• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
e izgleada da ću i ja da se ''napalim'' na izradu nekog ovakvog kombinovanog cjepača :axe:

wuki
koliki prečnik može da radi ovaj tvoj cjepač ? optimalno , ne maksimalno

ali ja ako bih pravio vjerovatno bi bila opcija sa kružnom (cirkularskom) testerom , sve drugo se ne uklapa u budžet
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
traktorski jer imam mali potrošač

i vjerovatno bi to bilo maksimalno sklepano , znači što manji budžet i što jednostavnije , ne bih pridodavao tome mnogo finansija
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ako ces raditi dobru hidrauliku, onda se ne isplati na kruznu pilu, sto ne ides na bansek, kruzna je max 800m, i to moze da radi neke promjere do 30 cm, ako ga posteno napravis lakse ces ga prodati, sitina da nesto poskupljuje ali, neznam, vidjet ces i sam. bansek nadjes gotov i sam na nejga zkacis cjepac.



Ako ovaj prodam, napravit cu jedan na elektro sa motorom od nekih 7 KW, za kucnu upotrebu, dosta stvari ima po otpadu, materijal nebi smio ici preko 500 EURA, plus noz koji moze puno da poskupi cijenu ovisno koju varijantu budem radio.

http://www.pik.ba/artikal/732372/hidraulicni-cjepac-za-drva/

Ovako nesto mi se svidja

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=rSCBPj3jTMA[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
pa nemam u planu da se zezam kako ti sa izradom i prodajom , vjerujem da imaš i neke koristi od toga ali možda ti taj tempo diktira ponuda i potražnja

ja ako bih nešto odlučio da pravim to bi bilo u mom vlasništvu za stalno

e sad , bansek ili cirkular ???
cirkular je jednostavniji i može se tako konstruisati da ga opslužuje jedan čovjek (ako izuzmemo dodavanje drveta)

dok sa tračnom pilom bi bilo teško konstruisati za jednog rukovaoca :scratch
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ma ja planiram jednu da uradim za sebe i prijatelje, vec ima cirkular i vertiklani cjepac, pa sad mozda prvometrice pocijepamo na 4 dijel ya centralno i onda ih samo sreyem cirkularom, to je jedan vraijanta, druga je da ciruklarom koji vec ima srecem na ptrebnu duljinu (pila je 700) a potom sa cjepacom kao sto je na videu gore pocijepamo, a s tim cjepacom mogu cak i djeca da rade, polako na struju, samo jednu brzinu i polako.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
pa nemam u planu da se zezam kako ti sa izradom i prodajom , vjerujem da imaš i neke koristi od toga ali možda ti taj tempo diktira ponuda i potražnja

ja ako bih nešto odlučio da pravim to bi bilo u mom vlasništvu za stalno

e sad , bansek ili cirkular ???
cirkular je jednostavniji i može se tako konstruisati da ga opslužuje jedan čovjek (ako izuzmemo dodavanje drveta)

dok sa tračnom pilom bi bilo teško konstruisati za jednog rukovaoca :scratch

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=y_DGQQRO7Kc[/YT]
Mozes ti pokusati sa bansekom izvesti da drva sam padaju na mjesto za cijepnje, kao ovdje, sve to je ok, kad su drva uredu okrugla, vjeruj mi radio sam svasta kad i rukom ga postavis noz ga izbiij jer je u obliku srpa, ili ga ovaj neravno osijece, bitno je da je noz ostar, pa da se odmah u njega zabije i da ga tako vodi da ne isklizne, ali opet kazem ima svakavih drva znas i sam.
Ovdje je se moglo doradit neki mehaniyam da povlaci drvo na pilu, ali nisam stigao kupcu se svidjela i ovakva, i uradio je preko 5000 metar do sada sa njom, jedino pumpu sto je promijenio, a ni to nije bio kvar nego ima sigurnnsoni ventil koji iskljucuje hidrauliku, a on je bio pomjeren pa nije bilo snage, islo dijelom u preljev.
 
Posljednje uređivanje:

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
e izgleada da ću i ja da se ''napalim'' na izradu nekog ovakvog kombinovanog cjepača :axe:

wuki
koliki prečnik može da radi ovaj tvoj cjepač ? optimalno , ne maksimalno

ali ja ako bih pravio vjerovatno bi bila opcija sa kružnom (cirkularskom) testerom , sve drugo se ne uklapa u budžet

Deklariran je do 35 cm a ja sam odrezao i 45cm . Kako hoćeš ali moje iskustvo kaže da ne vrijedi kemijati i praviti gluposti jer na kraju izađe skuplje. Proračun mora bit dobar (debljina jačina dužina) i opet bude baksuza.
Možda večeras stignem staviti sliku od onog što sam ja pravio, i on radi ali ja nisam nikako bio zadovoljan...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Prolem je u tome sto nemozemo kupiti ono so zelimo, ova kombinacija sto sam ja radio,nigdje ne postoji, sve druge meni nisu odogvarale za uvjete posl koji su kod mene, ili je transportna traka preduga 5m, pa smeta po dvoristu, ili je lanac pa probl;emi kad sjecs kratka drva i sitna drva, a ljdui hoce da im sve zavrsis, ili hidraulika ne stima ili je preteska i svasta nesto, ja sam je izradio po svojim zeljama i potrebama, odnosno potrebama ljudi koji se bave time, i zato joj nije tesko maci kupca.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Danas probao stroj na struju, bojimse toga sto mu je kad se radi na struju prijenos remenom.
redoslijed je ovakav, el. motr smage 9,4 KW ima remenicu promjera 18 cm, sa te remnice ide na remenicu promjera 30 cm koja je na tocku banseka, sa nje dalje ide na remenicu reduktora koja je 20 cm, na drugoj strani reduktora je pumopa 33 cm3, a s prijeda osovina za vratilo. Redukotr je 3 prema 1. Kad radim na struju pumpa se vrti nekih 1200okr u min i daje 40 l u min protoka. Hoce li ovo klizati, remenice na motoru i reduktoru su Al, sirine 17mmm, dans u probi je klizalo, na reduktoru, pa kad sam dotegao remen vise nije. Ako bude radilo probleme , jedna varijanta je zasebni motor sa pumpom a hidrauliku, ili poduplati remenice, posto su sad samo jednokanalne. Namjerno sam naveo promjere remnica, mozda neko zna proracun koji okretni momenat mogu prenijeti sa sirinom kanal 17mm. Opet kazem zasad radi, ali ako bude radilo probleme...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
danas sam se raspitivao za kružnu testeru , najveće što sam našao je 600mm i ne svidja mi se , krupan korak zuba
cijena za nju je 50e
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Ja sam stavio na svoj stroj dva remena istog promjera i stvarno je problem dovoljno pritegniti...


Danas probao stroj na struju, bojimse toga sto mu je kad se radi na struju prijenos remenom.
redoslijed je ovakav, el. motr smage 9,4 KW ima remenicu promjera 18 cm, sa te remnice ide na remenicu promjera 30 cm koja je na tocku banseka, sa nje dalje ide na remenicu reduktora koja je 20 cm, na drugoj strani reduktora je pumopa 33 cm3, a s prijeda osovina za vratilo. Redukotr je 3 prema 1. Kad radim na struju pumpa se vrti nekih 1200okr u min i daje 40 l u min protoka. Hoce li ovo klizati, remenice na motoru i reduktoru su Al, sirine 17mmm, dans u probi je klizalo, na reduktoru, pa kad sam dotegao remen vise nije. Ako bude radilo probleme , jedna varijanta je zasebni motor sa pumpom a hidrauliku, ili poduplati remenice, posto su sad samo jednokanalne. Namjerno sam naveo promjere remnica, mozda neko zna proracun koji okretni momenat mogu prenijeti sa sirinom kanal 17mm. Opet kazem zasad radi, ali ako bude radilo probleme...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ja sam jednu slucajno od 600 nasao za 20 EURA, ali to i nije stavka koja ce uticati na tvoju odluku, sve zavisi koliko ces raditi sa tim, danas radio na sruju, milina nema buke, samo zuju, gume na tockovima banseka,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
pa neće odlučivati samo cijena testere , naravno

@power
koje prečnike ti radiš ? optimalno
recimo tvrdog drveta bez onih nepoderivih kvrga , znači ''srednja'' drva
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
radim onakva kakva budu, obicno su oko 30, bude ih 10 % preko, oko 40, i par komada preko 40, u prosjeku, nista ne ostaje, tu je i motorna pila ze vece od 40 da ne dizu momci na stol. U planu je bilo da postavim vertikalni cjepac pored na isiti stroj posto ima jedna rezervnakomanda, ali zasad nista. tO bi mozda ti mogao za sebe, ako ides na kruznu, pa da ih prije toga polovis na vertikalni. Kod mmene bansek moze osijeci 50cm, a kroz cjepac moze proci nekih 45cm, mada budu krupna jer ide na 6 dijelova.

Ja sam stavio na svoj stroj dva remena istog promjera i stvarno je problem dovoljno pritegniti...


Koji je kut nalijeganja, kolikom duzinom remena nalijeze na remenicu, i kojeg su promjera remenice, kubikaza pumpe i snaga motora.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Pover i Savo evo , obećano izvršeno, ovo je moj ručni rad od ljetos,
sad da mogu dobit samo uloženo odmah bi ga prodao,
ali uloženo je previše...



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Ova pumpa nije valjala , nego sam kupio poslje novu grupa III
remenice bih morao mjeriti,
mislim da je direktan prijenos na pumpu najbolji...
 
Posljednje uređivanje:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
mozes li izracunati koji protok imas, na kojim okretajima je vrtis, koliko okretaj je motor
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Inžinjer mi je izračunao da ću imati protok od 40 l na nekih 1500-1600 okretaja,
jer ga pokreće kardan od traktora.
 

Najnoviji postovi

Na vrh