• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
razmijem, ali i ti cjepaci jednostavni sa jednim noze na kraju kostaju 1000 EURA, pa bansek jos 1000 EURA, a za nekih 3000-4000 EURA se napravi ovakav stroj sa kojim mozes raditi sebi i usluzni i opet ga na kraju prodati kad pozelis. I jos uz to sa ovim strojem imas isti utrosak goriva i pomocnih radnika kao sa bansdekom ili cjepacem odvojenao,a ovdje radis dupli posao i za dan uradis 50 metara darva puta 6 ura koliko je kod mene, pa sad sracunaj. Meni druge obveze nisu dozvoljavale pa sam stoga prodao stroj po znatno visoj cijeni nego sam naveo, ali takva stroj se ne zaboravlja kad ga jednom imsa i onda su mi zato sva ova rjesenja koja se ovdje razmatraju neprakticna.
Vidi OVOGA. Nekak mi se jako svidel, a jednostavan je.
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Konačno se bliži kraj radova na mojem kalaču.
Evo kako je počelo


Onda sam nabavio rezervar 20l, izbrusio ga i prefarbao

A u ponedjeljak stigao i razvodnik koji je istog trena i namontiran na zvjerku

Pa je došao red i na farbanje

Pogled ispod stola


I konačno izgleda ovako


Danas je isproban i čak radi, nema ni nigdje nikakvog kapanja ulja.
Pošto na 175bara daje 20t pritiska sljedeći tjedan radim sjekiru za cjepanje na 4 dijela. Isproban je na 5toj brzini kardana i brzina cilindra je zadovoljavajuća, ali ipak još ide na njega multiplikator preko remenica, a najvjerojatnije i motor za ''tihi'' rad na struju.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ali ipak još ide na njega multiplikator preko remenica,
jesi li siguran da to moze,a da ne klize.

Koliko sad ima okretak u najvecoj brzini na otprilike 1000 okretaja motora u min.
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
ali ipak još ide na njega multiplikator preko remenica,
jesi li siguran da to moze,a da ne klize.
Koliko sad ima okretak u najvecoj brzini na otprilike 1000 okretaja motora u min.
Nemam pojma koliko okretaja ima kardan, nisam nigdje mogao pronaći nikakve tablice za Zetor 3511, a neznam ni kad je motor na 1000 okretaja jer ne radi sat.
Ja mislim da neće remeni (bit će 2) proklizavati, ali vidjet ćemo, sve je moguće :finga:
S tim kalačem sam cjepao sa traktorskom hidraulikom koja ima max 120 bara i nije sjekira stala u panju, tako da ne očekujem neki veliki pritisak, a što je manji pritisak manje snage treba pumpi i mislim da remeni neće proklizavati
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Mi smo trenutno u preredi našeg cjepača na kardanski pogon.
I odustali smo od remena jer nemože prenosit tu snagu!
Možda da se dva stave?
Sad bude išel lančanik!
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
remen nije rjesenje, kliye, unistava lezaj, jednostavnije potrazi u Sormiku, imali su nesto u pomudi za 800 kn, omjer 1;3,8. Pase direktno na kardan, original,ako budes radio remenice pa kuciste doci ce te isto, ali nece raditi.
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Ja jednostavno moram probati :p
Trošak će biti samo dva remena, remenicu s izvodom kardana skinem s jednog drugog stroja, a remenicu koja ide na izvod kardana pumpe ću nekako nabaviti.
Ako neće funkcionirati onda budem tjerao kao i sada, pa zato i imam zetora koji ima kardan na brzine :rolfer:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
zavisi mnogo od toga kojeg će ti prečnika biti remenice , što veće remenice=manje proklizavanje
ali i ja mislim da se sa remenjem nećeš usrećiti , probaj , niko ti ne zabranjuje :rolfer:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
da vece remenice vece nalijeganje manje klizane, ali veca remenica vise razbija lezaj na pumpi, jer nije ona balansirana , a na 2000okr&min svasta moze pumpi uraditi teska zeljezna remenica vecih dimenzija jos uz to naspanana remenom.
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Novi kalač a već je na infuziji?
Dobiva ulje pomoću infuzije :rolfer:
Kroz tu bočicu sam preko 2 sata natakal ulje, a za sada sam ga stavil samo 15l, još 10l mi je ostalo, tako da ako slučajno preko noči procuri da ne otiđe sve :D, pa tek je u fazi testiranja.
Infuzija je multifunkcionalna, malo služi za dolijevanje ulja, a malo kao odušak
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Ovo bi trebala biti hidraulična pumpa, materijal je gus
traktor050.jpg

traktor051.jpg


A ovo hidromotor
traktor053.jpg

traktor052.jpg


Jel zna netko po izgledu jel to zupčasta pumpa i koliki bi joj protok mogao biti i jel bi se on mogao približno odrediti po debljini ulaza i izlaza ulja iz pumpe i jel na drugoj slici uopče hidromotor i jel bi se njega moglo iskoristiti kao pumpu?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
nisam se sretao sa ovakvom pumpom , možda bi prije bila krilna nego zupčasta , to kažem jer joj je osovina u centru , kod zupčastih je pomjerena u jednu stranu

a druga slika bih rekao da je zupčasta pumpa (nisam siguran) , hidromotori imaju u većini slučajeva i treći holender na sebi mada nemora da znači , sretao sam motore i sa 2
a ovi zupčanici unutra , djeluju mi kao da nisu na V , nego na U , znači sam oblik vrha zupčanika
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Kako to misliš krilna, ja znam za klipne i zupčaste, a mislio sam do sad da je osovina od zupčaste u sredini. Na ovoj drugoj slici vrh zupčanika je u obliku slova V, nije baš tako oštar ali je V, tako je meni čovjek rekao da je to hidromotor a ja se ne razumijem baš. A ovo za protok, vjerovatno se nešto može i zaključit po debljini rupa.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
krilna pumpa ima ekscentrično kućište , jedno radno kolo u kome su poredani jezičci koji ulaze i izlaze iz radnog kola
takve pumpe se u većini slučajeva ugradjuju na autima za servo volane jer tamo nije potreban veliki pritisak koji one i nemogu da postignu , obično rade na oko 80bara

osovina zupčaste pume NIJE u sredini

a sve mi se više čini da je i ovo pompa na drugoj slici jedino me zbunjuje edbljina osovine ili je to neka čaura navučena na nju


EDIT
jeli sad jasnije
349fipk.jpg
 
Posljednje uređivanje:

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Da čahura Savo navučena na kardanski prihvat. A da nije onda na prvoj slici rotaciona pumpa?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
vrati se gore malo stavio sam i sliku

kako misliš rotaciona ?

ako misliš na klipnu ne vjerujem da je u tako kratku pumpu mogla stati i escentar ploča i klipovi i ležajevi i ventili , jednostavno je prekratka
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
evo me i ovdje, hladno mi za prste pa sam se malo raspisao vidim da su u modi cilindrični cijepaći pa me zanima koliki je učinak na sat (mislim metrice)
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
za ovu prvu se slazem sa savorisom 99% da je krilna pumpa a ovo drugo je hidro motor...
za sto ces to koristit?
 

Najnoviji postovi

Na vrh