• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jednosmjerna sklopka ne treba za malčer niti bilo koji priključak koji ima veliki broj okretaja ako pogonski stroj ima kvačilo na izlaznoj osovini , pa se isključuje kardan preko tog kvačila ..(to kvačilo nema veze s onim koje tiska ljeva noga .)
Ako toga nema bilo bi dobro da ima jednosmjernu sklopku naročiti na pogonski stroj koji ima jednostepeno kvačilo .
Pogonski stroj s dvostepenim kvačilom prožvače obični kardan ali moja preporuka je jednosmjerna sklopka i u toj varijanti

To je to. super objašnjeno. :icon_super:
Jedino kaj bi prije naglog smajivanja gasa na lergas trebalo izlaznu osovinu isključiti na kvačilu. U protivnom, malčer prek pogonskog vratila djeluje ma motor isto kak i nizbrdica prek diferencijala i getribe.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,700
Patent, 2 ležaja i vura i pol posla, i trajno riješenje :)
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kak ne kužite učvrstil zaštitu kardana i više ne bude ispadala a vrti se u ležaju :icon_thumright:
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Tak su imali stariji Walteršildovi kardani, samo što su kuglice bile u plastičnom vijencu, takvog imam na samoutovarki sa metalnom zaštitom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
U originalu i je plastični klizni ležaj.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
U originalu i je plastični klizni ležaj.
Stari njemački su imali vijenac ležajeve ( kak na biciklu ) a zaštita je bila metalna (cijev) i imala dva vijka kaj su ju držala i ujedno držali ušice za fiksiranje .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Znam za takve. Imam čak pol takvoga i doma.
Govorim za ove današnje, koji imaju na križu zadrehan šlic kak za malo veći seger.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Znam i obično im bijela plastika glumi ležaj a drže ju tipli kad je vruče to sve otkaže poslušnost zaštita se ne vrti ako je zakopčana ali se skine sa ležaja .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Bude valjalo samo budeš ponekad moral podmazati ležaj (prašina voda i sl ).
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,700
Pa ne, zato kaj je dupli z, ubiti to su orginal ležajevi od sipovog berača s osovine na kojoj je ona velika remenica.. Ak tam ležaj može izvrtitit prek 100 rali i hrpu radnih sati, nekužim zakaj ovdje ne bi valjao di ni nema nekog opterećenja na sami ležaj
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,159
Meni se sve kaj se kotura više sviđa nego ono kaj klizi
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Meni se sve kaj se kotura više sviđa nego ono kaj klizi
Jesi li siguran ako ni si pitaj suprugu :icon_weed: ZJ zadrehan na križu ili vilici kardana ??
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,159
Jesi li siguran ako ni si pitaj suprugu
Ja sam prestar za te stvari, a pamčenje mi kratko.
Zanima me kak to tek tebi onda ide, a i jedne obićne tete se bojiš, begaš od susreta .........

Ja sam i dalje mišljenja da je ovo dobro rješenje.
Htel bi čuti objašnjenje zašto je klizno bolje od ovoga sa ležajevima?
Koja je prednost čahure i mana zatvorenog ležaja?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Tak bi trebalo biti no Puknuti misli drugačije ( a obično je u pravu ):icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh