• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Jbg,koji je sad podatak tocan?

možda sam krivo skužio. ja računao za unutarnji fi cilindra 95 ...

dAj točnije opiši. koji je fi cilindra, klipa, klipnjače.

Za tlak 180 bara, unutarnji fi cilinda odnosno fi klipa 55mm - pritisak je 4,75T. Kod protoka 55Lit/min radni hod je 38cm/sek povratak još bržiji...
 
F

fox5

Guest
Nemoj se ljutit al nesto u tom racunu ne stima.nemam ni priblizno38cm/sek.vanjski fi cilindra je 95 a fi klipa je 55.brzina je priblizno 10 cm/sek
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,310
Moraš znati unutarni promjer cilindra ili klipa da bi imao točne podatke računanja

Hydraulic-Cylinders.jpg
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Da,prema računici približno bi bilo oko 10 tona ako je promjer klipa 86 mm pod tlakom od 180 bara.Ak nebudu preveč kvrgavi grabri moralo bi iti.Neki deblji cilindar nebreš najti?
 
F

fox5

Guest
Ma zajec kak nej kalal,kvrge jednostavno reze jer sam na sekiru slozel noz od federplate ostar ko britva.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Nemoj se ljutit al nesto u tom racunu ne stima.nemam ni priblizno38cm/sek.vanjski fi cilindra je 95 a fi klipa je 55.brzina je priblizno 10 cm/sek

a kaj nebi štimalo?
ne štima samo zato jer se nismo sporazumijeli. :)

ak je vajski fi cillindra 95, znači uzmemo da je stijenka nekih 5mm onda klip ispadne 85mm promjera.
R^2xPI= površina čela klipa ( 42.5 x 42.5 x 3.14 = 5671.625 mm2 )
Pritisak ( 180 bara) na površinu čela (1806.25mm2) = sila pritiska cilindra
Službena definicija 1 BAR-a : pritisak što ga na površinu 1cmx1cm radi 10m visok vodeni stup pri idealnom tlaku od 1018kpa atm tlaka i 0.00 metara nadmorske visine.
Zdravo seljački proračunato ispada 1kg/cm2
Imaš pritisak 180 bara ( 180kg/cm2) i površinu od 56.71625 cm2
Pritisak cilindra je sila puta površina 180(kg/cm2) x 56.71625 (cm2)=10 209 kg

Ajmo brzinu hod-a klipa izrčunat:
Ako je pumpa 55lit/min (iako nikad vjeroajtno ne radiš na full al teoretski jemoguće)
55lit/min = 0.91667 lit/sek odnosno 916.67 cm3/sek
BRZINA HODA= 916.67/56.7125 =16.76cm/sek [protok (cm3/sek) kroz površina (cm2) = brzina (cm/sek)]

kak je već netko od kolega rekao imaš nekih 10T pritiska :)
 
Posljednje uređivanje:
F

fox5

Guest
E to se zove odgovor,zahvaljujem.sad ak imas jos kakvu ideju zakaj mi povrat nije brzi od radnog hoda bio bih zahvalan.
 
Z

zarkooo

Guest
Pitanje za strucnjake?
Da li hidraulicna pumpa moze da radi kao hidromotor? Ako se na izlaz pumpe dovede ulje pod pritiskom. Konkretno radi se o pumpi VICKERS V20, size 9. Iz agregata imam 50l/min i 200 bar.
Ako ne moze, zasto?
Pozdrav.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Pitanje za strucnjake?
Da li hidraulicna pumpa moze da radi kao hidromotor? Ako se na izlaz pumpe dovede ulje pod pritiskom. Konkretno radi se o pumpi VICKERS V20, size 9. Iz agregata imam 50l/min i 200 bar.
Ako ne moze, zasto?
Pozdrav.

To ti je slično ko da od usisavača hočeš napraviti kompresor :) .
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Pitanje za strucnjake?
Da li hidraulicna pumpa moze da radi kao hidromotor? Ako se na izlaz pumpe dovede ulje pod pritiskom. Konkretno radi se o pumpi VICKERS V20, size 9. Iz agregata imam 50l/min i 200 bar.
Ako ne moze, zasto?
Pozdrav.

Neke mogu a neke nemogu, ja imam hidraulični motor i on može raditi kao i H. pumpa , i on moze raditi u oba dva smjera, ovisno u kojem smjeru ga pokrećeš tako i on vuče i dalje tjera ulje. za toga neznam, ako je pumpa klipna ona sigurno nemoze raditi kao motor, dok zupčaste mogu - vjerojatno ne sve !
 
Z

zarkooo

Guest
Pumpa je zupcasta, nova, nekoriscena. Kad probam javicu vam. Inace princip rada pumpi i motora je isti. Hidromotori PPT su razvijeni na bazi pumpi i imaju vecinu zajdenickih delova. Jedino proizvodjac nigde u karakteristikama ne navodi da pumpa moze raditi kao motor i obrnuto i gde je konkretna tazlika, ali to je i logicno, jer ce ovako vise prodati.
 

red_bull

Novi član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
19
program za izračun

Evo jedan jednostavni program za dimenzioniranje cilindara i izračunavanje raznih parametara za cjepače ili slične strojeve!

Klik

:supz:
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
mala svrdla

Molim ako mi netko može reći kamo zvati ili otići kupiti manje svrdlo za cjepanje drveta , znači ono što nije za kalanje nego baš za cjepanje manjih komada :D
Hvala ako netko zna i cjenu puno hvala
 

mariop

Član
Tu od
14 Kol 2011
Poruka
124
Molim ako mi netko može reći kamo zvati ili otići kupiti manje svrdlo za cjepanje drveta , znači ono što nije za kalanje nego baš za cjepanje manjih komada :D
Hvala ako netko zna i cjenu puno hvala


Mislim da ti je to teško kupiti gotovo, zavisi koji ti je promjer osovine, kakva je kajla...
To ti obično tokar napravi po narudžbi:scratch
 
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
Ma znam da je osovina bitna , imam tokara koji mi to obavi sa prilagodbom osovine ali nemamo stroj sa korakom da mi napravi navoj na koničnom dijelu pa bih taj dio kupio samo kao takav .
imam 3-4 osovine i motora nekoliko i sad trebam to i ništa drugo.
ima ebay za 40-80€ pa ako to nerijesim kod nas zovem njemacku

Fala!
 

Najnoviji postovi

Na vrh