• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

evo ga danas sam isprobao moj cjepac
radi sasvim ok , za svoju konstrukciju sasvim je odlican i dovoljno snazan , za nesto ozbiljnije trebala bi veca snaga ali od al obzirom od cega zam ga napravio odlican je
sjekira mi je loseg oblika previse je nagla i cvrgavije trupce nemoze da precijepi

ja sam prezadovoljan sa rezultatima , sada tek slijedi izrada pravog cjepaca
posto sam na ovome skontao sile i opterecenja ;)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: kalači drva

S obzirom na jednostavnost, super ako radi. Kakav je u planu?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

isti :mrgreen: samo masivniji

posto sam nabavio materijal od prije za ovaj tip cjepaca ne bih nista mijenjao
nabavio sam cijev 100x100x5mm (unutrasnja) i cijev 120x120x5mm (vanjska) smatram da ce biti dovoljno jake

klip nisam nabavio :scratch mislio sam da stavim od rusa sto podize poluge posto imam jedan viska
al me zeza njegov mali hod , za ovaj tip cjepaca bilo bi dobro da ima hod od nekih 40tak cm , ali se javlja problem klip koji bi bio dovoljnog precnika ne moze da stane u cijev 100X100 :x
tako da mozda nabavim cijev 140X140 da mi bude vanjska a ovu 120X120 da stavim da bude unutrasnja i onda memam probema sa odabirom klipa
kod mene na ovom sto sam napravio je 20cm i malo je , obicno rascijepi ali nekad se nadje neki idiot od metarice da mora noz ici do dna
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: kalači drva

Eh, da, to ovisi kakvo je drvo, ako je puno grana i kvrga, teško će se rascijepiti sa 20 cm hoda... Stavi što je više moguće i što deblji cilindar, tako ćeš puno dobiti na snazi. Kolega stavlja cilindar koji stvara silu veću od 10 t i ide mu to, al je hod 50-ak cm sigurno...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

a ako ne rascijepi i prvom prolazu ja onda vradim klip nazad i podbacum jedan kladic od 20cm ispod stope i ponovo pritisnem klipom i tako dobijem 40cm :| . a ako ni tada nece onda ponovim jos jednom sa kladicom od 40cm
naravno da je bolji sto veci hod klipa , al ja sam ovo sklepao za par radnih sati a materjal me kostao manje nego hidraulicna crijeva ;)

sada sabiram nedostatke i to cu da otklonim na onome ozbiljnijem koji budem pravio

dal' neko zna kolike su ove pokretne cijevi na nakim fabrickim cjepacima ? i na kojoj tonazi cjepaca?
planiram nesto malo jace da uradim pa bi da uskladim snagu cilindra sa masivnosti cijevi
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: kalači drva

Za cijepanje metrice bez većih poteškoća gledaj da imaš cilindar bar 15t, s 20 ide bez problema. Nož bi ti trebao imati oštricu bar par cm pa tek se onda širit. Nešto ovako
[youtube:38ev98qv]-ESohpCTFZI&feature[/youtube:38ev98qv]

Mi (otac i ja) prvo ćemo pravit ovaj mali s vijkom, pošto sve već imam. A zimu čeka hidrulički ali isto za ''furke'' (dužine max 40cm), toliko mi stane u peć od centralnog grijanja, probat ćemo s nožem od 4 i 6 krakova. Cilindar imam (cca. 17t) koji bi spojio preko hidraulike traktora i 2 radnog razvodnika (samo on nedostaje).

Ako bude išlo ok, poslje bi stavio el.motor od 4kw, pumpu i rezervar jer kao što sam rekao otac bi sve na struju..


Evo, da stavim i ''zanimljivu'' sjekiru, i prilično bezopasnu
[youtube:38ev98qv]72KlK4h7HJ8&feature[/youtube:38ev98qv]

I stvarno praktičan ''jarac'' stalak za rezanje
[youtube:38ev98qv]3qYERpGVJ4Y[/youtube:38ev98qv]
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

ma imam ja klip koji bi bio fenomenalan za velikog i jakog cjepaca , nesto kao ovaj sa tvoga prvog videa
hod mu je 70cm, precnik cijevi sa vanjske strane je 160mm , znaci unutra bi trebalo biti oko 140mm nisam ga rasklapao
precnik klipnjace je 70mm
po mom nekom proracunu on bi na 140 bara trebao imati oko 20tak tona , ako grijesim neka me neko ispravi
posto je velike zapremine ne bi imalo smisla stavljati ga na postojecu traktorsku instalaciju (njega bi mi tjerao vladimirec)
znaci trebalo bi staviti pumpu na kardan , se sad koliku pumpu koliko litara bi bilo optimalno za traktor od 30 konja ? :scratch
imam ja i razvodnik za to spreman i hidraulicni rezervoar sa filterom imam i dosta zeljezarije ali nemam osnovnu konstrukciju "I" profil , ili sta vec ide ?
stvarno lijep klip za ovu stvar ,ali me muci to sto nisam u stanju proracunati koliko jaka kostrukcija bi trebala biti od kojih profila i koja masivnost bi trebala

pa ako bi neko mogao malo da mi pojasni , najbolje bi bilo nesto prekopirati ;)
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: kalači drva

jozek kaže:
evo i moj napravljen u kučnoj radionici cilindar kupljen na otpadu razvodni ventil isto samo sam ove godine menjao gumice u njemu i sve radi cakum pakum



si možda mislio na takvoga nekaj ako očeš mogu ti ga deteljnije poslikati samo reci kaj te točno interesira
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

e upravo to me interesuje :p
koliko ti je masivan taj profil
koliki ti je klip

aj malo detaljnije poslikaj ako nije problem
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: kalači drva

ok sutra ti ga poslikam i opišem ve je malo kmica :idea:
 
R

robyvg

Guest
Re: kalači drva

Zanima me ima li netko nacrt špice , koji je korak navoja pod kojim kutem i jeli ljevi ili desni za kalanje za elektromotor jer mi se čini ok i jednostavno te jeftinije nego na hidrauliku ili gdje se može kupiti špica ili čak snimati pa takva da se napravi
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

evo ga za sad privremeno montiran pozadi na polugama
vidi se i ona sipka sa desne strane koju sam proveo na komandu :mrgreen:

samo mogu reci da su ovi ruski razvodnici zgodni za cjepace posto im komanda ostaje u radnim polozajima dok klip ne dodje do kraja i onda sama iskace , prakticno za cjepanja posto nemoras rukom drzati stalno komandu ;)

vidi se tamo u pozadini sto sam cijepao a i malo blize ono sto trebam da cijepam
uspio sam (malo teze) da pocijepam neke kruskove i takisine kladice koje nije bilo sanse da se rucno pocijepaju , ja probao jedan da pocijepam sjekirom udarao udarao i udarao al nema sanse da ga pocijepam

ljudi ovo je prava stvar ko god ima mogucnost da napravi nesto za cijepanje nek napravi
nije bitno sta i na koji nacin niti koja je izvedba ni kako izgleda , sve je lakse nego rucno vjerujte do sada sam klepao rucno

sad nesto onako racunam
vladimirac da mi radi cijeli dan nece potrosit vise od 15evra nafte , nema sanse ni tolko da potrosi posto kad cijepa uopste nema potrebe za visokim obrtajima
ili da platim nekog fizikanera za dan 15evra da mi cijepa samnom drva

pa bolje da ja polako sjedem i opici po kladicima , uh jos samo zenu da naucim da rukuje sa cjepacom i onda je sroj potpun :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

na mom kraju niko nema ovako nesto pocinjem ozbiljno da razmisljam o usluznom cijepanju :idea:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: kalači drva

ovo si vezao gurtnom vjerojatno radi slikanja,ili?
ja sam radio sa vodoravnim cjepacem,i nekako mi se cini da je takav prakticniji.. ako metrica ne pukne,lakse ju je dokrajcit sjekirom. jedino sto na takvom moze biti veci problem dic neku deblju metricu gore posto se mora podic cijela,a ne samo jedna strana..

ali kakav god bio,kao sto si i rekao,sve je lakse nego rucno :)
iako opet,ako su metrice lijepe ravne,nisu kvrgave,ovo u ruke:



i udri ;) puno je brze gotovo,ali vjerovatno i popijes vise vode nego sto bi traktor potrosio nafte.. :lol:
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: kalači drva

savoris kaže:
e upravo to me interesuje :p
koliko ti je masivan taj profil
koliki ti je klip

aj malo detaljnije poslikaj ako nije problem

cilindar je promjera 140 mm, klip debljine 50 mm i hod mu je 770 mm (bilo bi dobro i da je više). stup je iz "I" profila visine i širine 140 mm s time da je još ojačan sa svake strane flahom debljine 10 mm.
to izgleda sad ovako najdonji položaj klina



i gornji kod kojeg je razmak (dužina cjepanja) 1050 mm



klin ili sjekira ti izgleda ovako



izgled vodilice klina, a tu se vidi ojačanje od flaha zavareno jer mi je samo osnovni i profil uvijalo bolje bi bilo da sam ga zaokrenuo za 90 stupnjeva da dva rebra drže silu kalanja ali več sam ga tako napravio pa mi je bilo jednostavnije ga pojačati a tad bi morao i vodilicu drugačije slagati



gornji držač cilindra



peta kalača mora biti masivna ne velike površine i obavezno orebrena da oblica ne sklizne dolje





za pogon koristim protok iz traktora gas na 1000 okretaja i piči

 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

@ ja
mislis taj kladic sto je vezan za cjepac ?
pa on mi je sluzio kao privremeno rjesenje za krace kladice

@ jozek
lijepo uradjeno svidja mi se pedantnost pri izradi
kazes da ti je hod klipa mali , a sta mislis o tome da napravis na sjekiri jos jedno prosirenje na njenom vrhu , mislim gornjem dijelu
koliki ti je pritisak u hid. sistemu
precnik klipa jesili mjerio sa vanjske strane ili ti je to precnik gumica u klipu ?

evo ga danas naletio na ovu skalameriju kod drugara dosli na remontovanje , p aoke nekoga interesuje da ih malo "skinem"
inace imaju motor od 15KW klip im nije nesto pretjerano veliki , cini mi se da su za cijepanje trupaca

 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: kalači drva

pritisak je valjda kao i kod svakog traktora negde oko 180 atm nisam mjerio ali u razvodniku ima sigurnosni ventil tako da ventil popusti prije max. prečnik klipa je s vanjske strane
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: kalači drva

i kako ti se ponasa u radu jel ti dovoljna brzina kretanja gore dole
kada ga maksimalno opteretis kako se ponasa "I" profil giba li se ?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: kalači drva

savoris kaže:
mislis taj kladic sto je vezan za cjepac ?
pa on mi je sluzio kao privremeno rjesenje za krace kladice

aha.. jos mi nije bilo jasno zasto vezes samo radi slikanja :scratch :blackeye
kuzim sada,kuzim.. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh