipne dobre i na manjim brzinama ali i puno skuplje) Razvodnik-komanda je pozeljna poluautomatska protoka 80 lit da ne usporava sustav i da ne dolazi do grijanja. Cilindar MORA biti dvoradni, debljina klipnjace 50mm ili veci sa unutrasnjim promjerom cijevi 70mm ili vise. Sto vam je deblji cilindar to Vam treba jaca pumpa radi gubitka brzine.
Trgovacke fore sa tonama (10 tonski, 15 tonski,...) zaboravite. zubcaste pumpe vam stvaraju tlakove 190 do 230bar (klipne i do 800bar ali to vam ne treba) i to je snaga vaseg cjepaca, znaci u barima ,a ne tonama!! brzina je stvar protoka tj kapaciteta pumpe.

Da kažem iskreno još nikad nisam vidio da se prodaje cjepač snage 200 bara.
 
V

VTZ

Guest
Pročitao sam to negdje, ali ne mogu se sjetiti gdje.. Čovjek očito ima problema s fizikom, pa pritisak pumpe izjednačava sa silom.. Promjer klipa nije bitan, može biti od 70 mm nadalje, ovisi na kojega se prvo popiknete.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Pročitao sam to negdje, ali ne mogu se sjetiti gdje.. Čovjek očito ima problema s fizikom, pa pritisak pumpe izjednačava sa silom.. Promjer klipa nije bitan, može biti od 70 mm nadalje, ovisi na kojega se prvo popiknete.

Misliš na promjer klipa koji izlazi van? Pa bitno je sve, koliko sam ja skužio klip koji izlazi van ima proširenje unutar cilindra i recimo da je promjer klipa koji izlazi 5 cm a promjer unutarnje stijenke cilindra 8 cm i to bi pri tlakovima od 200 bara bilo dosta valjda za 13 tonski cjepač (ovo sam bubnuo) a isto tako može biti promjer klipa koji izlazi van 5 cm a promjer unutrašnje stijenke cilindra 9 cm i onda bi pri tlaku od 200 bara taj cjepač bio 16 tonski, naravno s pumpom istog protoka bi bio nešto sporiji.
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Pročitao sam to negdje, ali ne mogu se sjetiti gdje.. Čovjek očito ima problema s fizikom, pa pritisak pumpe izjednačava sa silom.. Promjer klipa nije bitan, može biti od 70 mm nadalje, ovisi na kojega se prvo popiknete.
To je sa forum.hr
Moja firma Drvosped D.o.o se bavi prodajom ogrijeva i servisom hidraulike i hidraulicnih sustava.Pa stoga stvarno znam sta pricam.
Ovo mi je najbolje, ima firmu koja se bavi hidraulikom!
 
V

VTZ

Guest
Misliš na promjer klipa koji izlazi van? Pa bitno je sve,

Ma ne, to ja samo komentiram što je on napisao! Naravno da je promjer klipa jako bitan, jer površina klipa raste s kvadratom polumjera, a ostvarena sila je umnožak pritiska ulja i površine klipa.

Ono što izlazi van je klipnjača, i za nju je dobro da je što jača.
 
V

VTZ

Guest
Kod mene je INA Hidraol 46, cca. 30 litara.

A jel ovo tvoje pitanje znači da je tvoj cjepač dovršen, i da slijedi prvo punjenje sa uljem? :supz:
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Koje ulje je najbolje staviti za kalač drva?
Koje količine ulja imate u kalačima?

Što got ga je više to je manje šanse da se ugrije , ja sam stavio 20l i čini mi se dovoljno ,
ne sječam se brojeva , znam samo da je bio hidrol sae???
 

Najnoviji postovi

Na vrh