• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Možda za polmetarska drva nebi bilo loše da je cirkular i odmah pokraj horizontalni kalač da ima nož u obliku križa i kak cirkular reže drva,tak odrezani komad pada na horizontalni kalač,cilindar ga pritisne na nož i odma ide na četvrtine.To sam videl kod jednog kod nas kaj se bavi drvima,čovek je to sve sam slagal doma i mogu reči da odlično ide.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
ako radiš cjeli dan s ovim kalačem nema šanse da ne pogriješiš odnosno 10 radnih dana nemaš više niti jednog prsta i možda niti ruke
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Meni uglavnom treba za polumetrice (takve idu u peć). Drva koja trebam cijepati nisu predebela, 20...30cm u promjeru.
Imam gotovo sve osim pumpe, elektromotora i razvodnika, no neznam ni sam kakvoga napraviti, horizontalnog ili vertikalnog.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
danas slucajno naleti kamione i vilicare u otpad i potrosim 100 EURA, za te novce sam kupio rezervoar za ulje 40 l, pumpu zupcastu prva petoletka otprilike 60 cm3, i multiplikator sto ide na kardan traktora , pase na ovu pumpu, ubrzava 1:2,5, ali je zato pumpa ogromna i bit ce dovoljno protoka. Mislim da sve to nisam skupo platio, i sve to mogu vratiti u slucaju da nesto ne odgovara.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Nisi puno platio, ali što će ti pumpa i multiplikator? Što je s razvodnikom, njega nisi našao?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ovako, na ovom stroju ima vertikalni cjepac, posto pravim drugi ovoga cu skinuti posto se moze odvojjiti lako, on u sebi ima rezervoar, razvodnik vec imam, cilindar i noz ostaju, nosac je isto tako tu, samo pumpu nisam imao, tako sad imam sve za jos jedan vertikalni cjepac kojeg cu prodat. Za ovaj drugi na stroju sam kupio razvodnik od vilicara sa tri komande, napravio da jedna od komandi stoji u jednom radnom polozaju sto mi je bitno da se cjepac vraca sam u prvobitni polozaj, a kad dođe mehanicki izbaci rucicu u neutral, taj sa tri komnde prva petoletka sam platio 75 EURA.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
na temelju velicine i prikljucaka pretpostavljam da je veci protok, a i ako je na vilicaru dizao one velike cilindre sigurno je dovoljnog protoka. Ovaj razvodnik na suprotnoj stran od komande ima odvojene opruge za svaku kmandu, opruga radi tako da drzi komandu u neutralnoim polozaju, izvadio sam donju podlosku i sad klip prolazi kroz oprgu, a na gornju stranu stravio odgovarajuci broj podloski da ga sad pomjere u krajnji polozaj. Rukom moram drzati da klip ide u cijepanje, kad pusim komandu ona sam ide za povratak, kad klip dođena nazad ili tamo gdje podesim ovisno koju duljinu radim, (da izbjegne nepotreban prazni hod) mehanicki rucicu vrati, tj pogura u neutral, posto je smnjer kteranja klipa i komanda isti i posatvicu ih u istu ravanu.
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
[YT]watch?v=_n7MCtM37eM&feature=related[/YT]
Ovo mora da je najgluplji a i najsporiji cjepač na svijetu :rolfer:

Dok je ovaj dosta zanimljivi
[YT]watch?v=Vtbkf4v4a6w&feature=related[/YT]
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Samo ću reći da razvodnici od viljuškara nemaju veći protok od 50 l/min,jer im ne treba i imaju manje ulaze u cilindar nego kalači jer im ne treba tolka brzina nego preciznost i to oni poveći od nekih 6-7 t,tako da opet imaš posljedicu gušenja protoka.Moj savjet.Traži razvodnik od nekog utovarivača!!!Sad zamisli kolike pumpe su na velikim utovarivačima i kolikom brzinom oni dižu i spuštaju korpu.Ili idi kod hidrauličara,reci kolku imaš pumpu i nek ti da razvodnik primjeren pumpi.
60 cm3×1500 okretaja i več si dobil 90 l/min.A kud to kroz taj razvodnik opet?Proći će,samo kako i kolko zagrijavanje bude.Jednostavno 2 litra vina nejdu v flašu od 1 litra.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
editovao sam post gdje naodim ubrzanje na multiplikatoru, dakle pumpa 30 cm3, a ubrzanje je 1:3, dakle na 400 okr kardana imam 1200 x 30 36 l/min, onda je razvodnik ok. I brzina je onda prema tom protoku ok, samo cu staviti tajfunov cilindar i ventil brzine i sve ce biti dobro, vec sam to porucio. danas sam gledao ovg tajfuna sto he cilkus radio 2 sec radni i 1 sec povrat a sve to sa pumpom 21 cm3, ali uz pomoc posebnog cilindra i tog ventila.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
E,a tam si navel da pumpa ima 60 kubika,ne 30 ,tak da ti se potkrala mala pogreška.Ak je ovak kak si napisal,onda bi to moglo šljakati.Puno sreće želim u sastavljanju,izvještavaj i pitaj ak bude problema.Kolko budemo mogli pomoći,bude nam zadovoljstvo.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
u petak mi sizu dijelovi koje sam narucio, pa u subotu ide prva faza, sjecenje profila po nacrtu, kako sam samo vikendom slobodan to ce potrajati, a treba napraviti dva cjepaca ovaj na stroju i ovaj sto skidam kompletirati, sve u svemu uz pomoc mjesec dana bi bilo dovoljno.

Sto se toice protoka to je bilo odoka i pretpostavka da je ubrzanje 5,5 ,medjutim na kraju kad sam premjerio se to sve prepolovilo.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Zanima me koliki hod noza je dovoljan kod cjepaca sto cijepa metrice, trenutno ima cilindar ciji klip ima hod 65 cm, po nekoj logici mislim da je dovoljno i da nopz ne mora ici do kraja tih 40 ak cm pred karj bi valjda samo od sebe.
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
teoretski ti je dosta i 20 cm. ali u praksi zavisi kaj cijepaš pa koliko je kvrgavo... i na kraju je najbolje da ide do kraja ak imaš izbora
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
cilindar je vec takav, a na njega su vec tvornicki ugrađeni nozevi tak da nebih nista mijenjao, ako bi islo ovako sa 65cm.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
nije mi jasno kako se nekome da s hidrauličnim mučiti cijepati metricu, kužim ona krača za peč ili što već, danas sam sa trnom mazno od zajebancije 30-ak metara a muke isto kao i s hidrauličnim
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
power jesi li ti riješio svoj kalač?
dokle si stigao ?
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
e vidiš tvoj me potpis sjetio da bih sutra mogao na felge navariti zaštite za ventil da mi se više ovo ne dogodi, mislim ono male kockice pločevine što misliš, jel to uopče pametno na napumpano gomu na kotaču:confused:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
imaš tamo u drugoj temi sam ti objasnio kako da riješiš ventile da nikada ga više ne otkineš :supz:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
power jesi li ti riješio svoj kalač?
dokle si stigao ?

Do subote necu raditi nista, a dijelovi iz SLO stizu tek u subotu ili cak narednu subotu. Kad stignu dijeloc+vi onda po nacrtu i po tim dijelovima idem naruciti da mi sijeku profile, a uplanu su mi da slozim dva cjepaca ovaj sto ide na stroj i drugi sto skidam sa njega da ugradim pumpu na njega u spustim nosac nize da moze raditi od metra (ima tu psla poprilicno, a ja samo subotom mogu raditi na njemu).
 

Najnoviji postovi

Na vrh