• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

Å

željkob

Guest
ekipa pozdrav,

ovako..........imam kalač hidraulični,pumpa PARKER 19CM3,multiplikator3.8,cilindar 100cm,vanjski fi115mm......zanima me sljedeće....htio bih stavit elektromotor 4 ili 5,5 kw koliku bih dobio silu pritiska s tim elektromotorima,koja je razlika ako stavim elektromotor s 1400 o/min ili 2800 o/min........molio bih što brži odgovor.......hvala
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
izgleda jednostavno ali nije bas tako, ovako ti stoje stvari:
1. 2800 okretaj zaboravi to je previse za pumpu,
2. multiplikator ti netreba, prodaj ga meni, ili nekome drugome,
3, spojiti pumpu direktno na osovinu elektromotora ima originalan spojka, ili mali kardan.
4, za taj cilindar i optimalnu brzinu hoda klipa trebas protok nekih 40 do 50 l/min, ali za to treba i snaga el, motora, neko ce na forumu drugi reci koja je sanga potrebna za protok 40 l i 200 bara.
5. 1400okretaja u kombinaciji sa tom pumpom, daje 26,6 l/min, sto je sporo, mozda je tebi ok, onda moze sigurno i tak motor to potjerati snagom)

Trabs pumpu nekih 30cm3, pogoniti je el. motorom 1400 okretaja, imat ces protok 42l/min, opet treba neko da kaze koja snag el. motora za taj prtook na nekih 200 bara,

nema puknutog pa sam ja pokusao da ti pomognem, nadam se da sam pomogao.
 
Å

željkob

Guest
hvala na brzom odgovoru

znam da mi multiplikator ne treba on se skida dole,to je ok.....
-zvao sam u firmu gdje je pumpa kupljena i oni su mi rekli(pročitao im serijski broj pumpe)da je pumpa grupe 2 i da može ici na 3250 okretaja....garantiraju.....

pri brzini elektromotora od 2800(nadam se da nebih nešto pokidao) ja bih dobio litražu 53,jel tako?.....e sad koju bih dobio silu na cjepaču to mi je najbitnije

imam el i 4 i 5.5kw s obadvije brzine ,htio bih to pogodit od prve da ne moram isprobavat ovaj ili onaj motor........

a opet taj isti cjepač je tjerao imt 539,na 1200 okretaja motora,kardan otprilike 360 okretaja čime je protok otprilike 26 litara ako sam dobro računao.......brzina klipa je bila meni dobra i snaga isto tako.....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
mislim ipak da za 53 l trebas jaci motor od 5,5KW, bar 7,5, ali opet za to postoji izracun, silu ce lako izracunati, ta pumpa daje 250bara, ako je klip promjera 90cm unutra imas 15t, to je vise nego dovoljno, cijepa na 6 dijelova, samo jaka konstrukcija, ako neces na 6 dijelova snizis tlak na 200, imas manju silu i odmah ne treba ni toliko jak motor.
Pitanje je koju silu zelis.koliko tona, sjekira na koliko nozeva
 
Å

željkob

Guest
dok sam ja tikao power je odgovorio
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Å

željkob

Guest
trebala bi mi sila cjepanja ne veća od 12-13 tona....sjekira obična......
može li motor od 2800 okretaja
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ako si sa traktorom na 26 litara imao zadovoljavajucu brzinu, mada sumnjam, ili je tebi to dovoljno, racunaj da ce sa 53 biti duplo brze, onda ako ti ne trab ta brzina stavi motor 1400 i opet imas isto kako sa traktorom.
 
Å

željkob

Guest
meni je bila zadovoljavajuće,nisam mjerio kojom brzinom je radio cilindar možda bi nekom drugom bio spor.......znači većim brojem okretaja mpotora dobijem brzinu a šta je sa silom pritiska...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
sižla ti ovisi od tlaka i poprecnog presjeka cilindra, r2 x 3,14 x tlak, dobijes tone, protok ti utice na brzinu rada, ali veci protok treba i jaci pogon, jaci el, motor u tvom slucaju

za sat dva kad stignem sve cu ti izracunati, a stim komponentama koje imas, samo mi reci koju silu trebas, koju brzinu otprilike,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Å

željkob

Guest
hvala power,

možda sam dosadan ali šta ću zato smo tu.......

ako na tu pumpu stavim EM 4kw brzine 2800o/min da li će to šljakat,i koliku bi trebao dobiti tonažu..
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
r= 5cm
P=250bara (kg/cm2)
Q=53l/min

v=?
F=?

Krenut cemo od cilindra posto on ostaje sigurno, zapremina cilindra, r2 x 3,14 x hod od 100cm, 0,5dmx 0,5dm x 3,14 x 10dm = 7,8dm3 (7,8l)

v, brzina u radnom hodu, 53/7,8= 680cm /min, ili 11.3cm/sek (radni hod)

F, r2 x 3, 14 x 250 kg/cm2= 25cm2 x3,14x 250kg/cm2= 19 634 kg

potrebna snaga pogona (elektor motora), 25 KW

zanima li te neka druga varijanta
 
Posljednje uređivanje:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
r= 5cm
P=250bara (kg/cm2)
Q=53l/min

v=?
F=?

Krenut cemo od cilindra posto on ostaje sigurno, zapremina cilindra, r2 x 3,14 x hod od 100cm, 0,5dmx 0,5dm x 3,14 x 10dm = 7,8dm3 (7,8l)

v, brzina u radnom hodu, 53/7,8= 680cm /min, ili 11.3cm/sek (radni hod)

F, r2 x 3, 14 x 250 kg/cm2= 25cm2 x3,14x 250kg/cm2= 19 634 kg

potrebna snaga pogona (elektor motora), 25 KW

zanima li te neka druga varijanta

ako ides na varinatu sa 1400 okretaja pogona,
imas brzinu klipa 5,6cm/sek
sila ista
protok pumpe 26,5l
potrebna snaga pogona 12kW. NAPOMENA POTREBNA SNAGA POGONA SE CIN MALO PREVILIKA, ALI TO JE KRATKOTRJANO PRI MAX OPTERECENJU, TI SA NA SIGURNOSNOM MOZES SPUSTITI TLAK NIZE, IMAT CES MANJU SILU NA SJEKIRI I MANJU POTREBNU SNAGU ZA POGON, U PRAKIS SAM SIGURAN DA MOYE I MANJI MOTOR ZA GORE NAVEDENE PARAMETRE. SAD CES SE YAPITATI KAKO NEKI CJEPACI SA 5KW IMAJU SILU 15 T I DOBRU BRYINU, TU SE RADI O CJEPACIMA S DVIJE BRYINE (DVIJE PUMPE ILI PLUNGER, MALO SKUPLJI PROJEKAT)
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Za usporedbu kupljeni Woodstar ima motor 4kw i cilindar sličnog promjera kao tvoj nek bi imo pritisak slabih 10 tona ,samo za primer koliko možeš očekivat od 4kw motora.L.P.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Varnosni propušta na 230bara,kvadratura klipa je 49cm minus klipnjača jer radi na uvlačenje.Koliko vidim u stub je klipnjača od 25-30mm debljine.Pa ako preračunaš dodješ na nekih 10 t.L.P.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Varnosni propušta na 230bara,kvadratura klipa je 49cm minus klipnjača jer radi na uvlačenje.Koliko vidim u stub je klipnjača od 25-30mm debljine.Pa ako preračunaš dodješ na nekih 10 t.L.P.

povrsina klipnjace je 7cm2
49-7=42cm2 x 230kg/cm2 = 9 660kg, ,
 

Najnoviji postovi

Na vrh