• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Kod otog cjepača prednost je samo brzina a za njega treba traktor od min 50ks da bi normalno radio,ja sa svojim cjepačom i traktorom od 25ks sam potrošio cca 6l na 25m :D:D

da da i to si radio 3 dana :D:D hihhihihihi znam ja jako dobro bio sam ja lički zet:madmana::madmana:
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
ma super bitno da si ti bio lički zet pa sve znaš, neznam kako se ta tvoja veza tako brzo raspala kad i sad nisi više lički zet,

a i tu svoju rajku si nahvalio koda je od zlata, 20 litara goriva 30 metara drva možda i je istina, ali znam da je taj trn skoro ubio čovjeka kad mu je vratio drvo i to čovjeka koji je JAKO pažljiv, još su sa njim bila dvojica i vele da trn nikad više ne žele vidjeti. čovjek i sad ne može jesti kako treba jer mu baš vilica nije u "vinklu" a na hidrauličnom nikome nije završilo drvo u glavi, samo im malo skrati prste jer žure i ne gledaju gdje ih stavljaju.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Neznam kak to vrati drvo kad ima onaj graničnik.
Pojasni malo situaciju pa možda kome spasiš vilicu ili više!
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
neznam sad točno objasnit ali probat ću, stavio je od 40-tak cm oblo grabovo drvo da ga precjepi i počelo ga je kidati, kad je došlo pred kraj polovica je zapela na onaj štitnik, a polovicu se počela namotatavi i bacila se u lijevu mislim, nisam siguran u koju se stranu vrti, ali se namotala u suprot od štitnika, kad je ono drvo precjepilo trn je dobio olakšanje i ubrzao i pravo u glavu, ali ovi što su bili kraj njega su samo rekli da se čovjek u sekundi srušio, jedan je išao dohvatit drugo drvo i kad se okrenuo ovaj leži, odmah s njim u bolnicu i na kraju je dobro prošao, slomljena vilica i teški potres mozga, srećom nije napukla lubanja.
 

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
cjepac na svrdlo je brzi i sve super,a u jednu ruku i los sto se tice sigurnosti,imam ga i ja sam,i ja kad sam cjepo hrastovinu odlomio se komad i dobio sam po vilic,ustima i sve,dobro sam proso kak je moglo bit,a hidraulicno vitlo je dobro samo je mal sporije al i snjim se da napravit i sigurnije je po meni jedino ko nepazi ruke i zuri mu se.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
evo vidim debatu pa da se umiješam... i ja sam dobio prošli ponedijeljak sa cijepanicom na svrdlu ali sam imao sreče pa me maznulo po rebrima a ne po glavi, trenutno radim jednu šikaru od koje formiram šumu i sve su oni grabovi živićnjaci...cijepao sam komad od cca 20cm i raskolilo ga je ali su ga držale dvije niti-jedna izna a druga ispod špice-na moju sreču ne prejako ali ipak dovoljno da ga može okrenuti i kako ga je namatalo tako se drvo mojom greškom nakosilo i izvuklo ga preko zaštitne grede...sreča nije bio jak udarac i nije bilo po glavi, također moram dodati da sam bio s rukom naslonjen na cijepač!!! uglavnom sam sam kriv!!! a imam par km iscijepanih drva iza sebe na tom cijepaču,...
da se sam malo osvrnem na hidraulični VS trn -trn je definitivno brži za cca 30% a razlika se najbolje osijeti kad jedan sam cijepa, trn se brzo ugrije što je preko zime i dobro za rukovatelja ali u ostatku godine je to popriličan problem, o sigurnosti ne bih htio jer je to do samog rukovatelja!!! vidim da je netko napisao da se na hidrauličnom drvo ne može "baciti"-KRIVO!!! može se baciti i to poprilično... o potrošnji goriva također ovisi rukovatelj ali definitivno manje troši traktor koji vrti pumpu nego direkt preko kardana, također se ne može desiti da ti pukne kardansko vratilo ili neki drugi dio koji je meni poukao prilikom cijepanja i onda k majstoru da cijepa traktor i još 100 drugih sranja, ali danas kad se sve radi na kvantitetu a pogotovo drva ipak blagu prednost upravo zbog toga dajem trnu jer razlika od 30 % učinka po danu nije zanemariva, netko se neče složiti sa mojim mišljenjem ali neka i ne mora samo vas molim da se sijetite onih koji cijepaju na "old school" način:supz:
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
sve je točno što si rekao i sra.a se događaju na svakom cijepaču, mom se ujaku sa hidrauličnog odbilo drvo i smrskalo mu prve škljence na 2 prsta.
ali i old school način nije loš, ja tako cijepam jer imam godišnje 30-tak meteri, traktor imam svoj, ali cijepač ne i onda mi glupo posuđivat od nekoga, za to malo a još i traktor moram vozit 13km, ovako ja i brat to potučemo na ruke za 5 dana.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,213
sve je točno što si rekao i sra.a se događaju na svakom cijepaču, mom se ujaku sa hidrauličnog odbilo drvo i smrskalo mu prve škljence na 2 prsta.
ali i old school način nije loš, ja tako cijepam jer imam godišnje 30-tak meteri, traktor imam svoj, ali cijepač ne i onda mi glupo posuđivat od nekoga, za to malo a još i traktor moram vozit 13km, ovako ja i brat to potučemo na ruke za 5 dana.

k nama dodje tetak i bez stanke pocijepamoo sve za 5 sati
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Evo da se malo pofalim.
Jučer je stigo cjepač od CEKIa.
Sve pohvale njemu za brzu isporuku i ljubaznost.
Danas je bil test sa šogiovim IMTejcom,čini mi se da bu šogi trebal novu lamelu:vragek::vragek::vragek:
Cjepač radi dobro imal čuval sam si par grbava i svinuta grabriča i suhe gacije ,odradil je bez problema.
Od početka je malo teže primal navoj ali kak je več napisal član Alfada Jadarko nakon malo rada brusilice sad ulazi ko u kuminu 8)
Sljedeči tjedan idemo ja i medo na kalanje hrastovine pa budemo vidli kak igra s novom lamelom i federima :supz:

Evo i par slikic nove makine...
100_1345.jpg

100_1346.jpg

100_1347.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
sretno u radu, sada je boja već sigurno skinuta kada si radio, po ljetu se zna vrh dosta grijati a čuo sam ga valja tu i tamo malo ohladiti sa rabljenim uljem, probao sam to ali u biti nisam vidio neku veliku razliku, napravi se pauza, drmne pivica ili gemišt i idemo dalje
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Žute boje na trnu nema više, i da dosta se grije.Primjetil sam to kad sam ga brusil.ececec... :)
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Puki sretno sa delanjem (ne znam zašto mi je post obrisan možda što sam naglasio ime vina u zdravici !):drinkers::madmana:
 
Z

zarkooo

Guest
pumpa -motor

Pitanje za strucnjake?
Da li hidraulicna pumpa moze da radi kao hidromotor? Ako se na izlaz pumpe dovede ulje pod pritiskom. Konkretno radi se o pumpi VICKERS V20, size 9. Iz agregata imam 50l/min i 200 bar.
Ako ne moze, zasto?
Pozdrav.
 

red_bull

Novi član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
19
Izrada cijepača

Pozdrav ljudi, evo ja sam nov na ovom forumu pa prvo svima lijepi pozdrav :D

Odlučio sam se na izradu kvalitetnog vertikalnog cijepača kojeg bi koristili buraz i ja za grijanje dvije (pre)velike kuće.Plin nas ubio..

Molio bih vas da mi velite di je najjeftinije kupiti hidraulične komponente, u Hrv, Slo, ili možda Mađarskoj.Tražim pumpu (molim preporuku) cilindar minimalno 1 metar hoda, razvodnik sa povratom i dvije brzine(ako to uopće ovisi o razvodniku).

Prije svega bi htio da cijepač bude dovoljno brz, a opet i da ima neku zadovoljavajuću silu cijepanaja.
Molio bih vas da mi ako je moguće pronađete komponente koje su usklađene jedna prema drugoj itd.

Hvala! :D
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
@red_bull
Slaganje komponenata su igre bez granica , najbolje osloni se na već isprobane varijante a njih ima poprilično u temi , pročitaj temu od početka
 

Najnoviji postovi

Na vrh