• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Rastavil sem sklopku kardana (od balirke) podmetal pločice pod federe sutra budem isprobal desetak zelenih bala . Za sastavljanje sem moral raditi šelnu poslužil flah i navojna šipka .
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
evo i ja rijesio kardan za frezu, u nedjelju u gudovcu...
sa sigurnosnim sarafom... ovaj sa kliznom glavom mi netreba jer nemam novi traktor koji automatski zaustavlja kardan nakon gasenja...
ali mi je ok za frezu jer sam proljetos slomio jedan klasicni, he, he, he....



3ahz.jpg

Pa rekli su da treba biti sa lamelom za frezu a to vidim prvi put
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,496
Ja imam takvoga na svojoj frezi
Taj ima zastitni sraf,osmica sraf i matica i 13 kljuci su obavezna oprema.:icon_lol:
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Onda je to bolje neg lamela sad bi onda trebao samo kupit taj priključak i zmontirat na taj svoj kardan koji je fixni
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Kupio sam prije 2 tjedna Waltershieldov kardan s dvije duple glave, limun cijev, 2. ili 3. kategorije, naravno polovan, meni treba za kocku balirku. Nevjerojatna je to stvar, nema više gašenja kardana pri bilo kakvom okretanju, oćeš lijevo, oćeš desno.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
174
jel može proći freza radnog zahvata 180cm, traktor internacional 523 (48ks) i kardan sa lamelom četvorka?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Danas sam bio u dučanu (jednom renomiranom) i htio kupiti kardan sa tarnom spojkom za tiller 3 metra. Na kraju me čovjek odgovorio od waltershieda koji košta 5600 i nešto kuna i htio mi prodati za sa sigurnosnim vijkom za nekih 3000 kuna, isto waltershied.
Kaže da waltershied odustaje od tarne spojke, malo mi to čudno rečeno... i da prelaze na sigurnosni vijak. Ili me drži bedakom ili waltershied više nije što je bio, u što čisto sumnjam.

Btw jednom sam savinuo dotični kardan za 1 cm u duljini od 60 cm, na oko jedva vidljivo, ali cijev u cijev ne ide, zvjezdasta naravno. Na preši tiskali 2 sata, koliko stisneš toliko se vrati, na kraju ipak uspjeli napraviti da bude kak je bilo, no... to je kvaliteta.

Imam još jednu opciju, no ne znam je li pametno u to ulagati. Imam staru tarnu spojku, pa da kupim gotov obični kardan i maknem jednu glavu i stavim sklopku umjesto nje, ili pak kupovati dio po dio kardana i sastavljati, to je preskupo. E sad, ne znam ni može li se tarna spojka pokvariti pa da ne radim taj posao uzalud. Uglavnom dobio sam je sa tillerom kad sam ga kupio, poslao talijan. :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Znači nisi dobil cjeli kardan sa tilerom??

S kakvim si kardanom sad ovo pripremal za probu?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,176
Jel tarna spojka na osovni reduktora ili je odvojena?

Šer-bolcn je sigurniji, jer je veliki problem točno podesiti frikcioni kuplung. A kad ga i podesiš, iduće godine ga treba raspustiti i napraviti par krugova da se diskovi i lamele očiste, te ponovno pritezati. Nemreš znati na koji moment bude, pa onda ili se skliže ili nebu djeloval kad treba. Toga nema na kuplungu sa šer-bolcnom, samo treba postavljati šarafe odgovarajuće kvalitete.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Znači nisi dobil cjeli kardan sa tilerom??

S kakvim si kardanom sad ovo pripremal za probu?

Sa kardanom kakvog doma imam :icon_e_biggrin: Ne znam za što je točno izvorno namijenjen, jel za berač ili za prešu, uglavnom sa propusnom glavom. Imam takvoga i za malčer, samo slabijeg, ovaj je ipak masivniji. Mislim da je kategorija 6

To sam i ja preptostavljao o tarnoj spojci da možda neće propustiti kad treba, jer ne znam na koji moment mora biti naštelana. Nije gore na reduktoru, skinuta je dolje. Ni ne znam jel to od tog stroja ili je samo poslano tolko da je.

Inače je tiler sa prenosom preko zupčanika, a ne lanca kao što to ima većina tilera. Istini za volju ne znam koji je prenos bolji, no mislim da su zupčanici definitivno skupli ako odu zubi.:icon_scratch:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,176
Nemre lanc prenesti toliki moment na malom promjeru lančanika.
I freze većeg zahvata imaju zupčanički prijenos.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Gledao sam jedan howardov tiller od 3 metra, ima lanac. Znam da novi imaju zupčasti prijenos, no starih dosta ima lančani.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,176
Da. Vidi se da je i gonjeni lančanik prilično velik.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja imam na frezi kardan sa tarnom zaštitom i budući da nije desetak godina nikad bila potrebna, pitao sam se da li funkcionira dok nisam zakačio malčer od 2m. Tad je i prodimio.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
343
Molim forumaše za pomoć u svezi nastavka za kardan.


Pošto sam imao lom lanca na frezi i uvidio da nemam nikakvih sigurnosnih sklopki ili nešto slično.Isto me ponukalo za ubuduće da pokušam nešto napraviti pa molim da mi kažete kako se zove i kako se ponaša ovaj sigurnosni nastavak na kardanu??
Da li se to može kupiti posebno i može li se ugraditi umjesto postojećeg dijela?
 

Prilozi

  • sigurnosni vijak.jpg
    sigurnosni vijak.jpg
    8.2 KB · Pregleda: 90
  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    33.1 KB · Pregleda: 96

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,176
Spojka sa šer-bolcnom (vijkom na odrez).
 

Najnoviji postovi

Na vrh