• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
e, al najveci problem je kad to neznas sam izracunati!:oops:
recimo -imam cilindar fi 100,duzina 700,tj klipnjaca je fi 60 i cca 600 hoda,a pumpa je 20l u min!? to je sve sto znam ! i to mislim tjerat s tv 419 nije mi problem nabavit jacu pumpu ako treba !?
problem je u tome sto neznam dal je to dosta i kojom ce brzinom cjepac radit a to me zanima!? :scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
e, al najveci problem je kad to neznas sam izracunati!:oops:
recimo -imam cilindar fi 100,duzina 700,tj klipnjaca je fi 60 i cca 600 hoda,a pumpa je 20l u min!? to je sve sto znam ! i to mislim tjerat s tv 419 nije mi problem nabavit jacu pumpu ako treba !?
problem je u tome sto neznam dal je to dosta i kojom ce brzinom cjepac radit a to me zanima!? :scratch
Zavisi o gasu na kojem ga budeš vrtel i o brzini kardan koju odabereš.
Mislim da bu išlo s Tomekom, a kak brzo, to neznam. Buš videl.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
e, al najveci problem je kad to neznas sam izracunati!:oops:
recimo -imam cilindar fi 100,duzina 700,tj klipnjaca je fi 60 i cca 600 hoda,a pumpa je 20l u min!? to je sve sto znam ! i to mislim tjerat s tv 419 nije mi problem nabavit jacu pumpu ako treba !?
problem je u tome sto neznam dal je to dosta i kojom ce brzinom cjepac radit a to me zanima!? :scratch
Podatak o pumpi je imaginarna vrijednost pa nema smisla trošiti vrijeme na proraćun
Odredi volumen pumpe i brzinu okretanja onda možemo nastaviti .
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
a evo kod mene npr
dakle pumpa od fapa sticara kao sto je u muhanicara,cilindra od stabilizatora,ili ovaj veliki cilindar na ruci evo slike takva ista je na tom fapu na otpadu,pa sad sta ugrabim da skinem
slika-53365-2009-12-1260494869-velika.jpg

dakle koliko okvirno moze proizvesti snage takav cjepac sa ovakvim komponentama,i kako ce se mali tomo sa tim snalaziti
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
e, al najveci problem je kad to neznas sam izracunati!:oops:
recimo -imam cilindar fi 100,duzina 700,tj klipnjaca je fi 60 i cca 600 hoda,a pumpa je 20l u min!? to je sve sto znam ! i to mislim tjerat s tv 419 nije mi problem nabavit jacu pumpu ako treba !?
problem je u tome sto neznam dal je to dosta i kojom ce brzinom cjepac radit a to me zanima!? :scratch
Ako je cilindar fi 100 onda je unutarnji promjer cca 90
0.45*0.45*3.14*6=3.8l
ako je protok pumpe 20l onda cilindar napravi hod za 11.4s
((0.45*0.45*3.14)-(0.3*0.3*3.14))*6= 2.12l
za povrat mu treba 2.12l odnosno 6.36s
Znači cijeli ciklus za 17.8s.
To je ako je izračunato da je protok na određenim okretajima 20l, a ne ako je pumpa 20ccm
Neka netko ispravi ako je netočan proračun
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Evo recimo formulu koju je puknuti stavil
pritisak (bari) x protok(lit./min.) / 600 x stupanj djelovanja(0.9-0.85)= kilovata
180x20/600x0.9=6.67kW
Ako je pritisak pumpe 180 bara
 
R

rover

Guest
cjepač u pripremi

Novi sam član foruma i treba mi stručna pomoć
Kako imam namjeru praviti kombinovani stroj za drva (reže+cjepa)trebam mišljenje i pomoć,ovo je konstrukcijsko riješenje uz male izmjene.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=uL5SHLmnTzo[/YT]
zamišljeno:
- motor 11kw 1420 o/min
- prečnik(vanjski)cilindra 120mm
- prečnik klipa 70mm
- radni hod 500mm
- puma 92 l/min
- žaga 750mm (pumpa i žaga će se vrtiti 1900-2000 o/min)
- sigurnosni ventil na 230 bara (max. zupčaste pumpe je 250bara)
Dizanje obrtaja će ići preko remenice sa neznam kojim prečnicima i koliko remenja (treba pomoć)!
račun:
-sila cjepanja oko 20t (ako negriješim)
-vrijeme ciklusa 4s, poželjno manje (računat unutarnji prečnik cilindra 105mm)
Imam u ponudi colindar 100mm/55mm dužina1200mm. Možda je ovo bolja opcija?
Cjepaće se bukva,grab,hrast prečnika do max.40cm sa noževima na 2,4,6,8, djelova.
Može li motor 11kw da ovo pogoni?
Svaka pomoć je dobro došla,a stim više što sa hidraulikom nemam iskustva!
pozdrav...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Novi sam član foruma i treba mi stručna pomoć
Kako imam namjeru praviti kombinovani stroj za drva (reže+cjepa)trebam mišljenje i pomoć,ovo je konstrukcijsko riješenje uz male izmjene.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=uL5SHLmnTzo[/YT]
zamišljeno:
- motor 11kw 1420 o/min
- prečnik(vanjski)cilindra 120mm
- prečnik klipa 70mm
- radni hod 500mm
- puma 92 l/min
- žaga 750mm (pumpa i žaga će se vrtiti 1900-2000 o/min)
- sigurnosni ventil na 230 bara (max. zupčaste pumpe je 250bara)
Dizanje obrtaja će ići preko remenice sa neznam kojim prečnicima i koliko remenja (treba pomoć)!
račun:
-sila cjepanja oko 20t (ako negriješim)
-vrijeme ciklusa 4s, poželjno manje (računat unutarnji prečnik cilindra 105mm)
Imam u ponudi colindar 100mm/55mm dužina1200mm. Možda je ovo bolja opcija?
Cjepaće se bukva,grab,hrast prečnika do max.40cm sa noževima na 2,4,6,8, djelova.
Može li motor 11kw da ovo pogoni?
Svaka pomoć je dobro došla,a stim više što sa hidraulikom nemam iskustva!
pozdrav...

Na kojim okretajima pumpa da je taj protok? Na 1900-2000?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
nisam detalnjo računal, al to je preslab motor za te karakteristike(bez gubitaka -21kw), al sa druge strane za 1. cilindar, izbacuje ga za cca 2,6 sec, a to je definitivno prebrzo. Tak da bi po meni, ako želiš koristiti iste komponente, pumpu trebalo sporije vrtjeti, i to toliko sporije da potebna snaga pumpe padne ispod snage od 11 kw. Moguće su pogreške i odstupanja, al čini mi se da je to otprilike to. Čekaj, Ti istovremeno misliš pokretati i cirkular i pumpu, hm....ne znam baš. Za sam cirkular tog promjera ti treba cca 6-7kwa
 
R

rover

Guest
nisam detalnjo računal, al to je preslab motor za te karakteristike(bez gubitaka -21kw), al sa druge strane za 1. cilindar, izbacuje ga za cca 2,6 sec, a to je definitivno prebrzo. Tak da bi po meni, ako želiš koristiti iste komponente, pumpu trebalo sporije vrtjeti, i to toliko sporije da potebna snaga pumpe padne ispod snage od 11 kw. Moguće su pogreške i odstupanja, al čini mi se da je to otprilike to. Čekaj, Ti istovremeno misliš pokretati i cirkular i pumpu, hm....ne znam baš. Za sam cirkular tog promjera ti treba cca 6-7kwa

Zahvaljujem se na brzom odgovoru >jeffy<
Nema mi druge nego da smanjim brzinu ciklusa i pumpe pa ću vidjeti gdje će me računanje odvesti.
pozdrav...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ti definitivno moras ici na varijantu sa dvije pumpe, zbog ogranicene snage pogona.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
ti definitivno moras ici na varijantu sa dvije pumpe, zbog ogranicene snage pogona.
Nebu puno dobil na brzini s 2-stepenom pumpom.
Takve strojeve je bolje tjerati traktorom ili zasebnim motorom, tak da nemaš problem sa snagom.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
jos bolje sa dva el. motora da izbjegen reduktor i mogucnost odovojenog rada po potrebi
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
jos bolje sa dva el. motora da izbjegen reduktor i mogucnost odovojenog rada po potrebi
To bi bilo najjednostavnije rješenje, ALI
ako je 11kW za pumpu i recimo 7kW za pilu, to skupa iznosi 18kW, recimo da imaju cos(fi)=0.8, znači troše 23kW.
Dođeš nekome uslužno piliti i jednostavno nemaš kamo zaštekati takvu mrcinu, ili isključi limitator ili u najboljem slučaju treba isključiti sve potrošače u kući.
Mislim da bez pogona traktora nikako neće ići.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
To bi bilo najjednostavnije rješenje, ALI
ako je 11kW za pumpu i recimo 7kW za pilu, to skupa iznosi 18kW, recimo da imaju cos(fi)=0.8, znači troše 23kW.
Dođeš nekome uslužno piliti i jednostavno nemaš kamo zaštekati takvu mrcinu, ili isključi limitator ili u najboljem slučaju treba isključiti sve potrošače u kući.
Mislim da bez pogona traktora nikako neće ići.
Naj ovakve bedastoće pisati. Još da si napisal eta=0,8 kak-tak, ali cos fi ???
Očito ne razumiješ kaj to znači.
 
V

VTZ

Guest
Dođeš nekome uslužno piliti i jednostavno nemaš kamo zaštekati takvu mrcinu, ili isključi limitator ili u najboljem slučaju treba isključiti sve potrošače u kući.
Mislim da bez pogona traktora nikako neće ići.

Tu si potpuno u pravu, kod uslužnog piljenja ne može se ovisiti o tome jel netko ima tehn. uvjete za priključak tolike snage.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Dajte recite mi ljudi, kad već o tome raspravljamo, kak se dijele snage struje po domačinstvima, obrtima, pogonima i kak se to zakupljuje. Naravno to zavisi i od instalacija i ostalih faktora.
A ovo se slažem da ako priključi te potrošaće u najboljem slučaju selo ostaje bez struje, makar se igral i sa zvjezdicama i trokutićima:lol::lol:

Naj ovakve bedastoće pisati. Još da si napisal eta=0,8 kak-tak, ali cos fi ???
Očito ne razumiješ kaj to znači.

Ti koristiš samo djelatnu snagu kao korisnu, al plačaš i djelatnu i jalovu, pošto
je u pitanju EM imamo induktivitet, jel?:scratch
 
V

VTZ

Guest
Dajte recite mi ljudi, kad već o tome raspravljamo, kak se dijele snage struje po domačinstvima, obrtima, pogonima i kak se to zakupljuje. Naravno to zavisi i od instalacija i ostalih faktora.
A ovo se slažem da ako priključi te potrošaće u najboljem slučaju selo ostaje bez struje, makar se igral i sa zvjezdicama i trokutićima:lol::lol:



Ti koristiš samo djelatnu snagu kao korisnu, al plačaš i djelatnu i jalovu, pošto
je u pitanju EM imamo induktivitet, jel?:scratch

Za početak, postoji više kategorija kupaca el. energije, neka osnovna podjela bi bila kategorija "kućanstva" i kategorija "poduzetništvo". Ovi drugi dijele se dalje, ovisno o tome jel struju preuzimaju na niskom naponu, srednjem, ili visokom naponu (što je viša naponska razina, manja je cijena po kWh).

Klasična brojila za kućanstva ne mjere jalovu energiju, pa kućanstva ne plaćaju jalovu energiju. Nju plaća samo kategorija poduzetništvo, u slučaju da potrošena jalova energija prijeđe jednu trećinu potrošene radne energije.

I to se vrlo lako može izbjeći ugradnjom uređaja za kompenzaciju jalove energije.
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Naj ovakve bedastoće pisati. Još da si napisal eta=0,8 kak-tak, ali cos fi ???
Očito ne razumiješ kaj to znači.
JA SE STVARNO ISPRIČAVAM, ovo je najveća glupost koju sam mogao napisati, naravno nisam mislio na cos fi nego na n(eta) :madmana::madmana:, koja je inače oko 0.9, znači snaga koju uzimaju motori je oko 20kW.
Ti koristiš samo djelatnu snagu kao korisnu, al plačaš i djelatnu i jalovu, pošto je u pitanju EM imamo induktivitet, jel?
Jalovu snagu plaćaju većinoma obrti koji u pogonima koriste elektromotore i koji onda moraju imati brojilo jalove snage (mislim da je cijena kWh negdje 10-20lipa, ali nisam siguran), a tu dolazi onaj moj cos fi
Dajte recite mi ljudi, kad već o tome raspravljamo, kak se dijele snage struje po domačinstvima, obrtima, pogonima i kak se to zakupljuje. Naravno to zavisi i od instalacija i ostalih faktora.
Od 2007. godine prilikom spajanja novog priključka ugrađuje se limitator. Prema uređajima u kući treba približno izračunati kolika maksimalna snaga će se koristiti u isto vrijeme i onda dobijemo neku minimalnu snagu priključka.
''Ako u suglasnosti pak nema definirane snage, onda će je HEP sam ograničiti na minimalno 4,4 do najviše 7,7 kod jednofaznih potrošača, odnosno na 9,9 do 16,5 kW kod trofaznih. HEP će tako dobiti sigurnost svog sustava, odnosno znat će točno kolika ga potrošnja očekuje. ''
A cijene su:
''Zakupljivanje dodatnih kilovata će, dakako, stajati. Primjerice, ako HEP nekom kućanstvu odluči snagu limitatorom ograničiti na 4,4 kW, a kućanstvo bude smatralo da mu to nije dovoljno, u Zagrebu će svaki dodatni kilovat plaćati 2.070 kuna, a u ostatku Hrvatske 1.500 kuna. ''
Do 2007. su se u ''panceru'' nalazili osigurači od 35A po fazi i onda je s time bila limitirana snaga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh