• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Dobi sam cilindar, ventil brzine, zastitnik ilindra ( navrece sa na celo kpipa i potiskuje drvo prema naprijed , nekih 20 kg tezine), noz na 6 dijelova, izrezao profile po merama ( nekih 150 kg debljine 10, 15 i 20mm), nacrte sam dao bravaru pa da to slozi dok ja ne dođem za vikend, pa onda idemo dalje.
Pravim dva ch+jepaca ovaj sto sam skinuo sa stroja produljujem , tj spustam donji nosac da moze stati od metra, pumpu i reduktor sam zbavio i upasao, josa malo bravrije i da slozim crijeva. Ovaj drugi ce bravar poceti ovih dana, ali isto sat dva dnevno, tako da ce potrajati.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Zna možda netko na koliko okretaja se maximalno smije vrtjeti takva pumpa?
Podatke nemam nikakve!
Slika0265.jpg
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Moreš dati kakve podatke od pumpe ili bilo kaj?Od kud je uzeta i sl.Od oka bi rekel da je prenos negde malo manje od 1:2 ili tolko,pa ako si na 540 okretaja kardana onda si sa pumpom oko hiljadarke.Ovo mi na prvi pogled izgleda kao eka zupčasta pumpa starije godine proizvodnje.Možda s nekog manjeg kipera ili sl.U biti,čim veća pumpa,manji broj okretaja je dozvoljen.Daj neke podatke pa da vidimo_Ovo bi mogla biti pumpa od nekih 30 kubika najviše,velim,pretpostavljam da je zupčasta jer ima gore dva ležaja za gonjeni zupčanik,osovina izgleda ekscentrično i otraga ima poklopac koji se skida,te nasuprotne priključke.Ako je tome tak kak sam navel,tu pumpu moreš pogoniti do nekih 3000 okretaja maximalno!Idealno bi bilo do 2500.
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Zna možda netko na koliko okretaja se maximalno smije vrtjeti takva pumpa?
Podatke nemam nikakve!
Slika0265.jpg

takvu istu pumpu imam i ja na svom cijepaču,to je gusana župčasta pumpa 80l od nekakvog utovarivača tako mi je rekao čovjek koji mi je prodao.

mogu reći da sam zadovoljana i vrtim ju na 540 okretaja kardana.

evo i slike

p1010015kw.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Znači da sam manje više dobro pretpostavil,jedino je bilo krivo s kojeg je stroja.Ako je utovarivač,njihovi motori se vrte do nekih 2200-2400 okretaja,pumpa ima tolerancije još da izdrži i veći broj okretaja.Nemoj ju okretat više od 2500 okretaja,jer nema ni potrebe.To je stariji tip pumpe i vjerojatno je bolja nego ove aluminijske,manje je osjetljiva na čistoću ulja,te manje propušta od aluminijske kad se zagrije.Moje mišljenje da je za cjepač OK.A bolje da ti je rekel koja je kubikaža,tak bi znal točno pri određenom broju okretaja kolki protok imaš.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
stroj se radi, planiram postaviti transportnu traku ya odvoy iscijepanih drva, posto vec ima dvije pumpe na sebi, jedna bi pogonila cilindar cijepanja, podizanje-spustanje vodlice pile po potrebi i podiznje-spustanje noza po potrebi, ove operacije bi bile povremene tako da nebi bilo prekida u radu, a na drugu pumpu bih skopcao hidromotror za pogon transportera, posto je pumpa 19cm3, a hidromotor cini mi se manji, bojim se da ne bude prebrz, kako regulirati brzinu rada hidromotora, opcija sa prigusenjem protoka otpada, i kako na koji nacin pustati i zaustavljati rad hidromotoro (znam da moze sa razvodnikom, ali bih njega iskoristio za neki drugi cjepac)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
da, ali oa sigurno grije ulje i opterecuje sustav, posto radi na principu prigusenja, ako sam te dobro razumio
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
@power
najjeftinije rješenje za regulisanje brzine hidromotora u tvom slučaju ali NE i najbolje je da motor spojiš direktno na pumpu a izmedju pumpe i motora da staviš jedan T komad i sa njega jedan ventil (možda čak i sigurnosni) koji će svojim prigušenjem pokretati motor

ovo što sam rekao je teška improvizacija , znam za daleko bolja rješenja ali ti si pitao za ''nrka druga rješenja''
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
provjerit cu cijenu, i da usput kazem da sam nabavio cilndar za cjepac. radi na principu da u jednom cilindru ima jos integriran mali cilindar koji sluzi za prazni, brzi hod, ako vas zanima mogu objasniti kako radi.
 

Toma083

Član
Tu od
15 Ožu 2011
Poruka
102
nije mi jasno kako se nekome da s hidrauličnim mučiti cijepati metricu, kužim ona krača za peč ili što već, danas sam sa trnom mazno od zajebancije 30-ak metara a muke isto kao i s hidrauličnim

ja sam odustao od hidrauličnog kalača makar sam pribavio sve željezo za konstrukciju sad mi treba nekih 5000kn za hidrauliku a novi cjepač sa trnom košta 3500. Zanima me gdje da nabavim trn konstrukciju ču sam složit i dali mi je traktor dovoljno jak ursus 335
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
cilindar nisam otvarao, ali je kompresor malo radio da vidim kako funkcionira,

Ima 3 prikljucka i cetvrti koji sluzi za dovod tlaka ulja na komandu da je vrati u polozaj za povratak cilindra u pocetni polozaj.

dakle zanemka rimo ovaj ostaje nam 3 glavna.

povrat je uvijek isti za sve rezime rada, posto u povratku netreba sili a omjer cilindar klip je 90/80 te je tako brz bez nekeih komplikacija dodatnih.

Ova dva prikljucka prema naprijed su spojena preo ovog ventila brzine kog sam prethodno postao i on radi na slijedecem principu:

Kad cilindar nema opterecenje prem naprijed ulje preko tog ventila je usmjereeno u mali cilindar koji se noirmalno brzo puni i ima veliku brzinu, u trenutku kad dođe do granicnog opterecenja tlak ulja koji priolazi korz ventil raste sabija oprugu i usmjerav ulje u veliki cilindar na drugi prikljucak cime smanjuje brzinu povecava silu.

Ovaj mali cilindar se nalazi u klipu velikog cilindra, dakle klip je supalj u njega se puni ulje kroz taj holender koji je na sredini dna cilindra, a taj mali cilindar opet ima svoj mali klip koji je supla i zaptiva ulje (sitem antene) tesko za obajsniti ako nista crtat cu.

Napominjem da ga nisam otvarao nego sam skuziomda tako mora raditi, pojasnim jos ako treba.

samo to zeljezo cuvaj posto ces ga ponovo traziti nakon neuspjeha sa tim ubicom od trna
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ja sam odustao od hidrauličnog kalača makar sam pribavio sve željezo za konstrukciju sad mi treba nekih 5000kn za hidrauliku a novi cjepač sa trnom košta 3500. Zanima me gdje da nabavim trn konstrukciju ču sam složit i dali mi je traktor dovoljno jak ursus 335

ma mina a ne da je dovoljan
 

Toma083

Član
Tu od
15 Ožu 2011
Poruka
102
samo to zeljezo cuvaj posto ces ga ponovo traziti nakon neuspjeha sa tim ubicom od trna

ma nebi ja metrice cijepao samo male panjiče i to za sebe samo

ma mina a ne da je dovoljan

kolega je jednom cjepao sa imt 539 i kaže da mu je crko ono 1000 puta

Hoćeš prodat to željezo za cjepač?

ma neču nek čeka još malo
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
treba znati cijepati na njega ja sa melim medekom na 2/3 gasa i nema koji ne puca
u početku je bio ful gas, motanje kardana, pucanje križa kardana...
s lijeve strane ti je izbačena ona zaštitna poluga-znaš čemu služi, kardan vrti u desno, donji dio drveta stavljaš u desno i malo prema naprijed a špicu bodeš na nekih 10cm od kraja okruglice i nema koji ne puca, ne treba nikakav posebni kardan ali kad iscijepaš barem 200.m drva znat češ sve, ako imaš kardan od blica kao ja gledaj da ti nije razvućen više od 10 cm jer se onda znaju desiti srana, pisao mi netko na forumu da sa hidrauličnim nacijepa max 25-30m za cio dan a ja s ovim cio dan mogu 30m bez muke a ako radim onda 40-cca 9 sati aktivnog rada sam
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
da gasi traktor, mogu milsit koje su sile u pitanju, i uz to jos opasnost koja prijeti, jeste li ikad profi cjepac vidjeli da radi na tom principu, jednostavno mi se to ne sviđa.
 

Najnoviji postovi

Na vrh