• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Prošle godine sam istog nabavio u Bauhausu za 450e i 5 godina garancije.Do sad mi je razkalo oko 20m drvi.Za kučnu upotrebu je dobar ali nije za metrice kalat.Ja več u šumi srežem na 33cm i to dobro kala.Dokupio sam i križnu sekiru i snage mu ne sfali.Mogo bi bit malo brži i imat dodatno hladjenje ulja jer grije se previše pa ga treba zaustavljat da se hladi.Za kučnu potrebu je sasvim dobar,pa da mi raspade ima garanciju.:icon_wink:
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Prije tri godine kupio stroj Gude- trofazni 7 tona i cijepa ko zmaj. Oko 50m godišnje iscijepa. Malo sam ga prilagodio da bude brži i stvarno nemam zamjerke. Ovi koji imaju za sjekiru samo komad željeza treba izbjegavati jer previše zaglavljuju. Čim ima proširenje gore to je to.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
22042013251.jpg

22042013250.jpg
Evo slika cepača i križne sekire koja je dokupljena,jer kod ovog modela je nema pored.:icon_wink:
 

vinogradnik

Član
Tu od
31 Lis 2010
Poruka
51
Prije tri godine kupio stroj Gude- trofazni 7 tona i cijepa ko zmaj. Oko 50m godišnje iscijepa. Malo sam ga prilagodio da bude brži i stvarno nemam zamjerke. Ovi koji imaju za sjekiru samo komad željeza treba izbjegavati jer previše zaglavljuju. Čim ima proširenje gore to je to.

Imam i ja isti takav, kupio sam ga prije 7 godina i za domaču upotrebu sasvim zadovoljava, daj mi reci, kako si ga preuredio, da ti je brži ? Ja sam na svome ugradio nožni pedal i izbacio gornje komande, znam, da nije baš dobro, kaj se tiče, radne sigurnosti, no sada lakše cjepam veče komade...
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Isto tako ko i ti:(angel): Ubijale me one ručke nikak namjestit tanji komad. Neki dan u Sisku čovjek odsjekao ruku na cjepač, neznam jel bio traktorski ili obični, uspjeli su mu ju sašiti nazad. Ja izbjegavam dulje raditi na njemu jel kretnje postanu automatske pa više i ne mislim šta radim.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

01052013254.jpg

02052013257.jpg

01052013255.jpg

01052013256.jpg
Počelo se polako pripremat novu robu za sledeču sezonu.
 

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Re: kalači drva

Evo završena strojčina sad se može u akciju :D

igF7oWk.jpg


XJyG3f3.jpg


dbKJ4sx.jpg


LgzutHV.jpg


SR0zlfS.jpg


UcYZFlt.jpg
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: kalači drva

Super je napravljen al cemu tak dugacak cilindar?
 

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Re: kalači drva

Video nisam još snimio kad bude u akciji snimiću.
A što se tiče cilindra,cilindar je metar i dvajst pet cm vanjska mjera.
Da bi mogo izač van jedan metar čistog hoda,jer glava cilindra itd zauzima prostor.
Jer se može cjepat u tri položaja i za svaki položaj je ostavljena neka tolerancija npr:
za neku normalnu peć se cjepa recimo 30 cm i još od sjekire ima 5cm lufta tako i od pola metra kad se cjepa i za metar postoji tolerancija da prilikom pilenja i ostane malo duži da se ne nagurava ispod sjekire i da dođe do udaranja rukom u sjekiru itd.
A najvažnije je kad se cjepaju veliki komadi od metra pa kad je točna mjera pa se nagurava pod sjekiru udariš se samo tako.
Ima još i ona ruka kaj diže komade sa cilindrom ali to nisam stavio tj pričvrstio i stavio lanac.
I sa desne strane kao graničnik kad se cjepaju na metre da kad pukne da ne padne na pod nego se samo nagne na taj graničnik.
Hvala na pohvalama :D
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: kalači drva

Donju plocu si trebal slozit da se da spustit skoro do poda za metarne da ih ne dizes i odma ti treba kraci cilindar,a i kad kalas ne treba sjekira ici do ploce jer drvo pukne vec kad sjekira dode do pola drveta.
Konstrukcijski je super napravljeno i dosta cvrsto.
 

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Re: kalači drva

Kao što sam rekao stol ima dva položaja i tj treči je na metar,ali nisam očito napomenuo da se stol vadi kad ide kalanje na metar.
Znam da puca drvo ali kvrge itd ne pucaju pa ja naštelam graničnik da stane od stola ili npr skroz kad ide do kraja 1cm tako da puca sve,a i kad kalam kad pukne komad automacki pustam nogu sa papučice i cilindar ide sam u gornji položaj.
Napravljeno je da se stišče sa nogom,tako da su ruke slobodnije za rad i ima graničnike da se nemora brinut da če sjekira udarit u stol.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: kalači drva

A tak da onda je sve ok dobro odradeno.
Jesi ga sprobal kak radi u opterecenju?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Re: kalači drva

Ma radi ko zmaj pucaju kvrge ko od šale.
Jedino nisam na metar onak nešto veliko kalo to cemo kad krenem po drva .
 

magla

Član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
325
Re: kalači drva

dobro napravljen cijepač ali za metrice sjekira pretanka ili pretupa
 

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Re: kalači drva

Nije ni pretanka ni pre tupa nego je idealna,ne smje bit pretupa jer kad sila stisne odbijaju drva od stola.
Mora bit ostra da lakse ulazi u drvo manji otpor ima i lakse cijepa.
Na mojem je sjekira velicine 14.5cm visina sirina 7.5cm i duzina 23cm.
Isprobano i radi idealno i kod cjepanja metarica
Odprilike kad dode do pola metrice puca cjela.

Snimicu video jer na samim slikama se ne vidi velicina itd.
 
Posljednje uređivanje:
B

bosniahos

Guest
Re: kalači drva

Dobar je,svako ima nekakav svoj sistem ideje koji njemu bolje paše.Dosad smo vidijeli i gorih konstrukcija od nekih super pametnih.Meni se sviđa,dato si je truda.
 

Najnoviji postovi

Na vrh