• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Ovakav, kruti, lager je previše knap za to, i ne omogućava radijalne vibracije (ili ih uzrokuje, čim se cijev kardana lagano savije). Da je tu samoudesivi lager, stvar bi bolje štimala, no njega je vrlo teško brtviti.
Onaj vijenac s kuglicama na starim Walterscheid-ovim kardanima ima dovoljno lufta da trpi i zmazanoću i određene nepravilnosti geometrije kardana, čak i zahrđalost kuglica.

Plastične klizne vodilice netrebaju podmazivanje, a time i ne skupljaju zmazanoću, imaju dovoljno lufta da dozvole razne nepravinosti, pa su samim time u prednosti. Uz to, još su i jeftinije za napraviti, a i zamijeniti.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,081
Kad se kardan tu na kraju savine onda je gotovo, ma kakav ležaj da je gore i da je sposoban neznam kakva opterečenja pretrpjeti.
Plastika bu svakak s vremenom stradala.
Meni se ovo rješenje čini dobrim, a i jeftnim izborom.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ne slažem se getriba ima i zupčanike a kaj sa njima jedino remenice ali varijabla hm hm .:icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,693
Mislim da ove godine više nebu posla za taj kardan.. Uglavnom, kad odradim s njim desetak sati, bumo videli jeli to dobro riješnje ili ne :)
 

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
pa i plastični (ležaj) je ok, ako se tu i tamo podmaže, svakih par godina (za vrijeme slobodnog vremena ) razdvoji plastika-raskopa pa malo očisti. Veći problem dolazi kod hm reci cu ne brige što sam sam doživio kod cerjak kardana- onaj štift što drži zglob kardana na osovini se pomakne- želi ispasti pa isti ošteti plastiku tj tak dobro da dok ga držiš rukom prije te bude okolo zafrkal nogo to otpustilo,- to mi se dogodilo na 2 nova cerjak kardana. Ako i nije "problem" opasnost od namatanja- ozljede, problem dolazi da se plastična cijev izliže iznutra.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne slažem se getriba ima i zupčanike a kaj sa njima jedino remenice ali varijabla hm hm .:icon_scratch:
Htjeo sma reči da ne bi ulje izlazilo van pa ne bi bilo potrebe za semerinzima .
Zatvoreni ležaj je ko i kamen u cipeli , jebe te a nemreš s njim niš pošudrati .

U svakom slučaju mnogi zanemaruju te zaštite ( i ja) a kardan ne oprašta pogreške
Dokaz su toliki nastradali . teški invalidi , tranje posljedice a zbilja nikakav trošak .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Najveći problem ležaja na tom mjestu je nedostatak samoudesivosti.
Svaki kardan malo šlaga, a pol mm na vilici može biti i cm na zaštitnoj cijevi.
Ostaje i problem podmazivanja toga ležaja.
Desetak satj bude svakak izdržal.
Nego, kak si ga nacentriral i na čemu stoji?
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,693
I to kaj puknuti kaže, ali i znalo mi se x puta desiti da namota travu, pogotovo sa 533 i panonijom, pa nekad i otkopči stroj da to oslobodiš.. Ovaj mi i je za panoniju tjerat, zato sam ga i išao probati riješiti :)

kak je limun cijev, malo sam turpijom skinuo bridove i idealno nalježe (govorimo o vanjskoj cijevi), a za malu, odsjekao šrinu ležaja velike cijevi i to sve skupa nagurao do vilice, i samo malo pecnuo švas aparatom da bude fiksno... Mora taj ležaj izdržat više desetaka sati, onda bi ga po tome i na beraču mjenjao svako malo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,081
Htjeo sma reči da ne bi ulje izlazilo van pa ne bi bilo potrebe za semerinzima .
Zatvoreni ležaj je ko i kamen u cipeli , jebe te a nemreš s njim niš pošudrati .

Ležaj semering je odavno izmišljen, mana brtvljenje na osovinu i kučište pa mora biti širji.
Da ga ne okrene
 

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
Ispitivao sam se ovdje o AMA kardanima i sad sam kupio taj kardan pa je red da stavim i neke slikice. Recenziju ne znam raditi pa ce i same slikice biti dovoljno, a u radu ga još nisam isprobao jer mi ovo vrijeme nedopušta.

Slikice:









 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
U postavljanju slika: premale su da bi se ikaj vidlo na njima.
 

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
Uspio sam postaviti slike kako treba, nadam se, i isprike puknutom na mom odgovoru.
 
Posljednje uređivanje:

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
Ma mene bude izdrzao jer do sad sam imao tj. moj djed, no name kardane koji pasu za koji stroj dok mi ih nisu ukrali. A ja sam gledao da mi pase za moj 560 i da je koliko toliko jeftin.
 

hurli

Član
Tu od
25 Kol 2010
Poruka
55
Na mojem kardanu za malčer nalazi se ovakva sličica, da li se kardan mora kopčati na traktor u tom smjeru ili to nije bitno?

dblixf.jpg
 
Posljednje uređivanje:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Na kardanu ti bi trebala biti slika kaj se kam kopca, ako kupujes novi, a ako je stari.... kakav kardan imas ?
A sorry .... Sad sam tak videl da je to na kardanu ..... Prebrzo reagiram .... Ako ti je kardan sa nekom sklopkom, lamelom, ili slicno, taj dio ide na malcer ! Barem je na mojem kardanu tak nacrtano ! Ako treba, poslikam sutra pa stavim fotke ovdje !?
 

Najnoviji postovi

Na vrh