• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

vosilj

Novi član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
15
kalac

Pozdrav ekipi ; evo situacija je ovakva trazimo kalač ja i frend naisli smo na covjeka iz njuskala prodaje kalace za 8900 kn zuto zeleni dvadeset tonski iz duge rese dali ko zna ista o tim kalacima dal se isplati uzet cini mi se da je pumpa na kalacu zupcasta model gr 2 do nekih 30 ccm al mi se cini cilindar jak neznam ni sam ;htio bi nesto za metrice kalat imamo cak covjeka koji bi nam konstrukciju rijesio al neznam tocno dijelove kakva bi pumpa i cilindar bio ok uzeli bi sve novo do nekih 15 tona s multiplikatorom i da traktor ima 36 konja :(
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
O ovom kalaču sa njuškala neznam kakav je,možda netko od ekipe zna pa ti napiše
A sad o izradi,pročitaš cjelu temu kalači i bit če ti jasno kaj moraš kupit od djelova.
Mada ak kupuješ sve djelove nove i željezo i plačaš majstora teško da češ proč jeftinije od ovog gotovog kalača sa njuškala a još je upitno kak če radit ak ga izrađuje netko prvi put
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Evo jedne dobre sprave , mislim da bi se ovo dalo napraviti...

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=gPvdCxLkQa0[/YT]
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Evo jedne dobre sprave , mislim da bi se ovo dalo napraviti...

Stroj je zgodan , a naročito za one koji malo više kalaju , da ne kažem za one koji to rade iz usluge :(call):
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
Pozdrav ekipi ; evo situacija je ovakva trazimo kalač ja i frend naisli smo na covjeka iz njuskala prodaje kalace za 8900 kn zuto zeleni dvadeset tonski iz duge rese dali ko zna ista o tim kalacima dal se isplati uzet cini mi se da je pumpa na kalacu zupcasta model gr 2 do nekih 30 ccm al mi se cini cilindar jak neznam ni sam ;htio bi nesto za metrice kalat imamo cak covjeka koji bi nam konstrukciju rijesio al neznam tocno dijelove kakva bi pumpa i cilindar bio ok uzeli bi sve novo do nekih 15 tona s multiplikatorom i da traktor ima 36 konja :(

...taj čovjek iz d. rese radi kalače već duže vremena i kvalitetan je. ujedno prodaje i dijelove za kalače. prebolio je sve dječje bolesti kod proizvodnje kalača i to mu je referentna činjenica. Skreni pozornost na detalj da ti se klip od cilindra sa sjekirom spušta na 5 cm od donjeg postolja (obično naprave da se spušta na 15-20 cm i onda ti do kraja ne rascjepi metricu zbog kvrge u tom donjem dijelu pa moraš okretati metricu i dokrajčiti) Opet kad spusti sjekiru na 5 cm od postolja treba uzeti u obzir da ti u gornjem dijelu ostavi prostora minimalno 10 cm od gornjeg dijela metrice do sjekire. ukratko, hod klipa mora biti minimalno 110 cm, a poželjno je i 115 cm.
Također, za takav cjepač moraš imati rezervar s minimalno 30L ulja, da se ne pregrijava. što se tiče razvodnika, ovisno po želji, ja imam razvodnik s bržom brzinom koja je slabija i sporijom, koja je jača. Potiskom ručice u gornji položaj, vraća se klip u početni položaj, a ne automatski. Meni odgovara takav razvodnik, no to je sve individualno...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
...taj čovjek iz d. rese radi kalače već duže vremena i kvalitetan je. ujedno prodaje i dijelove za kalače. prebolio je sve dječje bolesti kod proizvodnje kalača i to mu je referentna činjenica. Skreni pozornost na detalj da ti se klip od cilindra sa sjekirom spušta na 5 cm od donjeg postolja (obično naprave da se spušta na 15-20 cm i onda ti do kraja ne rascjepi metricu zbog kvrge u tom donjem dijelu pa moraš okretati metricu i dokrajčiti) Opet kad spusti sjekiru na 5 cm od postolja treba uzeti u obzir da ti u gornjem dijelu ostavi prostora minimalno 10 cm od gornjeg dijela metrice do sjekire. ukratko, hod klipa mora biti minimalno 110 cm, a poželjno je i 115 cm.
Također, za takav cjepač moraš imati rezervar s minimalno 30L ulja, da se ne pregrijava. što se tiče razvodnika, ovisno po želji, ja imam razvodnik s bržom brzinom koja je slabija i sporijom, koja je jača. Potiskom ručice u gornji položaj, vraća se klip u početni položaj, a ne automatski. Meni odgovara takav razvodnik, no to je sve individualno...

cilindar 90% sam siguran da mu je unutarnji fi 100 što po idealnom tlaku (200bar) iznosi 15.6T odnosno o pritisku laže a lažu svi koji rade kalače...


Dijelovi - pumpa, multiplikator, razvodnik i cilindar su talijanske troizvodnje - dosta kvalitetni...

(znam preko koga i koje dijelove nabavlja)
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Pozdrav ekipi ; evo situacija je ovakva trazimo kalač ja i frend naisli smo na covjeka iz njuskala prodaje kalace za 8900 kn zuto zeleni dvadeset tonski iz duge rese dali ko zna ista o tim kalacima dal se isplati uzet cini mi se da je pumpa na kalacu zupcasta model gr 2 do nekih 30 ccm al mi se cini cilindar jak neznam ni sam ;htio bi nesto za metrice kalat imamo cak covjeka koji bi nam konstrukciju rijesio al neznam tocno dijelove kakva bi pumpa i cilindar bio ok uzeli bi sve novo do nekih 15 tona s multiplikatorom i da traktor ima 36 konja :(
pumpa i multiplikator može bilo koji.

Sila pritiska ti ovisi isključivo o cilindru, a brzina rada o protoku pumpe....

36 ks je i više nego dovoljno za pumpu 30ccm + multiplikator 3,5 ili 3,8
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Pozz, evo pri kraju smo sa izradom kalača, bilo je puno korisnih stvari odavdje, uskoro če slike doć :D

Nisam htio previše ispitivat jer sam sve našao, ali sad me zanima koje ulje stavljate u kalače? I koje je preporučljivo? I naravno imate li kakvog dobrog dobavljača :icon_super:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
evo i mog kalača,ručna izrada. do sad je napravio oko 250-300m drva.
ovdje smo ga prvi put isprobavali,nije jos bio ni obojan.




Uploaded with ImageShack.us
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Pozz, evo pri kraju smo sa izradom kalača, bilo je puno korisnih stvari odavdje, uskoro če slike doć :D

Nisam htio previše ispitivat jer sam sve našao, ali sad me zanima koje ulje stavljate u kalače? I koje je preporučljivo? I naravno imate li kakvog dobrog dobavljača :icon_super:

ja volim nasuti hidrol 46, jer je rjedji i ne stvara otpor u praznom hodu, pogotovo kad je hladan, a ako su sklopovi dobri radi isto kao i gusci.
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Tako se i mi dvoumimo između 46 i 68 hidrol, a čak je stari došo na ideju da pomiješ pola pola? Dali bi to bilo funkcionalno?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
nemas potrebe da se s tim zamaras, ako su ti sklopovi dobri, naspi 46, jer je rjedje i lakase struji kroz sustav.
 
A

ackopk

Guest
Zdravo svima..

Izvinjavam se sto upadam ovako u temu ali mi je potreban jedan savet.

Pravim jednu malu presu od 5 tona. Sve sam kupio sto mi treba samo mi nije jasno kako se ogranicava pritisak u klipu?

Imam pumpu koja je 200/250bar max a klip je najverovatnije za 160/200bar max. Kako da ogranicim pritisak da ne pukne klip?


Hvala Vam puno unapred!

Veliki pozdrav!
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Staviš sigurnosni ventil koji se otvara na 160 bara i vraća ulje u rezervoar. Sa povećanim pritiskom neće ti puknuti klip, već će ti izbaciti gumice iz sjedišta.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Kakav si razvodnik nabavio(ventil za gore dole) jer neki imaju več na njemu sigurnosni ventil.Ako ga još nemaš nabavi takvog da ima to na sebi. L.P.
 
A

ackopk

Guest
Pa da, nisam bas mislio bukvalno da pukne klip.

Nabavio sam mali elektromagnetni razvodnik, radi na tastere, nema rucice. Na njemu imaju 4 prikljucka. Koliko sam razumeo prijatelja koji mi je dao razvodnik ima za smer1, smer2, ulaz i rezervoar.

Pumpa je 11litra. Klip 76/63/36 duzine 1500mm.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Pa kad se radi to za prešu,pa moglo bi i bez tog varnostnog ali uricu pritiska obavezno pa po njo puštaš pritisak do max. koliko si si zamislio.Varnostni propušta na koliko je nastavljen a nekad fali mišji ku..c pa ne ide.To je kod prešanja ležaja,puša islično.Nisi napiso za što češ je ti rabit.Pa i ak staviš varnostni kod preše dobro dojde i urica da približno znaš koju silu trenutno imaš.Stavi sliku tog ventila što imaš,pa če možda i ko drugi reč nešto. L.P.
 
A

ackopk

Guest
Presa ce biti koriscena za male bale pet ambalaze. Bitno mi je da ogranicim pritisak u cilindu zbog sigurnosti.
Makar i da iskljuci motor kad dostigne odredjeni pritisak. Moze i tako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh