• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Za početak, postoji više kategorija kupaca el. energije, neka osnovna podjela bi bila kategorija "kućanstva" i kategorija "poduzetništvo". Ovi drugi dijele se dalje, ovisno o tome jel struju preuzimaju na niskom naponu, srednjem, ili visokom naponu (što je viša naponska razina, manja je cijena po kWh).

Klasična brojila za kućanstva ne mjere jalovu energiju, pa kućanstva ne plaćaju jalovu energiju. Nju plaća samo kategorija poduzetništvo, u slučaju da potrošena jalova energija prijeđe jednu trećinu potrošene radne energije.

I to se vrlo lako može izbjeći ugradnjom uređaja za kompenzaciju jalove energije.

Eto sad sam ponovno nekaj naučil...znači ako mi ne stvorimo više od 1/3 jalove struje nikom ništ. Ovo znam da pojedine firme koriste kompenzatore, ipak su to velike potrošnje. Kupil sam u Conradu mjerač potrošnje koji mjeri između ostaloga radnu snagu u W, cos phi i iz toga pokazuje ukupnu snagu o VA. moje pitanje je koju potrošnju mi onda plačamo? Predpostavljam da svi mi imamo neki najmanji paket zakupljene snage, kolko ona iznosi, ako znaš.
 
V

VTZ

Guest
Kategorija "kućanstva" razlikuje se prema raznim (odabranim) tarifnim modelima, jednotarifno i dvotarifno brojilo. Postoji tu još detalja i razlika, ai oni nisu bitni za ovu priču.

Priključak može biti jednofazni i trofazni. Stariji priključi imaju glave osigurače 25 A, kasnije su se ugrađivali 35 A. Na kraju su se pojavili limitatori, pa svaki novi potrošač zakupljuje određenu snagu, i u skladu s tom snagom ugrađuju se limitatori.

Trofazni priključak (bez limitatora) s pancerima 3x25 A omogućava snagu od cca. 17,5 kW, a onaj sa 3x35 A omogućava cca. 24-25 kW.
 
V

VTZ

Guest
Eto sad sam ponovno nekaj naučil...znači ako mi ne stvorimo više od 1/3 jalove struje nikom ništ. Ovo znam da pojedine firme koriste kompenzatore, ipak su to velike potrošnje. Kupil sam u Conradu mjerač potrošnje koji mjeri između ostaloga radnu snagu u W, cos phi i iz toga pokazuje ukupnu snagu o VA. moje pitanje je koju potrošnju mi onda plačamo? Predpostavljam da svi mi imamo neki najmanji paket zakupljene snage, kolko ona iznosi, ako znaš.

O kojoj kategoriji ti pričaš, vjerojatno o kućanstvima?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
O kojoj kategoriji ti pričaš, vjerojatno o kućanstvima?
Da, o kućanstvima....
Zahvaljujem se svima na odgovorima, kužim principe elektrotehnike, ali ova ekonomska strana, koga god da pitam, mi nije bila jasna.:partyman:
 
V

VTZ

Guest
Da, o kućanstvima....

Pa to sam ti već napisao, kućanstvima se jalova snaga niti ne mjeri, niti se naplaćuje! U trafostanicama za distribuciju struje kućanstvima ugrađene su kompenzacijske baterije (ovisno o snazi transformatora), i jalova snaga tih potrošaća se kompenzira na niskonaponskoj strani mreže (cos φ se podiže blizu iznosa 1).
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
OK, hvala, shvatio sam...:partyman:
Ps: ispričavam se na OTu!
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
zamišljeno:
- motor 11kw 1420 o/min
- prečnik(vanjski)cilindra 120mm
- prečnik klipa 70mm
- radni hod 500mm
- puma 92 l/min
- žaga 750mm (pumpa i žaga će se vrtiti 1900-2000 o/min)
- sigurnosni ventil na 230 bara (max. zupčaste pumpe je 250bara)
Da se vratimo na temu.
Ovo bi moglo i funkcionirati ako se pumpa stavi direkt na motor i vrti se na 1420 okretaja ali ima onda protok 65l.
A funkcionirati bi moglo ako se otpili drvo, pusti da ga procjepa do pola ili malo više i onda pili sljedeće, znači dok pumpa stvara najveći pritisak da se ne pili, a dok pritisak padne onda ide piljenje sljedečeg. Taj razmak bi iznosio recimo oko 3-4s na manjem protoku pumpe.
Da li bi to moglo ovako funkcionirati??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
OK, hvala, shvatio sam...:partyman:
Ps: ispričavam se na OTu!
Onak, po seljački.
Umnožak struje i napona (dakle Amperi x 230 (x3 za trofazne)) ti daju prividnu snagu. Ta je limitirana osiguračima ili limitatorima. Ako imaš grijač, onda je to i najveća RADNA snaga koju možeš (dugotrajno) povući iz mreže.
Elektromotorima je na pločici napisana RADNA snaga NA OSOVINI.
Prividna snaga koju oni vuku iz mreže je opet umnožak struje na pločici x 230 (x3 za trofazne). I ta ti je ograničena osiguračem ili limitatorom.
Snaga koju plaćaš je radna, a to je za motor 230 x Amperi x cos fi, i ona je veća od snage na pločici za nekih 10-tak %, koliki su gubici motora.
Dakle, NAZIVNA snaga elektromotora kojeg možeš pogoniti određenim limitatorom je cca 20-tak % manja od snage koju dobiješ izračunom 230 x Amperi.

Primjer:
3-f limitator 16A, napon mreže 230/400V.
3-f motor 7,5kW, 16A (teoretski) , cos fi 0,8, (korisnost eta=0,85). Podaci motora su teoretski, radi lakšeg računanja (odgovaraju nekom 6 ili 8-polnom motoru, kakve ćete rjeđe srest u praksi).

Prividna snaga koju trošiš (vučeš iz mreže) je:
U x I x 3
230 x 16 x 3 = 11,04 kVA

Snaga (zapravo energija pri toj snazi kroz 1 sat) koju plaćaš je Prividna snaga x cos fi
11,04 x 0,8 = 8,83 kW.

Gubici motora su 8,83 - 7,5 =1,33 kW i to je ono kaj ventilator odpuše "u vjetar".

Ako bi pak imal trofaznu peć kojoj je nazivna struja 16A, ona bi predala:
U x I x 3
230 x 16 x 3 = 11,04 kW, i to bi bila snaga (energija pri toj snazi kroz 1 sat).

Kompenzacija:
Zamislimo da motor ima iste parametre eta 0.85 i cos fi=0,8.
Ako bi se kompenziralo jalovu snagu, motor koji bi mogli vrtiti na istoj mreži je:
230 x 16 x 3 x eta = 11,04 x 0,85 = 9,38 kW(snage na osovini).
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Znači koliko sam uspio shvatiti, mi ne plačamo tu jalovu, već, ako "proizvedemo" puno jalove, tada nam opada iskoristivost mreže, odnosno taj dio ne možemo iskoristiti kao radnu. zbroj radne i jalove daje prividnu. A ovo sa omskim, induktivnim i kapacitivnim otporima i pomacima mi je jasan. Zato je žarulja, grijač(čisti omski) pa je cos fi =1. Iz tog razloga je i radna = prividnoj
Fala!:prayer:
 
R

rover

Guest
Da se vratimo na temu.
Ovo bi moglo i funkcionirati ako se pumpa stavi direkt na motor i vrti se na 1420 okretaja ali ima onda protok 65l.
A funkcionirati bi moglo ako se otpili drvo, pusti da ga procjepa do pola ili malo više i onda pili sljedeće, znači dok pumpa stvara najveći pritisak da se ne pili, a dok pritisak padne onda ide piljenje sljedečeg. Taj razmak bi iznosio recimo oko 3-4s na manjem protoku pumpe.
Da li bi to moglo ovako funkcionirati??

Takav rad sam i ja zamislio a i na snimku sa 67 stranice se vidi da tako radi. Otpili se drvo pa da za vrijeme cijepanja namjestim drvo za sledeće pilenje,ali ni namještanje drveta za pilenje netraje dugo pa mi 4-5 sec. za cjepanje djeluje prihvatljivo.
Ako mora sporije koliko bi to max. bilo?
Žaga bi bila na istoj osovini kao i pumpa pogonjena remenjem (1420 na max.2000obrtaja) pa neznam dali bi ona svojom masom povećala obrtni moment da pokrija pad snage povećanjem obrtaja!?
Ako nemože tako onda je zamišljen reduktor za pumpu 1/3 sa 2000 obrtaja.Dali je ovako izvodljivo i sa kojom pumpom?
Cjepač nebi radio po domaćinstvima zamišljen je da bude stacionaran,trošio bi industrijsku struju (a ona nije jeftina) pa zbog isplativosti cijepanja 11 kw je optimalno riješenje.
Hvala svima na pomoći!
 
V

VTZ

Guest
Cjepač nebi radio po domaćinstvima zamišljen je da bude stacionaran,trošio bi industrijsku struju (a ona nije jeftina) pa zbog isplativosti cijepanja 11 kw je optimalno riješenje.
Hvala svima na pomoći!

Ako bi bio ugrađen veći EM, to ne mora značiti da bi on trošio više struje, i da bi se ušteda postigla s nekim slabijim motorom. Jačem motoru manje će padati broj okretaja pod punim opterećenjem, manje će se grijati, i neće se trebati paziti da piljenje i cijepanje idu u različitim trenucima.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Daj molim te, napiši koje komponenete ti sve posjeduješ, jer sam ja iz tvog prvog posta dobio dojam da ti imaš sve....Sa 11 kw bi mogao istovremeno i pokretati cirkular i recimo neku 2-stupanjsku pumpu, npr, onu od 16gpm(jedino bi je trebalo vrtjeti na nekih 3000-3600o/min). Ako si je u stanju nabaviti, ima ljudi na ovom forumu koji su se time bavili...
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Zašto štedjeti ako se takav stroj otplati za koju godinu .
Tu treba puknuti varijablinu pumpu sa svojim EM , a na cilkular staviti drugi EM .

Kak misliš povezati motor , cilkular i pumpu?

jeffy , zupčstoj pumpi ne paše ništa iber 2k rpm
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Zašto štedjeti ako se takav stroj otplati za koju godinu .
Tu treba puknuti varijablinu pumpu sa svojim EM , a na cilkular staviti drugi EM .

Kak misliš povezati motor , cilkular i pumpu?

jeffy , zupčstoj pumpi ne paše ništa iber 2k rpm

Slažem se, al meni su cijelo vrijeme na pameti ove pumpe...A zakaj su mi na pameti???...zato kaj se raspametim kad si preračunam kolko ta pumpa dođe tamo preko bare.:toimonster:. Te pumpe su prvenstveno konstruirane za rad sa malim stabilnim motorima, koji pak su svi od reda upravljani 3000-3600

http://www.northerntool.com/shop/tools/product_200321051_200321051
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
znaš kako kod njih stoje stvari , em nemaju trofaznu struju ,em nemaju jaki priključak .
Na sve to skupa je benzin jeftin tako da na svakom govnu imaju mali benzinski motor .

Proizvođaći nemaju druge nego se prilagoditi toj praksi .Svakako ako skoćiš tam uzmi mi 2 komada , ne pitam kaj košta .
Da čuješ zvuk zupćaste na 3k i na pola od toga znao bi odma da nije toliko jeftina da si to možeš priušiti .
Na kraju krajeva i nije neki danfos nego neki kauboj :prst dolje:
Možda je to s unutarnjim ozubljenjem , mada sumnjam ..ona je tiša i "mekša" .
Ova pumpa na 300o zuji više od torpeda 55 u trećoj po ravnom
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
znaš kako kod njih stoje stvari , em nemaju trofaznu struju ,em nemaju jaki priključak .
Na sve to skupa je benzin jeftin tako da na svakom govnu imaju mali benzinski motor .

Proizvođaći nemaju druge nego se prilagoditi toj praksi .Svakako ako skoćiš tam uzmi mi 2 komada , ne pitam kaj košta .
Da čuješ zvuk zupćaste na 3k i na pola od toga znao bi odma da nije toliko jeftina da si to možeš priušiti .
Na kraju krajeva i nije neki danfos nego neki kauboj :prst dolje:
Možda je to s unutarnjim ozubljenjem , mada sumnjam ..ona je tiša i "mekša" .
Ova pumpa na 300o zuji više od torpeda 55 u trećoj po ravnom

Znam kak buči pumpa, ko da ti kuplung klizi i istovremeno se pali plinska turbina:rolfer::rolfer:
Imam sestru u Chicagu i već dugo si razmišljam kak da joj utrapim to čudo u kofer...zamisli prizor kad joj to na rendgenu vide:mrgreen:. Gledal sam dosta po youtubeu i čisto fino rade. Ameri gotovo ni neznaju kaj je to jednostupanjska pumpa na kalaču:x
 
R

rover

Guest
Daj molim te, napiši koje komponenete ti sve posjeduješ, jer sam ja iz tvog prvog posta dobio dojam da ti imaš sve....Sa 11 kw bi mogao istovremeno i pokretati cirkular i recimo neku 2-stupanjsku pumpu, npr, onu od 16gpm(jedino bi je trebalo vrtjeti na nekih 3000-3600o/min). Ako si je u stanju nabaviti, ima ljudi na ovom forumu koji su se time bavili...

Nismo se razumjeli! U mom prvom postu sam napisao "zamišljeno" pa onda po redu komponente.Ja ih nemam,ali motor od 11kw i cilindar imam u ponudi od svog poznanika. litražu pumpe sam ja izračuno pa bi je tražio da kupim kao i kompletnu instalaciju hidraulike. Ja imam potreban alat za pravljenje cjepača, dosta materijala za konstrukciju i nešto el.komponenata za upravljanje hidraulikom.
Šta je u instalaciji hidraulike potrebno za dvostupanjsku pumpu a šta za zupčastu i koja je cijena dvostupanjske pumpe 16gpm kod nas(BiH,HR,SRB).
Kontrola cilindra(radni hod i automatski povrat) će ići preko el.magnetnog ventila, graničnici hoda(metal detektori).
 

Najnoviji postovi

Na vrh