• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Kardan sa jednosmjernom spojnicom se koristi kod priključaka koji imaju veliku zamašnu masu: npr. silokombajn, rotacinoa kosa, visoko tlačna balirka itd.
Ta spojnica ne dozvoljava da priključak svojom inercijom preko kardana djeluje na traktor. Može u nekim slučajevima zaštititi priključak od preopterećenja ali to joj nije namjena
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
hmm . . . Imam Urrusa 335 i mislim da se pritiskom kvacila kardan odmah zaustavlja !? Morat cu provjerhti i ako je tako, onda mi je uzalud bacen novac za takav kardan !! Ali, koji je takav da zaustavi udarac ??
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Pa normalno je da se pritiskom kvačila kardan zaustavlja. Šta bi ti htio, ...da se vrti i dalje!?
Za ublažavanje udara i zaštitu priključka i traktora od preopterećenja služi kardan sa lamelom, kvačilom, tarnom spojnicom ili kako se već sve ne zove... Na toj spojnici se može podešavati i obrtni moment pri kome će doći do proklizavanja lamele. Odnosno može se podešavati najveće dozvoljeno opterećenje priključka ili traktora.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pa normalno je da se pritiskom kvačila kardan zaustavlja. Šta bi ti htio, ...da se vrti i dalje!?
Za ublažavanje udara i zaštitu priključka i traktora od preopterećenja služi kardan sa lamelom, kvačilom, tarnom spojnicom ili kako se već sve ne zove... Na toj spojnici se može podešavati i obrtni moment pri kome će doći do proklizavanja lamele. Odnosno može se podešavati najveće dozvoljeno opterećenje priključka ili traktora.

Hvala na ovako temeljitom odgovoru !!
 

nikola96

Član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
96
nekužim se u te stvari baš pa sad tu je spominjano jednostepeno kvačilo, ak je na traktoru dvostepeno treba li isto taj kardan sa jednosmjernom spojkom ili ne ?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Nema veze kakvo je kvačilo na traktoru. Od priključka zavisi dali ti treba jednosmjerna spojnica ili ne.
Npr. ako kosiš sa rotacinom kosom, koja ima veliku inerciju i traktor je tjera sa velikim gasom, i kad na kraju njive podigneš kosu i smanjiš gas da bi se okrenuo, kosa i dalje nastavlja da se vrti punom brzinom iako se kardan na traktoru zbog manjeg gasa vrti dosta sporije. Bez te jednosmjerne spojnice u slučaju da smanjiš gas traktor bi počeo motorom da koči kosu tj. kosa bi ga tjerala, slično kao kad punu prikolicu spuštaš niz obalu ili je vučeš brzo i onda pred raskrsnicom smanjiš gas
 

nikola96

Član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
96
imam doma krunjač i čekičar za kukuruz, oboje kad se ugasi kardan se još vrti neko kratko vrijem dok sam ne stane.
dal bi i za to trebao takav kardan? mi za to koristimo obični ko za rastepač i okretač
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Pa mlin možeš tjerati i običnim kardanom. Tu nemaš neke potrebe dodavati i smanjivati gas na traktoru. Radiš sa istim gasom cijelo vrijeme do isključenja, tako da to može proći i sa običnim kardanom.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kad se stisne kvacilo odvaja se getriba od motora i kardan na traktoru je neovisan od motora i normalno je da ga prikljucak ako ima neki zamasnjak jos neko vrijeme vrti nis se nemre strgat,na cekicaru ili ti mlinu kad iskljucim kardan jos se kratko vrti i imam obicni mali kardan i nema frke....
 

nikola96

Član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
96
e to me zanimalo, hvala na odgovorima
nego recite mi dal se mogu kupiti zaštitne plastike koje idu na kardane
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nisam to vidio na prodaju mozda negdje na placu nades da netko prodaje staro.
Sa lamelom ti treba kardan za teze prikljucke koji bi mogli zablokirat kao freza prikolica za sjeno,za gnoj(dubar)...
 

nikola96

Član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
96
imamo doma jedan običan kardan on je nov i ima sve, ali imamo dva koja treba složiti jedan od prikolice za sijeno a drugi mali obični. imaju ovi što to slažu pa valjda imaju i te plastike, neko sigurno prodaje i to.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
e to me zanimalo, hvala na odgovorima
nego recite mi dal se mogu kupiti zaštitne plastike koje idu na kardane

E to neznam, da budem iskren nije me ni zanimalo. A ne sjećam se da sam to igdje primjetio da se prodaje posebno bez kardana.
Tako da sumnjam da ima da se kupi posebno.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ima firma u velikoj gorici koja reparira kardane i kugle razne pa upisi u gugle pa zovi i vidi kaj mogu odradit.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ima firma u velikoj gorici koja reparira kardane i kugle razne pa upisi u gugle pa zovi i vidi kaj mogu odradit.

Ima firma kod Vrbovca kardanspoj popravlja kardane i prodaje sve dijelove za njih .
 

nikola96

Član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
96
Ima kod nas poljoprivredni dučani koji se bave popravcima kardana tak da vjerojatno i to slažu. Budemo vidjeli kad dođe red na to.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da probaj nac nekog i ak ti se strga kardan bolje dat popravit nego kupit novi.
Cerjak kardani su slovenski i manji je oko 600kn a srednje veliki oko 900kn bez lamele.
 

nikola96

Član
Tu od
18 Lip 2013
Poruka
96
Mi smo kod nas u jedno dućanu kupili obični za okretač i te stvari za 200, 200 i nešto kuna,a za velike se nismo ni raspitivali.A tko je proizvođač onih crnih kardana ?
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
ekipo, planiram kupiti ovih dana kardan s lamelom za frez,
pa me zanima kako se tocno mjeri duzina kardana...

ovaj sto imam je duzine 75 cm sklopljen, a kad je freza spojena i spustena, razvuce se na cirka 105 cm, pa me zanima jel mi to mjerodavna dimenzija, ili ima neka shema kako se racuna potrebna duzina!?

p.s. ako netko zna gdje ima takvih kardana i kakve su cijene,
hvala!!! :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh