• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,700
OK, a jel valja taj kardan tj ta marka AMA? nitko da mi odgovori ako je tko imao iskustva sa njima dobra ili losa

Ja ga imam već 6-tu godinu, sa sklopkom, vrtim s njim berač i samoutovarku, sam masti u križeve i zaštitu i nemaš brige ;) Sad sam uzimao mali za rasipač, ali sam uzeo Cerjakov, 360 kn, ama 300 i turski neki isto takva cjena.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,181
Zetorboy, jel tvoj za berac s duplom glavom ili?
Meni bi trebal kardan za berac s duplom glavom, novi su skupi boli glava, sad jel bi se dala samo glava kupiti i ptipasati na stari kardan ili sta?
Polovnoga neznam el uopce ima za kupiti..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,181
Je, samo kaj bum ja bral s Imt-om a ne s Zetorom.. Ma nije problem iskljuciti kardan, nego se tu izgubi dosta vremena, a i moram malo pricekati dok izbaca svu kukuruzu iz elevatora i tak to..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
O kakvoj sklopki se radi na ovim kardanima iz Trgoagencije? Sigurnosna sklopka za određeni moment ili jednosmjerna sklopka.
http://www.trgo-agencija.hr/kardan-...0-sa-sklopkom-90kg-27x74-6-2-redni-berac.aspx
Na ovom piše da ima sklopku 90 kg (pretpostavljam da se dela o 900 Nm), a na drugima ne piše nič. Danas sam im poslal upit da pojasniju o kojoj se sklopki dela, koliko Nm ak je sigurnosna i na koliko Nm pukne sigurnosni šrauf, ak je tip kardana sa sigurnosnim šraufom kak je ovaj na slijedećem linku
http://www.trgo-agencija.hr/kardan-kategorija-4-684-900-sa-vijkom-27x74-6-freza.aspx..
Baš me zanima je buju odgovorili i kakav bu odgovor.
Kakav kardan upotrijebiti za roto malčer? Sa sigurnosnom ili sa jednosmjernom (protočnom) sklopkom? Sigurnosna štiti traktor ak se v nekaj vudri. Roto malčer nema velikih masa koje se vrtiju. Po meni bi, iako to nitko ne dela, bilo najbolje kad bi sigurnosna sklopka bila med elisom i multiplikatorom.
Evo i jedan link s podatkima za Cerjakove kardane. Morti bu nekom koristilo.
http://www.auto-horvat.hr/images/poljoprivredna-oprema/kardani/katalog-hrv_kardani_cerjak.pdf
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Bilo bi najbolje da berač ima svoj pogonski motor .
Kaj veli knjiga , koliko konja bi bilo dosta ?
Kak najlaše riješiti potrebni prijenosni omjer ?
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,700
Pa on ne bi trebao pucati nego početi preskakivati kad se desi neki kuršlus na stroju.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,181
Zetorboy, mislim da si ti pomjesal mene i clana ivica10 koji ima problem s crijevima i hidraulikom na Zetoru, a ja pitam za kardan s duplom glavom..
Kaj se tice hidraulike na Imt-u crijevo od kipe beraca ukopcam na Imt i to je sve..

A ovo da berac ima svoj motor (tu govorimo o vucenom beracu, jel?) mi nema nikakve logike, jer bi se tu puno vise goriva potrosilo nego da ga sam traktor vuce i daje mu pogon za rad..
Uostalom za to su tu samohodni beraci..
 

bozic.hrvoje

Aktivni član
Tu od
1 Lis 2013
Poruka
304
ima li netko kakvih iskustava sa turkim i kineskim kardanima pa da može napisati koju pametnu o njima?
 
Posljednje uređivanje:

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,700
Ivan Kc, biti če da jesam zamjenio :) Mala je razlika u cijeni kineskih, turskih itd kardana sa ovima boljima.
 

bozic.hrvoje

Aktivni član
Tu od
1 Lis 2013
Poruka
304
Mala je razlika u cijeni kineskih, turskih itd kardana sa ovima boljima.

Pa i nije bas, zato i pitam da li netko ima iskustva sa njima.
npr. Kod nas Cerjakov sa duplim zglobom za berac 2200kn, a turski je 1300kn
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako piše da je za malčer ona bi trebal imati opciju prema tvom opisu " da se zaletni moment ne prenese na traktor"

No najbolje da nazoveš i pitaš
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dobio sam odgovore iz Trgoagencije.

Ovaj
http://www.trgo-agencija.hr/Proizvod.aspx?prodid=d7a5e7ce-c6d3-47c7-b172-6f68eab55b6c
ima sigurnosnu sklopku od 60 kg. Pretpostavljam da se misli na moment od 60 kgm odnosno 600 Nm.

Za ovaj
http://www.trgo-agencija.hr/Proizvod.aspx?prodid=ac7ee119-264f-4661-81c5-2a610f1325d0
nemaju podatak o momentu, ali navode podatke da može tjerati frezu do 2 m.

Nitko nije komentirao kakva sklopka je bolja za roto malčer: sigurnosna ili jednosmjerna.
Svako mišljenje je dobrodošlo.
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
glasam za štift ili šraf,kad pukne staviš drugog i teraj dalje
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Jednosmjerna sklopka ne treba za malčer niti bilo koji priključak koji ima veliki broj okretaja ako pogonski stroj ima kvačilo na izlaznoj osovini , pa se isključuje kardan preko tog kvačila ..(to kvačilo nema veze s onim koje tiska ljeva noga .)
Ako toga nema bilo bi dobro da ima jednosmjernu sklopku naročiti na pogonski stroj koji ima jednostepeno kvačilo .
Pogonski stroj s dvostepenim kvačilom prožvače obični kardan ali moja preporuka je jednosmjerna sklopka i u toj varijanti
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Kako čitam večina ne razlikuje kakve vrste sklopka postoje na kardanima,za večinu je važno da ima sklopku.Postoje sklopke sa lamelom kao kod kvačila i kojoj se šteluje kad če zdrsnut našpananost federa na kvačilu.Sklopka sa štiftovima koja se kupuje po podacima kad spodleti-može se i prilagođavat u home made,sklopka sa štiftom na odrez kod udarca u prepreku.Kardani koji omogučuju vrtnju orudja i kad se se zaustavi traktor nemaju sklopku več način kao račna od gedora i omogučuju vrtnju rotora na priključku i kad se zaustavi izlaz kardanski na traktoru.Ostali me dopunite ili popravite ak sam što falio.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Abarth, puki je lepo objasnil...

Ovo zadnje kaj si napisal ko gedora, to ima svoj naziv!

To je jednosmjerna sklopka, znači kad isključiš kardan, traktorsak osovina staje, a stroj se ostaje vrtjeti dok se ne uspori i stane sam od sebe. To se koristi kod malčera, rotokosa, silikombajna i sličnih strojeva koji se jako brzo vrte.
 

Najnoviji postovi

Na vrh