• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KARDANI na poljoprivrednim strojevima!

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Matija, ovakav kardan je preporod, iskljucujem ga samo dok idem kipat.
Svaki dan ga malo podmazem i samo rokaj u krug.
A ne dok moras za svaki red iskljucivati i ukljucivati, pa dok iskljucujem uvijek sam cekal da elevator sve izbaca, dopizdilo mi je to.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,666
Koje križeve kardana kupit a da barem malo potraju?
Ovo šta se kod mene nudi po dućanima je katastrofa od kvalitete.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
947
Bok decki

Kupio sam frezu i kardan i sad ga treba skratiti.
E sad...kardan je najkraci kad su kardanski izlaz od traktora i kardanski ulaz od freze na istoj visini, tj kad je freza zakopana ili je traktor na povisenom mjestu a freza u jami.

Ako to simuliram i odrezem kardan na najkracu mogucu mjeru, bojim se da ce biti malo preklopa unutarnje i vanjske cijevi.

Kako vi to radite i koja je otprilike duljina kardana za IMT533 i frezu?
Hvala
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemreš drukčije nego odrezati da bu barem 0,5 cm imal lufta u najkraćem položaju.
Još buš imal poseban postupak kod kopćanja, moral buš kardan prikopčati prije nek frezu povežeš u sve tri točke.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
5mm je malo knap za moj ukus ;)
Bar 10...15mm, jer nigdar ne znaš kaj se more savinuti. Naravno, poseban postupak ostaje.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Luft mora biti barem 1 cm,znači najkraći je kad kardan stoji vodoravno.
Na istu dužinu skratiš oba dijela,u vanjski dio bi bilo dobro prije rezanja nagurati krpu tako da kad odrežeš i izvadiš krpu nema zaostataka piljenja,ako misliš da će ti preklop biti mali,onda trebaš ili uzeti jači kardan da bi preklop izdržao ili udaljit frezu od traktora
 
  • Like
Reactions: ZJ

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
947
Ma je, samo kad frezu na top linku nagnes prema naprijed, onda kardan mora biti jos kraci....
Ja bum znal ali kad bu netko drugi isel frezat....uhhh

Uglavnom, odrezal sam da su cijevi duge 30 cm ali moram skinuti jos po 2 cm sa svake za svaki slucaj.
Sada ima preklopa 15 cm sto je pola duljine, a propisano je trecina duljine.

Valjda bude ok.

Jedva cekam da se malo posusi..blato je do dimnjaka ...:confused:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Rihtaj po vanjskoj cijevi i nek ona bude mjera dok je potpuno skupljen. Za obično unutarnju ostavim malo dulju, jer do štifta ima još nekih cm ili dva, baš za ovakve slučaje gdje je preklop "na knap".
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Kad vanjsku odrežeš na mjeru, gurni u nju metar i izmjeri koliko ima do štifta. Rezeš 1...2mm kraće ;)

Platil sam školu pa znam...originalni kardan je pasal na špricu i okretalo (SIP na remene).
Onda sam trebal špricati, pa mi se nije skidala remenica od kose, a kardan je bil predug...pa sam ga skratil.
No nije pomoglo, pa sad svejedno skidam remenicu, a kardan je (pre)kratak...
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Kod mene skoro svaki priključak koristi svoj kardan,jer se jako malo priključaka može prikopčati ne isti kardan,što zbog dužine što zbog jačine
 

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
Zdravo svima. Rihtam jedan kardan. Rastavio sam kvacilo. Sad trebam dijelove kvacila. One opruge i stifte. Kakve preporuke gdje nabaviti?
 

Prilozi

  • IMG_20220128_183810.jpg
    IMG_20220128_183810.jpg
    47.5 KB · Pregleda: 23
  • IMG_20220128_192704.jpg
    IMG_20220128_192704.jpg
    41.3 KB · Pregleda: 23
  • IMG_20220128_193913.jpg
    IMG_20220128_193913.jpg
    11.3 KB · Pregleda: 23

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Izgleda kao Walterscheid. Pitaj one koji prodaju kardane (Lah Komenda?)
Ili pitaj pri Cerjaka v Krškom.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,713
Našao takvog na otpadu i sredio ga za onaj špićasti navojni kalač. Problem je bio te štiftove ugurati u čahuru. Morao sam napraviti "traktur" oliti konusnu čahuru - "ljevak"
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,475
Walterscheid je skup sport. Ja sam sad u jesen moral produživati cijevi na jednom. Metar cijevi original 1350 kn…
 

Najnoviji postovi

Na vrh