• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Klepanje lemeša( oštrenje raonika)

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
itp , gdje nabavljaš koks , ja sam odustao baš radi koksa?

niko ti kod nas ne koristi koks, isključivo drveni ugljen. ima u jednom selu kraj našica, ceremošnjaku, čovjek koji peče ugljen u komorama. 50 kn je velika papirnata vreća. odeš, natrpaš 10-15 vreća i miran si ohoho. ugljen mu je vrhunski, nema zemlje, nema pjeska, nema nekarboniziranog drva, ja sam više nego zadovoljan. imam i susjeda koji peče, ali on pali ugljare, posljednji u hrvatskoj, ima i certifikat. samo, ugljen mu je 100 kn vreća, a zna se naći i zemlje i svega. ipak je to ugljara...
jesi probo s ljuskama od oraha ili lješnjaka? meni je čovjek rekao ostaviti jumbo vreću, samo nikako da skočim po to. jedini je problem što se osipaju, pa se brže troše.
a možeš i šužbine ili kučenje od kukuruza, ali brzo izgara, nema neku kaloričnu moć.
 

mika75

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
274
Evo ovako dali netko zna gdje se mogu kupiti lemesi za ceski plug cjevasti plug je 12 cola?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
niko ti kod nas ne koristi koks, isključivo drveni ugljen. ima u jednom selu kraj našica, ceremošnjaku, čovjek koji peče ugljen u komorama. 50 kn je velika papirnata vreća. odeš, natrpaš 10-15 vreća i miran si ohoho. ugljen mu je vrhunski, nema zemlje, nema pjeska, nema nekarboniziranog drva, ja sam više nego zadovoljan. imam i susjeda koji peče, ali on pali ugljare, posljednji u hrvatskoj, ima i certifikat. samo, ugljen mu je 100 kn vreća, a zna se naći i zemlje i svega. ipak je to ugljara...
jesi probo s ljuskama od oraha ili lješnjaka? meni je čovjek rekao ostaviti jumbo vreću, samo nikako da skočim po to. jedini je problem što se osipaju, pa se brže troše.
a možeš i šužbine ili kučenje od kukuruza, ali brzo izgara, nema neku kaloričnu moć.
Neznam baš da je posljednji u Hrvatskoj, ima toga u mojoj okolici kolko hočeš.

Drvenjak samo za potpalu inače jako brzo ode, a prave kovačije nema bez koksa
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
bas tako . em je mnogo veca kaloricna moc nego je bitno i ugljenika koliko ce se preneti u celik.drveni cumur moze ali rezultati slabiji. visokokaloricni ugalj ili koks su pravi za te rabote
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ovaj peče na starinski način, složi oko stožine 30-40 metara drva, oblaža ih pijeskom, zemljom i slamom... ima dosta ovih što rade u komorama i pećima.
ne radi nitko kod nas s koksom, ne znam ni da ga ima di za kupit u slavoniji.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Znači ako imaš instrument "fluke"...onda si vrhunski električar u struci!:(giggle):
Nepostiji koks A klase, da bi bio vrhunski kovač! Treba tu godina i godina gledanja u užareni materijal, i mnogo godina čekićanja i prakse...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
znati kovati je jedan od teskih zanata koji se samo uz dobrog znalca nauci i opet godinama rada usavrsava. materijala je sve vise i treba ih poznavati i na koji nacin termicki raditi. a samo lupati po gvozdju mozemo svi i opet ostane gvozdze ali fakticki beskorisno
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
A naši vrhunski budući kovači puki i muha idu po koks, a misle na ćevape...:icon_rofl:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
A naši vrhunski budući kovači puki i muha idu po koks, a misle na ćevape...:icon_rofl:

To su se dečki osigurali, u slučaju da rabota od kovačije ne uspije....što drugo sa 100kg "ćumura":eek:

I najobičniji bukov ugljen je bolji od kojekakvih kokseva(ruskog porijekla najčešće), koji su puni primjesa. Natjeraš si sumpora u čelik i bezveze sav posao.
To su riječi jednog starog kovača.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
Ugljen je bolji za vas amatere, ali mi kaj svaki dan roštiljamo na tim kovačkim vatrama moramo raditi koksom jer nema ekonomske računice za ugljen.
Železje se more i u peči prigrijati ali da bi se zagrijalo na pravilnu temperaturu nema ništa bez prave kovačke vatre

Baš me zanima kolko drvenjaka bi trebalo da se otkuje jedna radilica za četverocilindrični motor :icon_scratch:
Jedna ovakva ugljenica danas uslikana.

 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
dok se iskiva ranik pece se rostilj .sto dzaba da gori ,ovako iskoriscenje do mah.znaju oni sta rade
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
a jbg sad, neće nitko ni otkivat radilice, mislim da je velika razlika između radilice i lemeša :icon_mrgreen:
šalu na stranu, ali svi kovači po đakovu i okolici rade s ugljenom, da im se isplati koks više, valjda bi nabavili. doduše, nisam nikada ni pito zašto, samo pretpostavljam.
radio sam ja ugljen jednom, ukopao bure od nafte u zemlju, na dnu naložio vatru, naslagao drva i poklopio limom. ne ispadne čak ni toliko loše, ali to je više zahebancija nego poso. a i ne dobiješ neke zavidne količine, jel :D:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Ugljen je bolji za vas amatere, ali mi kaj svaki dan roštiljamo na tim kovačkim vatrama moramo raditi koksom jer nema ekonomske računice za ugljen.
Železje se more i u peči prigrijati ali da bi se zagrijalo na pravilnu temperaturu nema ništa bez prave kovačke vatre

Baš me zanima kolko drvenjaka bi trebalo da se otkuje jedna radilica za četverocilindrični motor :icon_scratch:
Jedna ovakva ugljenica danas uslikana.

Pitanje ti je na mjestu, samo nisam siguran da itko kuje radilice na kovačkoj vatri:icon_idea:
Bio sam pred par godina u Austriji u jednoj čeličani. Baš su momci kovali brodsko vratilo, promjera brat bratu 1m i duljine nekih 8-10m. Progrijavanje u peči traje 2 dana i kad se jednom ugrije, pola dana ka kuju bez dodatnog grijanja
Nego, je ta vuglenica iz okolice Draškovca, ili baš iz tvoga kraja?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
Pola dana nema šanse da ga obrađuju, pa nek je i 2 metra u promjeru, to baš i nevjerujem da se ne rashladi.

Priznajem da danas takve stvari zagrijavaju na drugačiji način, ali onomad davno kad sam ja bil u Tamu i u IMR-u su imali kovačke peči u kojima su grijali željezo i skoro pa ručno odkivali radilice, to je onda i trajalo.

Da nejdemo više u of, započeli čevapima, ugljenicama i drvenjaku, a završili na kovanju radilica i osovina.
Ugljenice mogu na pp, ako te zanimaju.



Ovo je mali roštilj, a slike srednjeg i velikog neki drugi put pošto on ne služi klepanju lemeša, veča funkcija mu je nekaj drugo, a po potrebi se u njemu plug ravna.

image.jpg




image.jpg
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
oprosti ako je pitanje glupo, ali zašto ne nabaviš ili napraviš mehanički čekić? ako otkivaš lemeše uslužno, a i bilo koja sječiva i slično, vjerujem da bi se isplatio.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,479
A kaj budu ova dvojica sa slike delala?
Gle ovoga desno kakav žaludec ima, imal je i ovaj levi ali on maše pa se malo stesal.
Morali bi uloge zamjeniti :icon_scratch:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Nekak mi je poznata majica na ovom levom :)
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Nekako sam mišljenja da klepanje lemeša više nema smisla. Prvo zato što nema pravih majstora, drugo-za jedno klepanje 2 lemeša imaš jedan i pol novi za ove domaće žnj klase plugove.
Prošle godine, kupljeni lemeši od kovača, kaže 60 jutara moraju orat. Aha, malo tvrđe bilo, poorali 2 jutra i kaput. Reklamacija, znaš ova godina je specifična, bla, bla..
Kupio plamenove, okrenili 10 jutara i nema znaka da su imalo potrošeni.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to i jeste problem jer klepanje je posto skoro nov ranik. isplati se u svojoj reziji ako covek zna a placati takvu uslugu i posle jos gori ispadne nema smisla
 

Najnoviji postovi

Na vrh