• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Da naravno da je jeftinije varenje pločevina je 15mm ali ima puno zafrkancije i trosenje npr vremena ali jeftinije a kad sam pito par majstora za glodanje cjena je bila oko 500kn uh..
pa se odlucio na varenje.a sto se tice 4 djela napravi se usice koje se nataknu na ovu veliku sjekiru napravio sam i to.A sto se toga tice dobro to dođe ali i netreba jer kalac je dosta brz tako da nema potrebe.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
jos samo da vidimo i te slike kombinacije sjekira

vjerujem da je i ovako utorseno preko 20kg materijala, i na kraju opet izaslo nekih 100 EURA.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Budem sliko pa stavim sutra slike tih kako bi se reklo nastavka za sjekiru.
ali po meni je najbolje napravit sjekiru sa 4 djela i mjenjat ako treba jer ove nastavke treba kvalitetno napravit i zakalit a i postoji mogucnost da se dodiruje i shebe ostricu druge sjekire da bi se to kvalitetno napravilo itd treba dosta platit tako da neprofitabilno je to.
Ova sjekira normalna je ok samo treba bit brz cjepac i nema problema.ja sam kazem testiro vec kad sam napravio i pocjepo 100metara drva ma mozes se jos obrijat s njom :D
A sto se tice same izrade kolko me kostala neznam vise vremena i zivaca nego novaca jer ono uvijek ima materijala samo varenje nije kako bi se reklo odma kes iz đepa :D
Ali ima posla s njom dosta ko nece zahebavat se neka plati glodanje i gotovo :D
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
jako lijepo odrađeno , elegantno :prayer:
kakav ti je pogon ? brzina ? snaga?
 

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Snaga ce bit jos cemo vidit (sve zavisi koji ce bit pri ruci cilindar punpa itd)ali 16 tona radim pogon ce bit na traktor sa ubrzivacem i pumpom od 22kubila i cilindrom promjera 100mm i razvodnikom sa dvije brzine na nozni pritisak da su ruke slobodne .
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
Snaga ce bit jos cemo vidit (sve zavisi koji ce bit pri ruci cilindar punpa itd)ali 16 tona radim pogon ce bit na traktor sa ubrzivacem i pumpom od 22kubila i cilindrom promjera 100mm i razvodnikom sa dvije brzine na nozni pritisak da su ruke slobodne .

KIRURG, bome si kirurg za varenje... trebao bih tebi na tečaj varenja...

sviđa mi se ova kombinacija nožnog razvodnika...svaka čast...koliko dođe? 100 cm je vanjski fi cilindra? a unutarnji?
 

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Hvala na pohvali sto se tice varenja :D
Zaboravio sam napomenut da ce bit 100mm unutarnji fi cilindra i dužine kod bude u radu
da izađe 100cm za cjepanice i imat ce dva nacina za cjepanje + naravno za cjepanice
prvi je 37cm za kratke komade a drugi za 55cm za po zelji ako kome treba npr za centralno grijanje peci cjepanice preduge a ove za klasičnu peć prekratke.A sto se tice razvodnika
obavezno radim na nogu da se pokreče tako da budu slobodne ruke,da se lakše manevrira
sa drvetom.I stave se granicnici da kad dođe sjekira u gornji željeni polozaj da sama stane tj da se prebaci u neutralni položaj,i opet pokrece sa nogom tako da kad opet dodje sjekira u donji željeni položaj da ga graničnik zaustavi i opet stavi u neutralni položaj i digne nogu tj da se digne papucica da nemora se brinut da ce sjekira udarit u stol.(sad neznam kolko sam dobro to objasnio ili dali je svatljivo svima ak nije potrudit cu se jos bolje i strucnije :) ) A sto se tice razvodnika on je protoka 60 litara dvije brzine (slikat cu ga kad ga kupim) Cjena je oko 1000kn .
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Snaga ce bit jos cemo vidit (sve zavisi koji ce bit pri ruci cilindar punpa itd)ali 16 tona radim pogon ce bit na traktor sa ubrzivacem i pumpom od 22kubila i cilindrom promjera 100mm i razvodnikom sa dvije brzine na nozni pritisak da su ruke slobodne .
sa a malom pumpom i cilndrom od 100mmm, neces imati dobru brzinu, bit ce spor, osim ako neces pumpu tjerati na 3000 okr u min, neznam koji traktor imas i koji je izlaz okretaja na kardanu.
 

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Zaboravio sam isto napomenut da to je vec provjereno sto se tice cilindra razvodnika
pumpe ubrzivača jer to nije prvi cjepac koji sam napravio. a i radio sam na struju sa el motorom. brzina je taman mjerio sam hod tj brzinu sjekire imam negdje zapisano potrazicu
ali onak sad napamet receno ide taman ne prebrzo i ne presporo reklo bi se optimalno :D
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Malo je problem sa cilindrima, ako hoces da uradis pravi stroj onda bi najbolje bilo naruciti cilidra promjera 90mm sa klipom nekih 75mm, zbog brzog povrata nazad, a takvog ces tesko naci polovnog (takav kod mene da ga radi po narudzbi bio kosato 300 EURA), e sad dalje:
da se takav cilidar napuni uljem u hodu od 1m treba mu 6l ulja, ako imas pumpu 35cm3 i vrtis je sa multiplikatorom 3,8 sa 1500okr/min,(vratilo traktora na 400 okretaja) imat ces protok od 52l/min, ili 0,86l/sec, a yanmo da nam treba 6l ulja da napuni cilindar, dakle ya nesto manje od 7 secundi je klip dolje. Za vratiti klip gore treba 1,7l ulja, a to sa ovim protokom ide za manje od 2 sec. Dakle ya jedan ciklus treba 9 secundi, odgovara li...
dakle ovo je za pumpu 35cm3 i cilidar klipnjace 75mm, sto je rijetkost naci
 

sismis92

Novi član
Tu od
3 Tra 2009
Poruka
18
cjepac burgija

moze li mi neko pomoci, u pitanju je cjepac burgija! mislio sam da pravim ali neznam rezime na kojima je najbolje da radi... obraji, fi burgije, snaga traktora... ako neko ima slike da postavi! hvala
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
moze li mi neko pomoci, u pitanju je cjepac burgija! mislio sam da pravim ali neznam rezime na kojima je najbolje da radi... obraji, fi burgije, snaga traktora... ako neko ima slike da postavi! hvala

to nemaš računice praviti kupiš novi oko 3000kn
Što se tiče snage traktora nemš raspon cjepaqča po znazi traktora ali što jači traktor gore za cjepač,što slabiji traktor gore za njega.
Veliki traktor kao moj 95ks nemože da ugasi ali zato moraš paziti na osovinu na svrdlu da ju ne pokida i da kardan ne slomi
 

Å¡ole

Član
Tu od
18 Velj 2011
Poruka
78
i u ovakvoj kombinaciji stroj ima idealan efekt... al ukoliko ti se ne sviđa dizajn i performance ovog home made uratka by powershift od dvije-tri tisuće eura, bit ću sarkastičan i malo reklamirati stroj od ŠOLEta...

ako želiš stroj na kojem radi jedan čovjek, kupi binderbergera za cca 30 000 eura + pdv

Još samo jedna sitnica mislim da su ta dva stroja potpuno različite koncepcije od powera i naš SSP se nemogu uspoređivati jer je inicijalna namjena drugačija , njegov radi metricu (naravno može i malo dužu robu) a naš radi dužu robu , krajnji cilj je isti cjepanice.
Stroj mu je zanimljiv mislim da ako ga usavrši može u proizvodnju krenut,interesantan je proizvod takve slične rade talijani oni vole takve naprave imao bi kupaca...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Situacija je trenutno takva, da je puno nezaposlenih, i onda ljudi cijeli dan rade za 10 do 15 EURA, tako da strojeve nece niko da kupuje, vratili smo se ponovo u robovlasnicko vrijeme, niti osiguranja niti su adekvatno placeni. Ovaj stroj i jos jedan vertikaln cjepac prodajem duze vrijeme, ovi sto se bave sumom kazu da im to uopce netreba, sjekira i klinovi, tako to oni rade, ili dovezu ljudima klade promjera 50 i vise cm, pa ljudi sjednu pored njih i placu, ili ja imam problema sa njima kad dodjem da im to radim,. zato mi je u planu ako ne prodam stroj da ugradim jedan dodatan cjepac na ovaj stroj, da polovi ove vece da je lakse sa njima raditi na stroju. sto se tice banseka, ja samo njega preferiram, sa jednom pilom u prosjeku se izreze 20 do 30 metara, ostrenje i razmetanje 1,5 EUR, nema ulja kao za lanac, nema piljevine puno, ne radi veliko opterecenje i jos je brz, sve 5 za bansek.
 

imbra12

Novi član
Tu od
28 Tra 2011
Poruka
15
Pozdrav.Evo kalač od rada mene i tate!

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=aD66z733Bjo[/YT]
Možete dati još koje prijedloge što bi trebalo ispraviti!Do sada smo skalali oko 10 metara i ide super.Samo trebamo staviti iza sjekire gdje drva ostaju jači lim.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Z

ZlajaCOP

Guest
Ljudi, tema koju obrađujete mi je super. Naime i ja imam vodoravni (ležeći) hidraulični cjepač za metrice. Istim sam samo ove godine sebi i prijateljima iscjepao oko 150 metara drva (hrasta, jasena, cera, bukve i graba) i to promjera od oko 20-tak do oko 120-tak cm. U slijedećih nekoliko dana ću staviti fotografije istoga, te bih Vas molio sve da mi date svoja mišljenja o istom, a pogotovu mišljenja za poboljšanje istog. Pozdrav svima.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Oho , ako si cijepao 120cm onda morad a je u pitanju neka ozbiljnija makina :roll:

slike slike
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
to nemaš računice praviti kupiš novi oko 3000kn
Što se tiče snage traktora nemš raspon cjepaqča po znazi traktora ali što jači traktor gore za cjepač,što slabiji traktor gore za njega.
Veliki traktor kao moj 95ks nemože da ugasi ali zato moraš paziti na osovinu na svrdlu da ju ne pokida i da kardan ne slomi

- ove godine kupio sam novi za 2600 + još jedan rezervni vrh 300 kn, stavio sam jači kardan sa kvačilom kojeg koristim i za mlin SIP CIKLON cjepao sa Rajkom 65 hrasovinu i bukvu na nekih 1000 rpm i mogu reći da niti jednom kvačilo nije preskakalo, niti se traktor gasio niti mu je bilo teško, možda je malo sporije vrtio ali sam kalkulirao sa potrošnjom goriva, Rajka ima na kardanu snagu 40 KW tako bar piše u knjižici uputa, i taj dan sam zajedno sa tastom i šogorom uz kraće pauze od 10 do 19 u šumi iscjepali oko 30 m
 
M

marin123

Guest
pozdrav svima,,,trebam pomoc pa nek kaze svako svoje misljenje posto imam veliki motokultivator na kardan mislio sam na kardan da tjera svrdlo za cjepanice ima li tko iskustva s tim?da pojednostavim na kardansku vilicu zavarit spic kaljaca i kardan da ga tjera dali bi to moglo>>?napominjem samo cjepanice kaljat ?molim odg>?
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
pozdrav svima,,,trebam pomoc pa nek kaze svako svoje misljenje posto imam veliki motokultivator na kardan mislio sam na kardan da tjera svrdlo za cjepanice ima li tko iskustva s tim?da pojednostavim na kardansku vilicu zavarit spic kaljaca i kardan da ga tjera dali bi to moglo>>?napominjem samo cjepanice kaljat ?molim odg>?

- ovisi koliko snage ima na kardanu, po mom mišljenju možda, možda bi mogao nešto tanje, ravno i slabije ali upuštati se u ozbiljni posao bez 30-40 ks s time mislim a nebi išlo
 
Na vrh