• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

red_bull

Novi član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
19
@red_bull
Slaganje komponenata su igre bez granica , najbolje osloni se na već isprobane varijante a njih ima poprilično u temi , pročitaj temu od početka

jesam već sve izlisto od prve stranice. Odprilike imam već u glavi neke komponente, no bojim se da nekaj ne zeznem a i dobro bi mi došli neki linkovi sa najpovoljnijim dućanima u okruženju..

Znači:
Pumpa sa ubrzivačem 22ccm( jeli ona po vama ok za ovaj cilindar?) 200 eura
cilindar 95/80/50-hod 1000mm 200 eura
razvod sa povratom protoka 50 litara 150 eura

I još samo koliki promjer priključaka bi morao biti na cilindru i crijevima da se ne guši protok?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
na koliko okretaja vratila ces vrtiti multiplikator, i bolje bi bilo cilindar sa debljim promjerom klipa od 50, ako mozes naci, zbog brzeg povratka.

trebas protok 40 do 50 lit u min, da bi sa ovom pumpom to imao trebas 1900 do 2500 okretaja pumpe, sto joj je mozda imax, treba pogledati. Ako je mtpl 3,8:1, znaci da ga treba okretati sa traktorom nekih 500 do 650 okretaja, to znaci da je ta pumpa ok ako imas vratilo sa 1000 okr u min, pa da radis sa nekih 1100 oketaja motora traktora, sto nije previse. Kod mene je pumpa 26cm3, i mogla bi biti i veca, ali je problem sto s kod zupcastih pumpi tih velicina tu vec mijenja max tlak, kod nekih, pada dole.
 
Posljednje uređivanje:

red_bull

Novi član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
19
na koliko okretaja vratila ces vrtiti multiplikator, i bolje bi bilo cilindar sa debljim promjerom klipa od 50, ako mozes naci, zbog brzeg povratka.

Pošto imam imt 539 i zetora 6211 moguće je vrtit i do 1000 okretaja no primarno sam mislio radit sa imt-om na 540 okr.
Odprilike me zanima neka brzina kao ovaj kalač na linku Lancman

edit: imas možda kakve dućane di nije preskupa hidraulika? thnx!
 
Posljednje uređivanje:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
kod mene se prodaje tvornicki cjepac za 550 EURa, ali si predaleko, ja ga nisam vidio ali su mi pricali da je ok, ako te zanima mogu vas uvezati
 

red_bull

Novi član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
19
Da to mi jest malo predaleko, a i nekako sam vičan varenju i slaganju stvari od nule neznam nekao mi je veće zadovoljstvo onda radit sa takvim strojem ak me kužiš.. A i I profil je već kupljen:)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
jabih ti svakako preporucio da ides na varijantu sa cilindrom cak i vecim od 90mm, i vecim protokom pume da imas optimalnu brzinu, a da tim dobijes da mozes raditi na 200 bara, a ne kao sto neki rade stave cilindar promjera 70 ili 80 ma onda moraju ici na 250 bara, a tu staradju i razvodnik i pumpa i svsat nesto, znaci ides na varijantu sa vecim skolpovima, i onda moze i polovna pumpa, jer ako je malo i ishabana, nece raditi na svom max. I ja sam u potrazi za cilindrom za jedna cjepac, ali je ga vrlo tesko naci, jer trazim da ima promjer klipa-svijece preko 60 a cilindar 90, a nov da narucim da mi rade bi kostao sigurno nekih 200 EURA,
 

red_bull

Novi član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
19
Pa ja sam se već i oprostio od 200 eura za cilindar:lol:
Jel netko zna di se u sloveniji daju nabaviti hidraulicne stvari?

edit:
ako sam dobro shvatio tanji cilindar znači brži hod? upravo sam poslao upit u firmu tehnix u međimurju oni prave cilindre
vanjski promjer 90mm
unutarnji promjer 80 mm
promjer klipa 60-65 mm
pa čekam odgovor. Bi li takav bio ok za 25ccm pumpu sa multiplikatorom 1:3.8? Primarno mi je da brzina bude onak taman..
 
Posljednje uređivanje:

mario 22

Novi član
Tu od
11 Lip 2011
Poruka
27
Pa ja sam se već i oprostio od 200 eura za cilindar:lol:
Jel netko zna di se u sloveniji daju nabaviti hidraulicne stvari?

edit:
ako sam dobro shvatio tanji cilindar znači brži hod? upravo sam poslao upit u firmu tehnix u međimurju oni prave cilindre
vanjski promjer 90mm
unutarnji promjer 80 mm
promjer klipa 60-65 mm
pa čekam odgovor. Bi li takav bio ok za 25ccm pumpu sa multiplikatorom 1:3.8? Primarno mi je da brzina bude onak taman..

pajdo od te firme nista neces dobit previse ja sam radio cjepac doma a ta firma mi je udaljena nekih 5 km radi mi tamo cjela rodbina itd ....nakraju sam uzeo od covjeka iz tvoje zupanije komplet za cjepac i to po manjim cjenama sta si piso prije:?:?:?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ako ces raditi sa mtpk 3,8 i na IMT 539, ja mislim da bi na nekom ekonomicnom broju okretaja motora trebao imati 1000 okr/min pumpe, ada bi sa njom postigao protok 4o do 50 l/min trebas pumpu 40 do 50 cm3.
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
kod mene se prodaje tvornicki cjepac za 550 EURa, ali si predaleko, ja ga nisam vidio ali su mi pricali da je ok, ako te zanima mogu vas uvezati

Zanima mene zemo ako valja cemu, u kom je mjestu?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Prema uputstvu IMT 539 ima 540 okretaja kardana na 1500 okretaja motora.Po meni,da vrtiš traktor na 1500 okretaja kad delaš s kalačem je dovoljno da ima normalnu snagu,podmazivanje i hlađenje.Dalje,ako multipliciraš sa 3,8 onda dobijaš približno 2000 okrtetaja,ne računajući gubitke u prenosu.Ako je pumpa 25 cm3 ti dobijaš protok od 50 litara u minuti.Pumpa od 25 kubika ima toleranciju vrtnje do nekih 2500 okretaja u minuti,može još nekih 300 iznad,ali sve iznad 2500 rapidno smanjuje radni vijek pumpe,protok pada u odnosu na pritisak i sl.Razvodnik od 50 l/min ti je na granici,preporučil bi ti nekaj jačeg.Zakaj?Da sprečiš grijanje ulja i da olakšaš svim komponentama u sustavu,jer to je dio na kojem se stvaraju veliki otpori protoku ulja i tu se najviše grije.Cilindar potraži jači,ne treba predimenzionirati nekaj preveč,ali veči cilindar ti znači slabiju brzinu,ali veću snagu uz manje gubitke i otpore.Sad ak ti 3-4 sekunde na povratu nisu bitne onda je to to.Cjevovod je također bitna stavka.Moreš se ravnati prema dimenzijama priključaka na pumpi,znači njihov unutarnji promjer gledaš i prema tome odabireš cijevi, s tim da odabereš prvu veću dimenziju,znači ako ti je tlačni izlaz pumpe 15 mm,ti slobodno zemeš unutarnji promjer cijevi 20 mm,tak da olakšaš protok.Ni slučajno nemoj tanje od priključka.Općenito cjevovod ajmo reći,nebreš predimenzionirati.Pazi si i na rezervoar ulja da ga ima dovoljno da se stigne ohladiti.Evo nadam se da sam ti bar nekaj pomogel.
 

red_bull

Novi član
Tu od
16 Kol 2012
Poruka
19
Hvala na odgovoru!
Probal bum prvo sve izračunati tako da mogu dobit bar približano neku brzinu sa recimo cilindrom 90 vanjska mjera, sa 85 unutarnja i klip60.
Pošto mislim dati praviti cilindar moram biti siguran da se neću zeznuti u dimenzioniranju pa da mi bude preslab ili s druge strane prespor.

Ako netko ima u "rukavu" kakve formule za proračun bio bi zahvalan:D ako ne bum prolistao temu još jedamput mislim da ima na nekoj stranici..

Nego htio sam još pitati, što je sa onim američkim dvostupanjskim pumpama? sam princip,koliko sam skužio, je baš prikladan za cjepače.
Znači brzi hod do opterečenja pa se u tom trenutku otvoti sig. ventil i pušta ulje do druge faze u pumpi sa manjim protokom ujedno i većom silom.(sam dobro skužio?)
 
F

fox5

Guest
Pitanje za znalce,sklepao sam kalac pa me zanima snaga u tonama.imam hidromotor 55l,razvodnik sa pola cola ulazom i izlazom,klip promjera 55,cilindar95,tlak trenutno podesen na180 bara i sve to pogoni 539,znaci nekih 500tinjak okretaja??
 
F

fox5

Guest
Samo,a da dignem pritisak na cca 220 bara?jel bi htio napisat formulu po kojoj racunas??
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Poprečni presjek klipa puta pritisak

r(na kvadrat) X 3.14 X pritisak = sila
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Pozdrav forumaši! :partyman:
Kolika je cijena novom cjepaču za drva tzv. ''KRPAN''? :scratch
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Pitanje za znalce,sklepao sam kalac pa me zanima snaga u tonama.imam hidromotor 55l,razvodnik sa pola cola ulazom i izlazom,klip promjera 55,cilindar95,tlak trenutno podesen na180 bara i sve to pogoni 539,znaci nekih 500tinjak okretaja??

12.75 Tona
 

Najnoviji postovi

Na vrh