• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,386
Dovoljno je jedan da ne iskljucujes. Mada ja i obični kardan iskljucujem samo kada ulazim u red do onog kojeg sam balirao. A dalje ne iskljucujem.
 

jsaric

Novi član
Tu od
13 Ruj 2016
Poruka
3
Iz osobnog iskustva provjeri svoje spojeve krajeva kardana da li odgovaraju.
Ako nije naglašeno kod ovog kupovnog ispada da bi tvoj na krajevima bio 1"3/8 Z6?Da li ti je to što ti je potrebito????

Provjereno sa postojećim kardanom koji koristim za frezu (prekratkim za muljaču), 1"3/8 Z6 je na obje strane.


a čuj , trgovci najbolje znaju


Uzeo sam ovaj drugi jer ima zaštitu (vijak), ako mi nešto zacvika u muljači. Makar neznam da li će puknuti; jer imam za frezu kategoriju 4 sa vijkom pa kad ulovim željeznu šipku sa frezom mi ugasi traktor, a vijak ostane cijeli.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
343
Za Jsaric

Ako misliš da ti je prekidna sila vijka prevelika,imaš mogućnost da tvrdoću 8,8 koja je vrlo vjerovatno na vijku zamijeniš manjom.Ako ne možeš nabaviti manju tvrdoću -kupi "torban vijak" i obrusi mu kuteve !

Ukoliko ti je i to previše ,druga opcija ti je da istokariš dvije piksne na manji vijak .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Zakaj pikse?
Kaj ne bi bilo dovoljno zakrenuti glavu da je manji vijak odmah malo "na šrek" i onda ga pritegnuti do kraja?
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
Kak u dućanu :p .. ljen sam da i na srednjeg denem zaštitu a eno je već godinu dana stoji :D:
 
Posljednje uređivanje:

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
No i učem je sad razlika s kvačilom i sa sklopkom? I jedan i drugi imaju ulogu zasutaviti stroj u slučaju havarije, kaj ne?
 

TH87

Aktivni član
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
305
Po onome što sam shvatio (nek me netko ispravi ako sam u krivu):

Kod kardana s lamelom imamo slučaj da ako opterećenje na priključku postane preveliko (npr. nešto se zaglavi) lamela prokliže - priključak stoji, a kardan se i dalje vrti (do lamele). Kad se priključak vrti po inerciji (npr. malčer) iako je na traktoru isključen i kardan s lamelom se i dalje okreće (ako ne postoji onaj kriket u reduktoru priključka).

Ovaj drugi kardan služi da obavi funkciju kriketa ako ga nemamo u reduktoru. Znači onaj efekt koji imaš na biciklu kad prestaneš okretati pedale. Isključiš na traktoru i kardan se više ne okreće iako se priključak (npr. malčer) još neko vrijeme po inerciji vrti. Ako se priključak zaglavi nema mehanizma koji bi proklizao i svejedno dolazi do oštećenja kardana.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
LOgično ak ti malčerom lupiš u nešta da se on nemože više okretati i tu dolazi onda do nekakvog loma, reduktor ili kardan, ako nema sklopke ili te lamele.
Po meni sa lamelom ili sklopkom dođe na isti drek.. ja imam 3 komada sad sa lamelom, 2 puta sam doživio havariju ( puknuo vijak na letvi đubertare i zacvikalo u valjke), taj kardan sa sklopkom, traktor ga je okretao, ali je u sklopki počeo preskakivati, havarija spriječana.. ista stvar mi bila i sa beračem jedne godine, počeo preskakivati kad se zagušio, isto prošlo bez havarije.. govorim o kardanu sa sklopkom.. da je lamela bila u oba dva slučaja, šta bi onda tu bilo? To nekužim.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Lamela je bila nepravilno podešena u odnosu na opterećenje stroja, kardan sa sklopkom počne preskakati pri prevelikom opterećenju.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
254
Traktor je 533 a treba mi za tarup za kukuruzovinu koji nema remenje već lanac na sebi
 

Ivankarlovac

Novi član
Tu od
7 Velj 2015
Poruka
9
Imam problem sa kardanom od imt traktrske freze. Pukao je na vilicama prema traktoru, posto je cijev cetvrtasta ne mogu migdje naci takav. Da li netko zna gdje bi mogao kupiti ovakav novi, vilice ili polovni
370cea8563fb21d0c131e5c405ab1deb.jpg
162c739f986c73c3eac9fa5d2eee22ec.jpg
e99f62f0fd45500ce0efe085db90a48a.jpg
b40160706f89b2c5a40a3f5008702951.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Nađi da ti odgovara mjesto za krst , a cijev svoju staru zavariš ako ti ne odgovara rupa za nju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh