• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Re: SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

Pažljivo sam gledao i vidim da je kardan od kolege forumaša MilanZetor_a ispravno spakovan, pa se ja i dalje pitam da li nije u praksi prekoračen kut otklona? Mi se u našoj praksi rukovodimo s maksimalnih 30 stupnjeva, znam da za traktore može i do 45 stupnjeva, stoga je dobro znati da se ne bi ponovilo.

Znam da je Internet prepun materijala i teorije, ali da me ne budete proglasili google meštrom, ovo sam htio naglasiti



I htio sam ukazati da ni profesionalci ne paze dok sklapaju kardane, pa se onda čude kak' piceki glisti otkud im vibracije itd. Ovdje možete vidjeti baš takve pogreške, kod mojih nekih mladih kolega (ovo je snimka jedne od 3 jedinice, na istome stroju) Tu radnik ne pazi kod sklapanja i montaže kardana kako poklopi ripne, važno mu je samo da ima kardan.

 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Re: SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

Grafički prikaz je prikaz gibanja / vibracija jednostrukog zgloba.

(Nisam skenirao cijelu stranicu nego samo dio da ne bi ispao prenaporan svima onima koji dobro poznaju ovu materiju.)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

Grafički prikaz je prikaz gibanja / vibracija jednostrukog zgloba. )

da ..ali te oscilacije ovise o kutu loma zgloba ..ako je ravno toga nema
dakle bez opisa dijagrama totalno bezvrijedna informacija i potrošeno vrijeme

(Nisam skenirao cijelu stranicu nego samo dio da ne bi ispao prenaporan svima onima koji dobro poznaju ovu materiju.)
tko zna ne čita i ne prati , dakle ne smeta mu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Re: SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...



Što je tebi tu na grafu nejasno? Pa piše ti za koji se kut dobiva koji dio sinusoide - vibracije ili ga samo "fitiljiš" tek toliko da mlatimo praznu slamu?
Pišeš: ako je ravno toga nema - ja ti mogu samo dodati da ti je taj komentar "bez veze", jer ako ti je sve ravno, ne treba ti ni zglob pa si staviš samo ravnu osovinu i amen.
Počeli smo komentirati pokazanu sliku potrganog kardana od kolege i mene samo jako zanima zašto se to dogodilo - da se ne bi meni, tebi, njemu drugima ponovilo.
Smatram da o kardanskom prijenosu znam dovoljno da mogu analizom dobiti nekakav realan zaključak. Dobro su me školovali: recimo na prvom mjestu moj tast sa bezbroj puta sjebanim kardanom za prskalicu, okretač, balirku, trebilicu, ružđaru kuruze itd., a da ne govorim o kardanima na poslu. Ja ti kardan vidim "u svojem svjetlu i na svoj način", možda malo i dosta drugačije nego ostali ljudi koji ga koriste samo na traktoru. Napisao sam da svakodnevno dolaze neki neki klinci na viševretene strojeve i nemaju pojma kako se pravilno treba ugraditi kardan. Baš sam neki dan jednome relativno novome dečku sve redom pokazivao na stroju jer mu drugi nisu, a onda imam ja i moji kolege probleme, pa bolje da ga učim pravilno, od pravilnog sastavljanje do ne ugradnje predugih šarafa na bor štange da mu ne čope rukavicu. Napisao sam i stojim kod toga da smo itekakve kardanske probleme imali i uspješno prošli i riješili prije desetak i više godina na trkačim autima, živio sam i radio pokraj stotine kardana na vozilima i različitim građevinskim strojevima OD ŠEGRTIJE DO ZENITA PROFESIJE, zato je meni ovaj put jako zanimljivo baš skužiti zašto je kolegi otišao križ, te strgalo se vuho itd.

Kardan za pogon trebilice je prije dvije godine ubio stariju susjedu iz susjedne ulice gdje sam rođen. Uhvatio joj je haljinu i izvrtio ju je nekoliko puta i izudarala je glavom, poginula je.
Prije par mjeseci su kardani sa moje postavljene slike do gole kože skinuli "pre-pametnog radnika" - a ti ga malo previše natežeš temu i filozofiraš o zglobu i kardanu.
Ja moram SVAKI kardan poznavati, poštivati i održati dugo u radu bez kvara i zastoja.
Ne zajebavaj me i postani fer igrač. :icon_weed:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

kaj ti biješ , ne znaš čitati dijagram
na ordinati je broj okretaja , ovdje je kao primjer 1000 (nepoznae jedinice) i tu je zadebljana crta .
Na apcisi je 360 stupnjeva dakle jedan krug tog zgloba .
sinusoida pokazuje (nadam se da je to taj dijagram , i dalje nema opisa ) oscilacije gonjenog djela križa .

I radi tih oscilacija treba izbjegavati da su križevi pod različitim kutevima i da su linearno usklađeni .
Jer kad su dva križa pod istim kutom oscilacije se ( jednostavno rečeno ) poništavaju .
Jer bi sinusoida drugog zgloba bila pomaknuta po apcisi za podjelu od 90 stupnjeva i "poništavala " oscilacije .

dakle kut sinusoide ovisi o kutu loma križa ..ravno je uzeto kao primjer , mi ovdje ne govorimo o tehničkim riješenjeima u primjeni kardanoskog zgloba
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Re: SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

Dokaži da je to kriva teorija i sve pet.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Re: SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

Drage kolege kak mi laici da vas shvatimo ja razmišljam kad skrečem sa traktorom i kardan šuti da je dobro kad se počne tresti da sem previše skrenul pa isključim kardan dok se ne poravnam i drugi put skrenem manje da on šuti i mislim da mu tak paše a kutevi i sinusi itd su za pametnije od mene .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: SLIKE - NEZGODE, LOMOVI...

plus , ja bi reko da je onaj tvoj dijagram za kut loma od oko 30 stupnjeva .
inače teorija opisana u knjizi :Damir Jelaska :elementi strojeva .strana 178 na dalje
Ako ne možeš pronači pdv daj mejl šaljem ti ga .
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
hvala,inace nisam imao posla s tim kako se ponasa mali imt s tim vitlom?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
Pa za moje potrebe od 30ak metara drva godišnje i bolje nego sto sam očekivao, neke duže i teže komade naravno trebam prerezat. U planu mi je probati dodati još jednu koloturu na vitlo kako bi snizio težište traktora i raspodjelio silu vuče.
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
tako ija planiram za svoje potrebe nebitno koliki je komad bitno da si olaksam...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
za koji traktor ? ..ja sam si za 533/539 napravio prelaz koji večinu tereta prebacuje nba bolcen s pantom
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Otisao mi jedan lezaj na krizu kardna i zajeo kriz, kako se mjeri kriz da mogu ici u potragu za novim, (promjer kriza, ili vanjski promjer lezaja i dali jos duzina kriza, (64.8)
 
Posljednje uređivanje:

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
343
Re: KARDANI

... kako se mjeri kriz da mogu ici u potragu za novim, (promjer kriza, ili vanjski promjer lezaja i dali jos duzina kriza, (64.8)
Na ovaj način.
 

Prilozi

  • Mjere.jpg
    Mjere.jpg
    36.8 KB · Pregleda: 91
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh