• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Klepanje lemeša( oštrenje raonika)

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
svaki novi će dobro ić :)
a pošto oreš 2-3 hektara
kupi na sajmu,jeftinije češ proč,a trajat če ti 10 godina bez greške...
 
L

lovac00

Guest
svaki novi će dobro ić :)
a pošto oreš 2-3 hektara
kupi na sajmu,jeftinije češ proč,a trajat če ti 10 godina bez greške...

Nije razlika u cjeni velika,na sajmu 150kn komad,a u trgovini 180kn.Ovi gore na plugu su još orginali plug je 83g.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
AKo ti kovač veli da je feder-plata,onda kupuj taj sigurno je bolji neg onaj u dučanu,a opet teško je vjerovat svakome danas..

Moj glas ide na federplatu;)
 
L

lovac00

Guest
AKo ti kovač veli da je feder-plata,onda kupuj taj sigurno je bolji neg onaj u dučanu,a opet teško je vjerovat svakome danas..

Moj glas ide na federplatu;)

To i mene muči može je napravit od bilo čega,sutra ću nešto kupit još se dvoumim!!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
naš majstor Škegro radi od federplate i zbilja duraju i razne specijalce koji oru i asfalt:rolfer:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
jel zna netko gdje ima u Karlovcu ili okolici za kupit daska za jednobrazni IMT-ov plug od 12 cola?
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Vidil sam lani kod Hovata u Draganiću neke daske ali neznam za koji plug .
 
B

BAGERISTA

Guest
naš majstor Škegro radi od federplate i zbilja duraju i razne specijalce koji oru i asfalt:rolfer:

Potpisujem.......
Ja sam si spremija za sebe,,,da ih za života ne poderem,,,,od baleštri kamionskih(federplata),,,,,raznih veličina,,,,,,ali nema ko više da kleplje kod nas...:madmana::madmana:moram u potragu po selima,,,ako je koji starčić,,,još živ..8)
 
L

lovac00

Guest
Evo ja kupio od feder plate radiju kao novi!Danas isprobano,zadovoljan!
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
AKo ti kovač veli da je feder-plata,onda kupuj taj sigurno je bolji neg onaj u dučanu,a opet teško je vjerovat svakome danas..

Moj glas ide na federplatu;)

Potpisujem!
Meni je kovač iz Nedelišća sredil moje prošli tjedan za 200kn dovario federplatu i obradio ih na špic, režu ko metak! Imate u temi PLUG slike na strani 50 pa pogledajte, ja zadovoljam!:prayer::mrgreen:
 

IMT 539

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
68
doslo vrijeme da i ja mijenjam lemese na svojim imt 755 plugovima pa me zanima koji su bolji,u ponudi imam obicne lemese koje valjda treba klepati i oni kostaju oko 18 eura u paru i imam u ponudi neke samoostrece lemese koji kostaju oko 40 eura par pa me zanimaju vasa iskustva koji su bolji,ne radim puno zemlje samo nesto malo za sebe,ovi orginalni lemesi su mi bili 24 godine nikada nisu klepani a naoriali su kamena i kamena zato vas pitam koji su bolji posto imam kamena gdje orem pa koji to bolje podnose,sa orginalnim sam prezadovoljan..
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
doslo vrijeme da i ja mijenjam lemese na svojim imt 755 plugovima pa me zanima koji su bolji,u ponudi imam obicne lemese koje valjda treba klepati i oni kostaju oko 18 eura u paru i imam u ponudi neke samoostrece lemese koji kostaju oko 40 eura par pa me zanimaju vasa iskustva koji su bolji,ne radim puno zemlje samo nesto malo za sebe,ovi orginalni lemesi su mi bili 24 godine nikada nisu klepani a naoriali su kamena i kamena zato vas pitam koji su bolji posto imam kamena gdje orem pa koji to bolje podnose,sa orginalnim sam prezadovoljan..


Onda daj za 25€ navariti sa federplatom stare lemeše i opet si miran sljedečih 10-15g!:prayer::supz:
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Koje bi lemeše preporučili za plug 12"? Znači trebali bi mi novi lemeši jer su ovi stari već 1000 puta klepani. Gledao sam na sajmu u Gudovcu ove samoštreće sad ne znam kakvi su. Pošto je kod mene teška zemlja i ima i kamena na mjestima trebali biti dosta dobri da se ne posaviju odmah.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Mislim da će gospon @Savoris dati preporuku za lemeše, prema svom iskustvu s zadnjim proizvođaćem kojeg je obečao otkriti ali ništa od toga..izgleda da je nešto :icon_pidu: da prešuti. :icon_axe:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Proizvođača sam zaboravio , nažalost nisam išao sada u Rumu na vašar a bilo bi i batina njvjerovatnije
Ono smeće od lemaša što sam kupio sam odnio kod kovača koji mi ih je okalio , ja sam ih prethodno ispravio i one špiceve zavario jer onaj sistem sa dva vijka je i više nego idiostki


Neki dan smo šuraku napravili lemeše od jedne daske od pluga koju smo našli na otpadu sekundarnih sirovina , daska je bila nova ali nismo znali od kojeg je pluga pa smo je onda iskoristili za lemeše
Materijal je jako nezgodan za sječenje (čak i sa autogenim ne ide najjsjajnije nekako se pjeni) , bušenje je bio test izdršljivosti burgija i igra živaca , pokivanje je bila noćna mora jer se nakon vađenja iz vatre prebrzo ohladi
Ti lemeši su stavljeni na jednog posavca i oderali su oko 1ha koji je bio skoro pa i kamenit ,bez greške rade

Ja sam sebi na moj jednobrazac lemind odsjekao i ukrojio lemeš od neke stare pločevine 12mm i kod kovača pokovao , sve je montirano ali vrijeme ne dozvoljava da se taj lemeš proba

Sledeće mi je u planu da feder platu kompletnu stavim umjesto lemeša samo dok nađem odgovarajuću dimenziju , normalno uz pokivajne i oblikovanje po mjeri

A mene zanima jeli @zjockoo napravio one lemeše od hardoksa što je spominjao ?
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
daska od pluga je rađena u tri sloja vanjska dva su napravljena da se daska e troši tj. da je zemlja ne brusi a sloj u sredini je žilav te on daje elastičnos dasci tako da daska nepuca pod opterečenjem bar sam tako u školi učio o plugovima , a za lemeše opet mislim da eidu baš sve feder plate mmislim da neke odgovaraju a neke ne jer sve ovisi kako podnosu kaljenje tj. vjerovatno koliko u željezu ima ugljika, za raditi lemeše triba biti dobar kovač koji se dobro razumije u materijal i ima dobar osječaj za njega tad nema greške za lemeš kod as su zali kovači na oštricu lemeša navarivati zub od korpe bagera i ako je naparavio kao treba i tim lemešima nije bilo smrti niti u kamenu
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
gde ima kamena samoostreci ranici se nekoriste. ili bagrovita zemlja isto je puna sitnih kamencica i brzo skinu sloj celicnog vara sa ostrice. ili obican ranik ili magnezijumski . sad se i oni rade i daleko najvise urade od svih. tako kazu i daju garanciju na njih pojedini.ali su skuplji . po meni feder platna je ponajbolja za takve uslove samo ako se okali dobro .
 

Najnoviji postovi

Na vrh