• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pozz ljudi
Trebam malu, brzu pomoć od Vas znalaca. Znam da je ovdje negdej već bilo govora o tome, al nemam trenutno vremena da se bacim u potragu. Kupio sam Cerjakov kardan, oznake PS za roto malčer... Medjutim, taj nije onakav kakav sam zamislio da mi treba i da bi bio dobar za to što mi treba. Naime, PS je oznaka ( a neki od Vas to i znaju ) za kardan sa sigurnosnom sklopkom koji ne dozvoljava da inercija priključnog alata gura traktor prilikom zaustavljanja . Ali, VS je oznaka kardana koji preskace kada dodje do zastoja prilikom udarca u neku prepreku, a takav kardan se prodaje za samoutovarnu prikolicu, E sad pitanje - da li ce kardan oznake VS gurati traktor prilikom zaustavljanja kao onaj oznake PS bez obzira ako traktor ima dvostepeno kvacilo ( moj Ursus 335 ima ) .
Hvala Vam na svakom odgovoru i pomoci !!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Odgovor je NE.
VS (varnostna sklopka) nema slobodni hod, već samo zaštitu od preopterećenja.
PS (prostotekoća), kak bi po domaći rekli frajlauf, prenosi moment u jednom smjeru ali nije sigurnosna.
Imaš dva rješenja: zamijeniti kardan u dućanu gdje si ga kupil
ili
odnesti ga u Brežice (Bukošek 69) i u Cerjaku dati da ti zamijene spojku. Ak ti kardan može biti dug, možeš umjesto križa dati ugraditi PS s druge strane.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Hvala ZJ !
Zamjenil pa bum, nije problem, novi je tek kupljen !!
Znaci li to da mi bu VS tjeral traktor kad stisnem kvacilo ??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Da, bude. VS ne razlikuje smjer momenta.

Usput, da ne lutaš...mnogi malčeri imaju frajlauf spojku u svojem kutnom reduktoru. Provjeri jel' slučaj i tvojim, da ne mijenjaš kardan bespotrebno.
Znači, rukom okreni kardan na malčeru udesno (suprotno od smjera vrtnje) ili kardanom probaj jel ima ili ne.

U principu, traktor ti malčer nebu gural, no nebuš mogel spustiti gas, jer tada traktor koči malčera. Znači, radiš s ručnim gasom na 2000rpm motora, i kad se trebaš okretati, ne spuštaš gas. Kad želiš završiti, stisneš kuplung do kraja i isključiš kardan. On se bu vrtel slobodno dok rotor ne stane.
Gural bi da traktor ima jednostepeni kuplung.
 
Posljednje uređivanje:

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
Zanima me da li ima još za kupiti vilica kardana s četvrtastim cijevima, baš je neki dan razletio se križ i s.ebo vilicu-pukla :icon_axe:
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Sutra mjenjam PS za VS ! Isel sam kod susjeda po njegov kardan koji je VS... isprobal sam i ... U principu sam zadovoljan !! Kad stisnem kvacilo - traktor ne gura !!
A to mi je bolje nego PS ! Reduktor bas i nije jeftin bez obzira kaj nije original...
 

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
U trgo agenciji sam gledao preko njihove stranice, imaju samo trokut cijevi, pukla je vanjska vilica i toga ima, samo mijenjao bi i unutarnju jer je malo ju raširilo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ima firma u okolici samobora koja radi kardane .
Ja sad ne znam broj , mogu sutra saznati ili pitaj grofa ,on ih je svojevremeno reklamiral tu na forumu .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Zanima me da li ima još za kupiti vilica kardana s četvrtastim cijevima, baš je neki dan razletio se križ i s.ebo vilicu-pukla :icon_axe:

Ima Kardan-spoj Preseka kod Vrbovca ima četvrtaste cijevi i razne kominacije .
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ima Kardan-spoj Preseka kod Vrbovca ima četvrtaste cijevi i razne kominacije .

Zval sam ja njih za ovaj kardan kaj trebam pa su me zbog nedostatka cijevi razvlacili vise od mjesec dana :frown:

Provjeri dal ima, al ja vise ne riskiram cekajuci :(think):
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
evo i ja rijesio kardan za frezu, u nedjelju u gudovcu...
sa sigurnosnim sarafom... ovaj sa kliznom glavom mi netreba jer nemam novi traktor koji automatski zaustavlja kardan nakon gasenja...
ali mi je ok za frezu jer sam proljetos slomio jedan klasicni, he, he, he....

0ayu.jpg


swum.jpg


3ahz.jpg


lbg8.jpg


5wx7.jpg
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
dao sam 860 kuna, navodno sa popustom od 15%, kako god,
bio mi je jeftiniji nego ovdje kod mene u trgovinama,
ja sam zadovoljan,
samo ga jos moram skratiti ovih dana za par cm i to je to, iduci tjedan ide
na probu, da vidimo jel cemu... :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod nas je takav oko 960kn tak da si super prosel.:icon_super:
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Ekipa, trebam pomoć pri skidanju ovog kardana sa rotodrljače.
Dakle, ovaj crveni vijak je otpušten (tj. bio je skinut do kraja ali je za potrebe fotkanja vraćen) i sam karadn se može pomicati naprijed - nazad nekih 1,5 cm ali dođe do nečeg i dalje ne ide pa me zanima jel ima neka posebna "fora" za skidanje?
Slika kardana:
aaekc3.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh