• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,841
Ne bi htio zakuhati kašu, ali mene sad stvarno zanima koliko je to rad s motornom pilom sigurniji od kalača za drva?
Ništa. Sve ovisi o rukovatelju i brojnim trenutnim okolnostima.

Znam za slučaj dok je nedaleko nas, jedan mladi muž poginuo od pile. Pilio je pokraj ograde, zakačio ju mačem, lanac je pukao odbio se njemu u prsa i presjekao mu prsni koš. Nije mu bilo pomoči, bilo je amen.

Da li je rad s univerzalnim mjernim instrumentom siguran - ja znam da nije, da nisam imao naočale, danas ne bi vidio, dok mi je u rukama roknulo 380V, u kompenzaciji jalovine, unutar trafostanice...

Da li je nož siguran, nije, bezbroj put sam se porezao.

Da li je moj kalač siguran - NIJE, dobil sam par put tak po prstima da sam vidio sve zvijezde. Susjed me molio da mu ga posudim - NE DAM TI, jer ne želim da ti se bilo što dogodi, jer nisi s tim nikad radio, idi k mojoj šogorici i uzmi hidraulični, od pokojnog tasta i kalaj. Tak je i bilo. On se i dalje malo srdi na mene jer mu nisam htio posuditi moj kalač na šiljak. Nek se srdi, ne želim o njemu ni misliti.

Na mojem je poslu svaki CNC stroj bio osiguran na vratima mikroprekidačem, čim radnik krene otvoriti stroj staje, ali je jedan dečko podložio prekidač, a amerikaner ga čopio, izvrtio, ostao je gol, špena ga narezuckala onak, živ je, nema sada mislim tri prsta na ruci, ali bio je pravi poštenjačina i pravi dečko. Rekao je svima, ja sam si sam kriv, isključio sam sigurnosni šalter, da popravim normu... Stroj je bio ispravan. Danas i dalje radi, kao tehnolog.


Nema sigurnog stroja, niti alata.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Što se tiče motorne pile ona je vrlo opasna, hidraulični kalač isto dosta opasan za prste, što se tiče kalača na trn on je dosta siguran, nabiješ drvo na špicu odmakneš se i to je to. Jedini problem kod trna to što može uhvatiti dio odjeće ali valjda nećeš kalati u haljini ili spavačici. A to što netko ne pazi ili kala pijan uz bilo koji kalač to je njegova odgovornost a ne strojeva. Ja sam bio trijezan ali malo neoprezan i hidraulični mi skoro skratio prst, ali opet sam ja bio kriv ne stroj.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,602
Ovako nešto nisam nikada vidi do danas, isto tako nadam se da niste ni vi.
Evo o kakvom se stroju radi, kombinirani stroj za piljenje i kalanje drva. Pogonski agregat je Aran - Torpedo, dok je ostalo sve napravljeno u kućnoj radinosti. Uživajte u samo sedam slika.;)








PS
Na drugoj i šestoj slici se vidi kardan koji se samo prebaci sa cirkulara na pumpu cjepača, isto tako poluga za uključivanje pogona.
 
Posljednje uređivanje:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Ima po bosni toga za kupit ima i videa na youtube, davno sam to vidio samo nije aran gore nego Lombardini 450-510 i slični dizel jedan cilindar motori
E da tamo je još i bolje jer dvojca rade u isto vrijeme, jedan pili drugi cijepa a vidim da tu ne može u isto vrijeme
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,028
A(leksandar)RAN(ković) je kopija DEUTZa isto kao i IFA iz bivše DDR.
Imam IFAu, novi klip i cilindar (300€), ali nemam klipnjaču. Možda jednog dana složim.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,602
Evo novi video. Jedno je nešto vidjeti na Youtube, a sasvim je nešto drugo vidjeti u živo. Još kad se uzme u obzir da je to radio čovjek (sa koijm )razgovarate, koji sad ima blizu osamdeset godina i nešto napravio svojim rukama , već prije nekih petnaestak godina. :LOL:

Ovaj baš dobro ide , jer su skoro bez grč.
 

Golum

Novi član
Tu od
6 Lis 2012
Poruka
28
Sprva, dok me nije popustilo:
ZJ
savoris
smilan
toliko ste me smutili da počinjem sumnjati i u moje vlastito ime
sve sam uredno I vrijedno iščitao, činilo se, naučio mnogo o fenomenu i sad sam u fazi da li da se objesim ili da prvo čekićem obradim motore, pumpe, cilindre, ventile, koje sam u mom blesavom entuzijazmu pribavio, pa da se vješam potom???
Čini mi se, da je kalač - cjepač i tako to, hajde de, bezbeli dovoljno iz ovih 229 iščitanih stranica - ebem ti budalu. Je li to dovoljno da počnemo sa prizvodnjom magičnog stroja?

Sad pazi:
motori:
Kubota 14hk dizel (nemam slike baš sada)
Robin 10hk dizel
hidraul pumpe:
10-tak svakakvih, Volvo, Hidroirma, klinac-palac
ventili:
3-4 (od 1 do 6-kanalnih)
hidraul motori
open nekoliko, npr. sa pogonskih točkova viljuškara, Volvo vane itd. itd.
cilindri
od grmalja sa Cat utovarivača do siće 40)20
gvožđa ko kraćim bajkama itd. itd.

Eto, sad koncipirajte cjepač,ako Vam se da. Dok se ne smučka u teoriji ja brusilicu ne pipam, pa Vi kano hoćete! Srdačan pozdrav!
 

Prilozi

  • IMG_6967.JPG
    IMG_6967.JPG
    43.2 KB · Pregleda: 27
  • IMG_6968.JPG
    IMG_6968.JPG
    42.5 KB · Pregleda: 26
  • IMG_6978.JPG
    IMG_6978.JPG
    26.6 KB · Pregleda: 25
  • IMG_7002.JPG
    IMG_7002.JPG
    35.3 KB · Pregleda: 21
  • IMG_7049.JPG
    IMG_7049.JPG
    31.4 KB · Pregleda: 24
Posljednje uređivanje od moderatora:

Golum

Novi član
Tu od
6 Lis 2012
Poruka
28
Sprva, dok me nije popustilo:
ZJ
savoris
smilan
bem ti tehniku, dok ja to naučim prođe život, mislim, volim da psujem (omaklo se), ne vrijeđam nikoga...
u prilogu igračka kakvu bih ja htjeo (bez transportera, samo motorka i cjepač)
imao sam dva originalna Kelfri cjepača 7t. prodao, hoću ovo iz inata - a inat je golem belaj ebajiga :)

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,811
Ne znam od ostali spomenuti kreću, no ja bih krenul od osnove :
- koliki pritisak (silu kalanja) želiš?
- kakvim cilindrom raspolažeš?
Ako već imaš hidroagregat s motorom i pumpom, onda ti on određuje omjer brzine i pritiska na nož.

Sve ovo na slici je negdje primjenjivo (y) , ali ja volim znati podatke o snazi, protoku i maksimalnom tlaku pumpe da mogu odrediti kaj se iz toga može najviše dobiti.
 

Golum

Novi član
Tu od
6 Lis 2012
Poruka
28
Hvala!
Ideja je da Vi znalci to odredite. Ako se krene od pogonskog motora:
Subaru Robin 10hk disel
Kubota 14hk disel
Honda 5.5 benzin
ili u varijanti elektro ima raznih (3-fazni)
I da se ganja max od toga.
To će valjda odrediti dalje, vrijednosti pumpi, motora, ventila, razvodnika, crijeva...
(ne mora biti nešto sa slika, prilično mi je to razbacano, kako koju sliku pronađem)
Pošto sam (teška srca priznajem) tup ko krampa, nadam se, da će te Vi da me vodite u izboru hidrauličkih komponenti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Golum

Novi član
Tu od
6 Lis 2012
Poruka
28
Ima ponešto, što zafali nabaviće se
(hvala moderatoru na pomoći u sortiranju) ne ide mi nešto, neću da psujem sad, ko zna šta ljudi mogu pomisliti, ali evo još malo slika, pa...
 

Prilozi

  • hidraul pumpa dupla.JPG
    hidraul pumpa dupla.JPG
    47.6 KB · Pregleda: 28
  • hidraul pumpe i reduktori.JPG
    hidraul pumpe i reduktori.JPG
    47.8 KB · Pregleda: 28
  • IMG_0037.JPG
    IMG_0037.JPG
    27 KB · Pregleda: 27
  • hidraul ventili, pumpe i reduktori.JPG
    hidraul ventili, pumpe i reduktori.JPG
    44.5 KB · Pregleda: 26
  • IMG_0038.JPG
    IMG_0038.JPG
    28.2 KB · Pregleda: 25
  • dvosmjerni klip 800 mm, 50 mm.JPG
    dvosmjerni klip 800 mm, 50 mm.JPG
    39.5 KB · Pregleda: 27
Posljednje uređivanje od moderatora:

Golum

Novi član
Tu od
6 Lis 2012
Poruka
28
e, jbg, tek sam počeo i Vi me odmah "pročitaste", deda,deda, godina za godinom, oglas za oglasom a nije cjepač jedina igračka koju hoću da imam. (sad ne smijem ni pokazati one malo bolje budaleštine)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh