• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Nije još gotov, ustvari mogu kalati s njim ali ako ga prikopčam na traktor :)
Razmišljam da ispustim ulje iz traktora, malo ga procjedim i stavim u kalač, a u traktor da stavim novo.
Još uvijek čekam da dobijem rezervar, mislim da bude 24l, pa onda najvjerojatnije stavim 20l ulja.
Ne žuri mi se, još nije kod mene sezona za izradu drva, a i prije ga završim prije ću ga morati posuđivati :madmana: što mi se baš i ne dopada
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Imam jedan novi hobi , VTZ je na ignore listi pa zamišljam njegove postove .

Koje ulje je najbolje staviti za kalač drva?

Ovisi kakvu vrstu pumpu imaš , o temperaturi na kojoj radiš ..i još par nebitnih stvari

Koje količine ulja imate u kalačima?
Ovisi o vrmenu koliko možeš raditi bez gemišta :supz:
Jedna okvirna okrugla mjera je 30 lit ..sve ovisi kako će se hladiti bla,bla,bla .
Odvoji usis od povrata ili ga barem max. odmakni .
Svakako povrat potopi .
 
V

VTZ

Guest
Razmišljam da ispustim ulje iz traktora, malo ga procjedim i stavim u kalač, a u traktor da stavim novo.

Šteta je stavljati rabljeno ulje u novi stroj! Koliko vidim, taj Hidraol prodaje se (povoljno) po raznim oglasnicima, i na početku je najvažnije utočiti u cjepač što čišće ulje.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Nije još gotov, ustvari mogu kalati s njim ali ako ga prikopčam na traktor :)
Razmišljam da ispustim ulje iz traktora, malo ga procjedim i stavim u kalač, a u traktor da stavim novo.
Još uvijek čekam da dobijem rezervar, mislim da bude 24l, pa onda najvjerojatnije stavim 20l ulja.
Ne žuri mi se, još nije kod mene sezona za izradu drva, a i prije ga završim prije ću ga morati posuđivati :madmana: što mi se baš i ne dopada

Što se tiče posuđivanja imam isti problem ali zato kad nešto pravim radim to tako da se može skopčati samo na moj traktor,a traktor nigdje bez mene ne ide.Dosta su mi toga do sada razjebali.POSLOVICA-ŠTO HODA PO SELU DOBIJE PO ČELU !!!!!!
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Odvoji usis od povrata ili ga barem max. odmakni .
Svakako povrat potopi .
Znači da usis i povrat stavim na istu visinu u rezervaru, par centimetara od dna (zbog eventualnog taloga) samo na suprotne strane?
Rezervar će mi biti boca od kompresora mislim da 24l postavljena horizontalno, znači da će razmak između usisa i povrata biti oko 40cm.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Znači da usis i povrat stavim na istu visinu u rezervaru, par centimetara od dna (zbog eventualnog taloga) samo na suprotne strane?
Rezervar će mi biti boca od kompresora mislim da 24l postavljena horizontalno, znači da će razmak između usisa i povrata biti oko 40cm.
Dobro bude , samo ako možeš gledaj da povrat ne tuče direkt u usis nego negdje u sjenku .
Okrugla posuda je zajebana jer struja nosi ulje na sve strane pa ti možda bude stalno slinila oko ulivnika (ak bude prepuna)
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
ja bi nesto ovako volioimat ,i to na pogon trakotra,mog malog tome jakog 18ks,dakle najvise mi pase zbog nacian cjepanja,jer se kod nas cjepaju vecinom sitna drva za kucni sporet ili kako ga vi zovete stednjak,ovakvom masinom mozes da cjepas i za centralno i za stednjak,a
namlatilo bi se para tu jer je dosta brze nego standardno cijepanje sa sjekirom,jedino sto bi bilo malo bolje da je brzi,vidim ovde cjepa hrastovinu koja je dosta jebena za cjepanje...da li ovakvo nesto mali tomo moga pogoniti
http://www.youtube.com/watch?v=dlBXjE4w5zk
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Neznam samo sto forsirate ove cjepace samo sa jedim nozem i bojite se dali ce moci cijepati.
Opet cu ponoviti ja sam imao cjepac i bansek u jednom, noz na cjepacu je bio na 6, a moglo je i 8, To je islo bez problema, cjepao je sve po redu. prodao sam ga i covjek je prosle godine s njim uradio 3000 metara, a poceo drugu sumu gdje ima duplo vise. Evo link
http://www.youtube.com/watch?v=y_DGQQRO7Kc
 
V

VTZ

Guest
Neznam samo sto forsirate ove cjepace samo sa jedim nozem i bojite se dali ce moci cijepati.

Svaka čast tome stroju, ali većina ljudi ipak treba cjepače za svoje osobne potrebe, s kojim će sebi nacijepati drva za jednu sezonu grijanja (ili još malo više za rezervu).

Naravno, ako se netko time bavi profesionalno, i želi ponuditi tržištu veću količinu (gotovih) kratkih iscjepanih drva, on će se zanimati za drugačije strojeve, poput tvojega. Za ostale je dovoljan cjepač metrica, i takva se drva onda spremaju na sušenje, i piljenje prije zime.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
razmijem, ali i ti cjepaci jednostavni sa jednim noze na kraju kostaju 1000 EURA, pa bansek jos 1000 EURA, a za nekih 3000-4000 EURA se napravi ovakav stroj sa kojim mozes raditi sebi i usluzni i opet ga na kraju prodati kad pozelis. I jos uz to sa ovim strojem imas isti utrosak goriva i pomocnih radnika kao sa bansdekom ili cjepacem odvojenao,a ovdje radis dupli posao i za dan uradis 50 metara darva puta 6 ura koliko je kod mene, pa sad sracunaj. Meni druge obveze nisu dozvoljavale pa sam stoga prodao stroj po znatno visoj cijeni nego sam naveo, ali takva stroj se ne zaboravlja kad ga jednom imsa i onda su mi zato sva ova rjesenja koja se ovdje razmatraju neprakticna.
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
slazem se s vtz-om,ja godisnje potrosim 15-20m drva od prilike i treba mi cijepac samo za mene ,necu nikome nit posudivati cjepac nit radit usluzno jer nemam vremena,previse imam posla s namjestajem i puno mi je isplativije od toga! naravno ,za stroj svaka cast, stvarno je super al za mene je to prevelika investicija a vjerujem da i za puno drugih koji ce cjepac koristit samo za sebe ,al za usluzno vjerujem da bi bio odlican!
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
ama slusaj,kod nas u bosni u mom gradu,posebno ljudi plate ako nemaju motornu zagu ili ne umiju,da im neko izreze drva,pa onda placaju da im neko cijepa,dakle cjepanice su negdje oko 50-60cm visine,obim kolik oces,dakle rucno cjepanje sjekirom se placa oko 3 evra po metru,a njemu za 10-15 metara drva,koliko u ovom planinskom kraju jedna sporet proguta za jednu zimu,treba dva dana samom da iscjepa ako su drva malo tvrdja sto uobicajno jesu,dakle ja sa onakvim cjepacom upasovanim sa malim tomom vinkovicom mogu tig 10-15 metara iscjepat sa pomocnikom za manje od 5 sati,za pet sati tomo ne potorsi ni 3 litre goriva jer ce raditi na nekom optimalnom gasu,dakle 15mX3e=45 evra,odbijemo gorivo ajd recimo 5 evra i cista racunica od 40 evra,pola meni pola pomocniku i danas lijepa dnevnica za pet sati,dakle isplativ biznis,stim da bi malo spusta cjenu plus to troduplo brze cjepam nego rucno,svak ce htjet da mu to ja odradim a tu leze pare..........
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
opet kazem ako ides usluzno sa strojem koji mozes mnapraviti za 3-4000 EURA mozes dnevno zarađivati kad platis dva radnika i ti uz njih, gorivo , pile i opet ti ostane 200 EURA, ako imas vremena, a finacije te kce uzmi kredit i otplatit ce ti se iste godine, vjeruj mi, radio sam to. Za isto vrijeme i izreses i iscijepas , znaci dupla naplata, a troskovi isti osim pocetnog ulaganja, kojeg uvijek mozes vratiti kad prodajes stroj. naravno sanmo treba napraviti kako valja da se moze prodati i sigurno raditi, a za 3-4000 EURA se moze napraviti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
PS, valja li ovakav stroj s cirkularnom pilom? Ovo s banzekom mi se čini komplicirano.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
znas prednosti jednog i drugog, neter ti valjda sad o tome pisati, a osnovna je u promjeru drva koje moze raditi.
 

mrcina007

Član
Tu od
14 Lip 2009
Poruka
201
Takav veliki i skupi stroj nikad se nebi ispatio, barem kod mene ne.
Prije nekih 10g bili su rijetki koji su imali kalač, a danas ga u mojoj okolici ima svaka druga kuća, a k tome i svaka kuća ima barem jednu motornu pilu.
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
da,to je i kod mene problem da skoro svaka kuca ima motornu pilu,a i dosta cjepaca u okolici pa ih i dosta radi usluzno tak da se kod mene to nebi isplatilo, a vjerujem da je u nekim krajevima dobra investicija koja se moze brzo isplatit ako se dosta radi...
sto se tice cirkulara il banzeka u ovom slucaju ja sam vise za banzek jer je prakticniji al kao sto powershift veli-oba imaju svoje prednosti i nedostatke...
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
kod mene bi se ovaj vjepas brzo otplatio i isplatio,jer ja ako bi ga nekad pravio,ja na njega nebi htio vise potrosit od 150evra,kod nas se moze nac materijal za te pare,dakle na otpadima imas starig kamiona,fapova dizalicara pogotovo,jedan cilindra uzmes,npr onaj od stablizatora,neznam koju on snagu proizvodi ali iznad 15-ak tona jest,mozda neko zna nek kaze,pumpu opet isto skines od istog kamiona,razvodnik isto,zeljazo nadjes na otpadu,sve to napravis naklemis na trakotr i eto cjepaca,samo pitnaje je da li mali tomo vinkovic od 18ks moze da pokrece fapovu hidraulicnu pumpu,i da ide brzinom kao na onoms klipu sto sam izbacio,tomo ima multiplikator na kardanu i moze da vrti do 2000 obr
a sad da li bi moga snagom,jer neko rece da proizvodi snagu od 10ks na kardanu
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
da,to vjerujem,ak tako jeftino dobijes sve djelove onda se isplati radit cjepac,ja imam razvodnik i pumpu a po cilindar samo moram otic tak da ni mene nebi smjelo vise kostat od 100 eura jer moram kupit samo zeljezo...
to i mene malo muci dal ce tomica 419 s svojih 18ks tjerat tu pumpu na 1700okr preko kardana,jer vidim kad roto kosu stavim na 1700 okr da ga dosta vise muci nego na manjim okr ,neznam koko snage treba za takav cjepac!?dal vise il manje od roto kose!? mozda zna netko,meni bi vec bila korisna i ta informacija...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Po zadnji put:
Snaga je umnožak protoka i tlaka.
Može i motor od 500W tjerati kalač sa 20T silom. Ali kak brzo?
Tlak=sila
Protok=brzina (naravno, na istom promjeru klipa cilindra).

Na Vama je da odaberete želite li veću snagu ili veću brzinu. Prema tome dimenzionirate radni tlak, promjer klipa, kapacitet pumpe, naravno, uz snagu kojom raspolažete.
 

Najnoviji postovi

Na vrh