• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Kolega, na glavno nam pitanje nisi odgovorio: jel' to tvornički stroj ili home made?
Ako je ono prvo, da nije loša pumpa ili nije neko crijevo "prežmeknuto"? Koliko razvodnik hidraulike ima komandi (ručica)? Da neka ne ostaje u međupoložaju, pa ima prigušenje i gubitke? Jel spremnik ulja iznad ili ispod pumpe?

Ako je ovo drugo ... rekonstrukcija.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ovako stroj je original tvornicki, bila su dva u prodaju i obadva su ista , dakle bez prepravki, crijeva su ispravna, rzervoar je za cudo vrlo mali svega oko 15l i nalazi se u stupu posto je vertikalni cjepac, pumpa je niza od rezervoara, rucicee ventila rade savrseno, asmo su mozda malog protoka, cijeneci po spoljnoj velicini. danas sam pricao sa majstorom iz tajfuna i namjeravam ubaciti njihovu hidrauliku, taj nekakav njohov cilindar 90/80, i ventil brzine. Neznam kako radi ali znam kako izgleda, masivan, ima veliku oprugu untra, kou ulje stlaci pri radu i razčicitim opterecenjima, i za ovaj proincipa rda nisu potreben dvije pumpe, nego jedan oko 40cm3 za optimalnu brzinu. kao sam gore racunao.
malo sam se udaljio, ja bih i sad trebao imati vecu brzinu po racunici, ali ne ide, negdje ga gusi, sutra cu poslikati i premjeriti priomejr crijeva, pa cete mi reci je li to odgovarajuce za protok 70-80 l/min.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,483
@ZJ

Jesi još u potrzi za cilindrom?
Klipnjača oko 60, a cilindar oko 120. Dugačak oko 1M. 1000kn.
Ako si zainteresiran dam ti broj pa zoveš čovjeka da ti točno zmeri ;)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
vjerovatno nisi citao prethodne psotove ove tem, vec sam kupop bansek sa cjepacem, ali radim mu hidrauliku posto je ovak kao kod vecine kalac spora.
Taj cilinda mi takvog odnosa klipnjace i cilindra mi svejedno nebi odgovarao, posto bi moga biti brzi u povratku (deblja klipnjaca) neki cak imaju 90/80, postoji mogucnost da malo grije ulje, ali zato u pocetni polozaj ide super brzo.
Drago mi je da si tu, mozda dobijem koji savjet.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
powershift-kod različite brzine vrtnje hidraulične pumpe ona daje i različit volumen te neznatno veči pritisak ako nema otpora.Ti si napisal da ima istu brzinu kretanja na različitim briznama vrtnje hidraulične pumpe.Prema tome,pumpa daje dovoljnu količinu ulja,čak i preveliku(na tom večem broju okretaja kardana) koju sistem razvoda nemože probaviti.To znači da je sistem razvoda loše koncipiran,a največi problem bi bil u razvodniku i crijevima.Pogledaj kolka su crijeva,za protok negdje oko 40 litara u min bi trebalo biti crijevo 3/8 cola do 1/2 cola,to je unutarnji promjer i to bi trebal biti minimum neki za taj protok da sve odlično klapa i da se ulje ne grije.Ako ti crijeva nisu dobro dimenzionirana,zamijeni ih,ako jesu onda se baci na razvodnik.Pošto u sistemu sumnjam da ima kakva prigušnica,ventil protoka i ventil tlaka,(tu ne spominjem regulacijski ventil u razvodniku),vjerojatno je razvodnik premalog protoka i treba ga zamijeniti večim.
Jer ak idemo v neku mehaniku fluida onda bi značilo da količina ulja koja je ušla mora i izaći.A kod tebe se v tom sistemu stvara prepreka gdje ulje nemože proći konstantnom brzinom,nego se ona smanjuje,povečava se tlak i ulje se prilikom toga grije.
Ukratko.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ovakav odgovor sam ocekivao da potvrdi moje sumnje, posto se takođ desava da traktor od 60 ks na 1000 okr/min u praznom hodu stroja bez opterecenja motor gusi, tj osjetno se rastereti kad iskljucim vratilo, to znaci da ulje tesko cirkulira kroz sistem, u to sam sumnjao pa sam ga pustao nekih 5 min rada u praznom hodu i crijeva i rezervoar postanu topli, dakle hladno ulje nije problem da je pregusto pa ga tesko tjera, sad neznam koje je ulje unutra ali kad ga ugrijue moralo bi ici da ne gusi toliko motor u praznom hodu.
sutra cu poslikati i premjeriti criojueva i pokazati na slici koja igracka od razvodnika tu stoji.
1/2 cola znaci 2.54/2 , dakle 13 mm unutarnji, samo sto kod mene ide 70 l/min, onda bi trebalo 20mm.
Jesam li u pravu.
Hvala na strucnom odgovoru.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Poprilično si u pravu,samo ti provjeri crijeva kakva su i kakvo je ulje.Najbolje bi bilo da imaš HD 46 unutra.Pogledaj da ti rezervoar hidrauličnog ulja ima kakvi filter,možda je i on prljav,a nekad ti znaju staviti magnete da prikupljaju špenu ili čak mrežicu sitnu koja glumi filter.Za dimenzije crijeva sam ti od oka rekel,al to bi moralo biti to.Da je puknuti tu,dal bi i on koji savjet.U biti,ako je crijevo deblje,ti smanjuješ otpor kretanju hidraulčnog ulja.Poslikaj razvodnik i stavi neki metar pokraj njega da se vide dimenjzije bar približno ili ak ima koja pločica sa natpisom kaj bi to moglo biti.Uglavnom,sistem nije dobro dimenzioniran,ili je pumpa prevelika ili je sistem "premali" ak me kužiš.Da smanjiš pumpu,izbegel bi grijanje,ali bi izgubil brzinu rada.Tak da ti provjeri crijeva,filtere,ventile moguće ak ima gore,razvodnik,sve kud ulje ide i de more na "čep" dojti pa bumo vidli dalje.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
filter mu je postavljen na usisni vod, sto mi nema logike, ali probao sam dans bez filtera otpojio crijeav i spojio ih direktno, dakle izbacio filter i opet isto.

Sutra cu provjeriti kakavo je ulje i nasuti 46, pa da vidimo, dalje crijeva, pa dok ne rijesim.

Samo hocu da kazem da mi se ne slaze gore navedena racunica sa stanjem koje imama (protok i brzina klipa), onda uz to ulje se ugrije za 5 min, opterecuje traktor u praznom hodu sve mi to ukazuje na to sto si reako neusklađenost pupme sa ostalim elementima.

Jos sam zaboravio napomenuti da je cilindar oko 90 a klip 50 i kad se vraca u pocetni polozaj dodatno opterecenje, a prethodni cjepac je imao 100/90 i cini mi se da je cak i manje opterecivao motor pri povratku klip u pocetni polzaj (prazni hod klipa)
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ak je bez filtera isto onda je vjerojatno razvodnik ili crijeva.Ak imaš razvodnik sa više ručica probaj staviti neki T-komad pa spojiti dvije ručice na crijevo koje ti ide prema cilindru za posmak prema dolje,znači radni hod.Ako primijetiš da ide nekaj bolje,onda ti je definitivno problem razvodnik,uz uvjet je da su crijeva dobrih dimenzija.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
sutra sve premjerim , pa javim,
poznam momka koji radi crijeva pa cu pokusati posuditi neka crijava veceg promjera da probam sa njima, neki razvodnik veci imam, pa cu probati nekako spojiti sve to, upasati prikljucke, pa cemo vidjeti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
samo da se nadovežem , lakše ti je spojiti manometar izmedju pumpe i razvodnika i provjeriti ako je protok zagušen , promjenom crijeva nećeš profitirati jer se protok računa po najmanjem otvoru , a to ti je vjerovatno neki holender koji će i ostati
ne kažem da ne treba mijenjati crijeva i instalaciju nego kažem da je lekše to utvrditi manometrom , znači ako je instalacija dobro dimenzionisana izmedju pumpe i razvodnika ne bi smjelo da bude pritiska (velikog) kada je razvodnik u neutralnom položaju , može biti par bara ali nemože nikako biti nekoliko desetina bara

još da dodam , isto to probati sa otpojenim cilindrom samo prebacivati položaj razvodnika u naprijed-nazad i gledati pritisak , crijeva ubaci u rezervoar ako mežeš kroz čep da ne bi prosuo ulje
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
U prvu si savo ovo za manometar, samo ga malo tesko spojiti oni imaju neki cudan navoj, ali vidjet cu sta mogu uciniti, a ovo sa skinutim crijevima sa cilindra sad neznam, to cu ostaviti za kraj posto tu nema gdje gusiti, jer ga opterecuje u praznom hodu dakle kad ulje prolazi kroz razvodnik i ide u rezervoar, ali i to stoji, sve moze biti, hvala veliko.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
pazi , ti imaš protok otprilike kako reče 70l , budi siguran ako je klipnjača debela da moraš staviti instalaciju od bar 100l ili više , jer će dpći do gušenja pri povratku klipa nazad , tada je količina ulja koja se vraća u rezervoar veća za zapreminu klipnjače
mada ovo sad nije tvoj problem ali može se pojaviti

slikaj slike će nam više reći
recimo kod rusa je pumpa 68l , instalacija je 12mm unutrašnja cijev prema potrošačima (klipovima) a od pume do razvodnika i nazad do rezervoara je daleko deblja ;) neznam napamet nisam mjerio ali rekao bih 20tak mm
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
to sto akzes kod rusa da su deblje cijevi od pumpe do razvodnika i od razvodnika ka rezervoaru potvrđuje to sto govoris, dakle radi se o stalnom protoku ulja u praznom hodu i tu je tj max protok koji pupma daje, ostalo je poveremneo kad se da komanad i u toj mjeri koliko se pusti komanda, posto je ovo povremeni rezim rada a ono u praznom hodu pri punom protoku je stalni nda razumljivo da su promjeri tih cijevi takvi, mada bi bilo dobro da je i do potrosaca isao deblji vod, da se i u procesu rada gubi bespotrebno zagusivanje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
znam ali u pitanju je traktor , on ne koristi hidrauliku u toj mjeri kao ti na svome cjepaču , kod tebe se skoro stalno kreće klip , u traktora rijetko pa mu i ne smeta malo manji protok ili prigušenje jer i sam znaš šta bi se desilo pri spuštanju priključka kada bi do klipa bili vodovi sa velikim protokom :mrgreen:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
da razumijemom se u svakom slucaju, kad sam se registrovao na ovaj forum nisam imao pojma o hidraulici, sad vec kontam neke stvari.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
haha , bosanci počeli da kontaju , ode forum u apokalipsu :mrgreen:

a pa misliš da sam i ja došao naučen ;)
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ti poslikaj pa bumo vidli,a ja mislim da je 90% razvodnik kriv za to stanje,a vidlo se bude i kakva su crijeva.Izmjeri šublerom unutarni promjer crijeva na holenderu,tamo je najuže i daš točne podatke o pumpi,dal ima multiplikator i u kojem omjeru i računali bumo.Nekaj se mora tu rešiti.A manometar ti nije loša stvar jedino kaj moraš redukcije delati da ga svako malo prikopčaš nekam.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
a ja imam punu ladicu redukcija raznih za spajanje manometra ali uvijek fali neki , a pošto on vjerovatno planira ostavljati tu mašinu sebi onda neka stavi neki ''T'' komad da može spojiti manometara kada god želi
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Tako je,bilo bi mu dobro da napravi neku komandnu ploču i postavi par manometra,tak bi znal u svakom trenutku "gde ga stisne"!Ništ loše nisam mislil,power!
 

Najnoviji postovi

Na vrh