• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,765
Re: kalači drva

Osim toga, raskoljne komade ne treba podizati s tla.

Netreba podizati ali treba ih odmaknuti ponekad.
Uvijek ima argumenata za i protiv pa da ne počinjemo opet bespotrebno. Po meni je bolji uspravni ali svatko nek radi kak misli da je bolje.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Re: kalači drva

Ima .. samo san vidio za kratka drva , elektro pogon , za metrice sumljam
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,757
Re: kalači drva

Ima i za metrice, ali to je kompromis 2 loših izvedbi.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Re: kalači drva

Što bi trebalo biti loša strana , istina preklopi su oslabljena tačka , ali ovako mislim u radu prilagodljivo prema potrebi
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,757
Re: kalači drva

Vertikalac gol, a kad ga preklopiš, onda nema stol, treba dizati metrice visoko, ne gura ih na nož već nož ide kroz njih itd...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: kalači drva

Iz diskusije zaključujem da bi za kratke komade (30-40 cm) bil najbolji vertikalni s podiznim radnim (ili pomoćnim) stolom. Ne treba dizati deblje komade i ne radi se stalno sagnut.
Kak najjednostavnije napraviti podizni stol? Možda na principu ovog s video klipa.

Ako nisam u pravu, gdje griješim u razmišljanju?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,757
Re: kalači drva

Nebi. Prvo, ne podiže s tla, a drugo - kad raskoli opet ide u nižu poziciju.
Za kratke ti je najbolji ležeći sa stolom.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: kalači drva

Ja bi napravio ležeći skoro u ravnini zemlje, gore frugu domotrljaš, a cjepanice dalje odvozi elevator.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: kalači drva

Nebi. Prvo, ne podiže s tla, a drugo - kad raskoli opet ide u nižu poziciju.
Za kratke ti je najbolji ležeći sa stolom.

Kad malo razmislim, vjerojatno bi bilo najbolje horizontalno guranje kao na videu. Da se izbjegne još jedan cilindar (za male količine, brzina nije presudna) bila bi samo vertikalna sjekira. Dakle malo pojednostavljen, bolje rečeno okljaštren, sistem sa video klipa. Manji hod cilindra za kalanje koji djeluje poprek na os traktora, a radnik stoji iza. Ukupnu širinu procjenjujem na oko 170 cm (cilindar 60 cm, prostor za drvo 50 cm, sjekira 20 cm i stol iza sjekire 40 cm).

Sad mi je pala na pamet jedna malo glupa ideja. Kalač po potrebi podizati i spuštati traktorskom hidraulikom. Manje debljine ionak nije problem podići ručno. A za taj način bi vjerojatno bil dobar klasični vertikalni kalač s kratkim cilindrom.

Moram stati jer sam već počel "mijenjati žarulju" pa bi me mogel netko :icon_axe:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: kalači drva

od svih što sam vidio na jubitou najviše mi se siđa ovaj za kratka
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=4_L9PbLG7FE[/YT]
i ovaj za metrice
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=v8HbRLq-1Yw[/YT]
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,171
Re: kalači drva

Ima ko kakav hidraulični kalač za prodat? Oni kaj se vrte ne dolaze u obzir
 

Najnoviji postovi

Na vrh