• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ne znam kome si objašnjavao, meni nisi sigurno. Kad sam te pitao koliko te koštao banzek iliti tračna pila nisi htio ništa odgovoriti kao da ću se ja pomoć od toga. Što se tiće cilindra ne vjerujem da je neka drugačija izvedba, mislim da su svi dvoradni isti, različite mogu biti samo dimenzije, a ovaj mali klipić što vraća polugu si moraš nabavit ako si zapamtio o čemu se radi, u biti samo trebaš prekopirat tajfuna i povečat promjere cijevi i prihvate na cilindru i odgovarajuči razvodnik kakav je bio na tajfunu. Dobio si ono što si htio manji mobilni stroj za rezanje i cijepanje. Hoćeš mijenjat poziciju cilindra u vodoravni položaj?

Platio sam ga 2600 EURA, ima motor 9,2 KW i moze na traktoraki pogon, dvijr pumpe, hidraulicno podizanje vodlilice pile, tockovi promjera 800 oblozenio gumom, masivni od punog zeljeza, cjepac ide u vodoravni polozaj, ali kad nabavim dijelove, noz na 6, i dok odlucim koji cilindar ide, onda idu prfili 20 i 15 mm za konstrukciju, nasao sam vodilice za kliznu plocu na kojoj ce bti drva pri rezanju, sve je u glavi samo ta hidraulika, nemogu uzimati sve od tajfunajer je preskupo, samo one neophodne hidraulicne komponente, zato i pitam , kako to radi da improviziram,
opet kaze ako vec nisam 2600 EURA
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Savo,ajd ovo je tvoj zemljak,pa daj čoveku objasni kaj treba napraviti.Power,prije sam ti sve napisal kaj trebaš napraviti,sad samo malo potraži te komponente skalupi to i gotovo.Nema tu neke mudrolije.Ako je cilindar dvoradni onda je dvoradni.Samo zavisi koja količina ulja u njega ide.Jer ti količinom ulja dobivaš brzinu,a pritiskom snagu.Razmeš?Istokari veče ulaze u cilindar i zavari to gore.Mora iti brže,pogotovo ako si razvodnik zamijenil novim večeg protoka,te crijeva također večeg protoka.Ovo sa ventilima su več finese i to buš slagal kad se uvjeriš da cilindar brzo i snažno kala.A onda moreš i mudima upravljati ako hočeš.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Tako i mislim, kad nađem razvodnik drugi probati sa ga sa posto sam vec zamijenio crijeva i nove prikljucke na cilindru, a ostalo cu vidjeti kasnije, mada sumnjam da ce brzina biti optimalna, a nebih radio konstrukciju za ovaj cilindar pa opet za drugi, moguce da bude trebalo prepravljati za drugi cilindar nosace.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ovaj cilindar je promjera nekih 90 mm vanjski,ak sam dobro shvatil?Ako nije reci koji je.To bi bilo dovoljno za kalač.Minimum neki,jer ispod se ne valja spuštati,onda pumpu moraš na velikom pritisku držati da bi dobil silu i tak.Kolke dimenzije priključaka su ti sad na cilindru?Promjer?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
cilindar je 90, aklip 50 sto nije bas trebao bi biti deblji zbog brzine povratka, sva instaklacija je 13 mm unutarnjeg promjera, a bila je cini mi se 7 ili 8 mm, a rupe na cilindru iza holendera su bile 6 mm, neznam koji je to strucnjak tako uradio, pumpa je po mojoj procjeni metodom usporedbe sa pumpom kojoj znam kapacitet otprilike 30-35 cm3, neeznam koji broje okretaja ima, ali prije promjene crijeva radila je istom brzinom na 600 okr/min traktora i na 1000,
vidjet cemo sada, prije odrađivala 60 cm hoda 7 + 4 sec, a p proracunu bi trebalo 4 +2,5 sec
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Ma ja sam te pitao prije koliko te došla tračna pila za tajfun što ti je jedan radio, ali nema veze. Ja isto ne vidim u čemu je problem s hidraulikom, ugradi još taj sistem s malim klipićem koji pomiće ručicu i ako ne budeš zadovoljan onda s brzinom morat ćeš staviti pumpu većeg kapaciteta, ne moraš novu, a isto tako se ovaj razvodnik i crijeva mogu iskoristiti da napraviš cjepač za prodaju ili ih prodaš, eto nije tako crno. A što se tiće ovog stroja dosta si platio al eto što je tu je, da bar uspiješ složit sve kako si zamislio i da to dobro funkcionira.

Edit: Mislio si da bi trebao klip biti deblji za brži povrat, bar 6-6,5 cm?
 
Posljednje uređivanje:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ma ja sam te pitao prije koliko te došla tračna pila za tajfun što ti je jedan radio, ali nema veze. Ja isto ne vidim u čemu je problem s hidraulikom, napravi veće rupe na cilindru, smontiraj ga gdje misliš, stavi veća crijeva i odgovarajući razvodnik po funkcijiama i protoku i ugradi taj sistem s malim klipićem koji pomiće ručicu i ako ne budeš zadovoljan onda s brzinom morat ćeš staviti pumpu većeg kapaciteta, ne moraš novu, a isto tako se ovaj razvodnik i crijeva mogu iskoristiti da napraviš cjepač za prodaju ili ih prodaš, eto nije tako crno. A što se tiće ovog stroja dosta si platio al eto što je tu je, da bar uspiješ složit sve kako si zamislio i da to dobro funkcionira.

Nije to puno placeno u to sam siguran, kad ga napravim kako sam zamislio vrijedit ce najmanje 6000
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Cilindar je 90,"klipnjača" je 50 kak veliš,a klip je 80,jer stijenka cilindra je valjda 5 mm.Pumpa vjerojatno ima multiplikator,a ako nema i ako je 30 kubika,znači da bi na 600/min davala 18 l/min ulja,a ako to onaj razvodnik nije mogel progutati,onda nekaj drugo ne štima.Vjerojatno tu postoji multiplikator pa uzmimo ovak.Pošto se pumpe od 30 kubika vrte do nekih 2500 okretaja maksimalno,uzmimo da je 3 puta ubrzaš,znači da bi dobil pri 1800 okretaja pumpe nekih 54 l/min ulja na izlazu iz pumpe.To bi mi več prije štimalo.A ti reci,jel ima muliplikator ili ne,jer se na onim slikama ne vidi?
 
Posljednje uređivanje:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
da ima kutni sa dva izlaza jedan izlaz pogoni bansek a drugi pumpu, i pumpa je minimalno 30 cm3, koliki je prijenosni odnos neznam, vjerovatno 5:1, u tajfuna je bilo 5,5:1 sa slicnim multiplikatorom (konusno zavojni zupcanici unutra)
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Znaci da ti imaš negde oko 90 l/min protok ulja i to na 600/min.I ti bi tolki protok kroz onu igračku od razvodnika poslal?I crijeva ona?Sad imaš i protok od 90 l/min i pumpa ti se vrti na 3000 okretaja i to je dovoljno.Ja nebi pretjerival.Na 1000 okretaja kardana ti imaš 5000 okretaja u pumpi.Znam da neke pumpe(zupčaste) to nemogu podnesti.I na toj brzini imaš 150l/min protok ulja.Sad imaš sve podatke,pa malo papir i olovku u ruke i nađi točnu i optimalnu dimenziju crijeva i to je to.Ja sam ti rekel v prijašnjim postovima kolko je bilo za 40 l/min crijevo.Pa uspoređuj.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Savo,ajd ovo je tvoj zemljak,pa daj čoveku objasni kaj treba napraviti.

bojim se da nemogu pomoći ništa oko ovoga ventila za prebacivanje klipa u ''pluger mod'' , taj ventil ne poznajem i ništa nemogu o njemu pričati
mislim da bi ZJ znao više od mene po tom pitanju

a ja bih za opčetak pokušao da sastavim i bez tog ventila pa probao kako ide , nije uvijek ista računica sa papira i ono u praksi
probaj bez njega pa onda dalje odlučuj šta će biti

ja ti mogu samo pomoći ako ti treba klip vanjskog prečnika cijevi 160mm , a hoda 70cm
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
E,to kad bi stvavil gore i pod pritiskom od 250 bara i tom protoku to ne da bi kalalo,nego bi lomilo drvo na rastu odmah.Pa 70 cm bi mu za metrice bilo i dovoljno.
Kak sam mu i rekel,prvo nek skalupi to gore i vidi kak dela,a onda more nametati kojekakve ventile i kaj ti ja znam.Samo moraju creva i razvodnik biti odgovarajučih dimenzija.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Hvoje sto se tice broja okretaja nece gtako ici, ubrzanje je 1; 5,5, ali katrdana vrtim na 400 okr/ min, tako da 400 x 5,5 = 2200, ako je toliko ubrzanje dakle 2200 x 30cm3 = 66 l/min

Savo sto se tice tog klipa to je preveliko u usporilo bi cjepac, a sila cijepanja za moje potrebe bi bila prevelika.
Kad na]em odgovarajuci razvodnik slozit cu ovo sto imama pa cu probati, kasnije idu finese.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Prvo ti to složi kak ti je objašnjeno pa onda budeš videl ako treba gde još posložiti.Izgubil bi na brzini sa ovim debljim cilindrom,ali dobil bi ogromnu snagu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
ono što sam ja zaključio je da su bolji vertikalni ako se radi o nožu koji cijepa na dva dijela
a rekao bih da su horizontalni bolji kada se cijepa na više dijelova i cijepanje se odradjuje u jednom zahvatu , naravno ovdje mislim na kratka drva

to je moje mišljenje bez nekog pretjeranog iskustva :roll:
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Evo jednog malo drugaciji od ostalih:prayer:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=G21QX1vLgC8&feature=related[/YT]
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ovo je neka ekscentar preša ili takvo nešt. Vjerojatno ima strašan učinak, ali i ne oprašta:mrgreen:
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
stvarno impresivno:!: a što kaže jeffy ne oprašta greške, mislim da bi ona u kompletu trebala imati dreger i najlonsku vrečicu za čevape:rolfer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh