• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Klepanje lemeša( oštrenje raonika)

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
daska od pluga je rađena u tri sloja vanjska dva su napravljena da se daska e troši tj. da je zemlja ne brusi a sloj u sredini je žilav te on daje elastičnos dasci tako da daska nepuca pod opterečenjem bar sam tako u školi učio o plugovima ,

Dobro si učio jer se na bušenju tačno osjetilo da su vanjski slojevi mnogo teži za bušenje
 
Posljednje uređivanje:

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Imao sam ideju da napravim samoostreci raonik od feder plata, samo na vrhu da navarim sloj od tvrde elektrode 60-70hrc, i sve to skupa na kaljenje da se izjednaci struktura celika, bez klepanje
jos nisam sitgo jer kod nama nema rutilne tvrde elektrode, treba da narucim a to mi je djavo i po
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
70 Hrc je hebačka tvrdoća, tu je između ostalog hrpa ugljika unutra, stoga nisam siguran da se to može samo tako kaliti kod kovača. U najboljem slučaju kaljenjem češ smanjiti trdoću, a nastale pukotine da ne spominjem.
Zlatno je pravilo, što je materijal "bolji" to je teže nad njime izvršiti toplinsku obradu.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Znaci ipak bolje bez kalenje, mislio sam od temperture navarivanja da ne oslabim vrh pa prilikom oranja da popuca i odpadne.
Ko sto sam gledao po internetu svi samoostreci raonici su radjeni na taj prinicip, samo sto kod nekih tvdi var je brusen ali to je samo estetika.
evo ne brusenih
raonici-lemesi-samoostreci-slika-25197093.jpg
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Pa normalizaciju/homogenizaciju ne bi bilo loše provesti, ipak su sigurno zaostala naprezanja kod navarivanja, samo to se ne radi na način da se komad ubaci u kovačku vatru i da je to to....a opet nije jedan lemeš toliko vrijedan da se netko ide sa time zezat
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
normalizacija materijala ili otpustanje od naboja se sasvim drugacije radi. zamotava se gvozdje u da kazem elektricno cebe i greje na odredjenoj temperaturi satima. tako se rade neke veoma bitne konstrukcije [ mostova i sl] ali to je preskup sistem za ovako nesto.ima i drugih nacina u pecima i sl, . najbitnije je da se termickom obradom obradi deo ostrice ili vara da je ljut zbog habanja a ostatak da se neokali da bi imao elasticnost [zilavost] da apsorbuje udarce ili amortizuje vec. sam feder [platna] je dovoljno ljuta za upotrebu tako da celicnim varom se nebi mnogo dobilo a elektroda je jako skupa. samo ka pokovati dobro i okaliti i bice dobro. pa nista vecno nemoze
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,152
Kupio sam samoštreće lemeše PLAMEN u SEKRI i mogu reći da su jako dobri. Za početak sam uzeo jedan i onda kad smo vidjeli da je odličan uzeli smo i drugi. Samo nešto me zanima što s njima kad se iskrive??
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,152
Pa teška je zemlja i ima nekih sa puno kamena. Kažem ide to odlično, ali što s njima kad naiđu na neki veći kamen i iskrive se ili se oni uopće ne mogu iskriviti??
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Naravno da se mogu iskriviti.. U zemlji se ne smiju iskriviti kakva god bila osim ako ne naiđu na nešto u zemlji tipa kamen, panj ili nešto slično! Ukoliko ga smotaš nećeš ga baciti.. digneš plug, podmetneš neki panj pod vrh lemeša i sputiš plug na panj i lupiš čekićem, malo većim, gdje vidiš da treba lupiti po lemešu da bi se ispravio, svakim ravnanjem će ti lemeš biti sve slabiji i sve lakše će se smatati..
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
materijal za samoostrece je po meni slican obicnim ranicima samo je navaren nekom tvrdom elektrodom koja trpi vise habanje a trenje. u kamenu ga nepreporucuju jer se brze ispara i tare .ako se ukrivi mr. sima ti je objasnio. cekic i brebaj ako se da ispraviti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ukoliko ga smotaš nećeš ga baciti.. digneš plug, podmetneš neki panj pod vrh lemeša i sputiš plug na panj i lupiš čekićem, malo većim, gdje vidiš da treba lupiti po lemešu da bi se ispravio, svakim ravnanjem će ti lemeš biti sve slabiji i sve lakše će se smatati..

Onaj lemeš koji ti ovako iskriviš i ispraviš po meni je čisto smeće od materijala
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Čisto smeće ili ne, on kod mene poore 70-tak jutara u oštroj zemlji gdje se puno lemeš troši tako da sam ja sa njim zadovoljan..

I gdje ima nekakav bolji lemeš za kupiti po nekoj prihvatljivoj cijeni, kod mene u trgovinama samo ovakvi!?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ako lemeš nije neki ''markirani'' onda je od njega bolji svaki onaj ručno rađeni , znači pokovan i okaljen a ne samo okaljen , ima nešto i u kovanju
Znači sa ovim homemade se nemogu porediti neki vrhunski lemeši ali svi ovi iz srednje klase su ispod homemade
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ko zna kovacku tehniku i poznaje materijale i sistem termicke obrade ce uvek srediti ranik bolje nego vise od pola proizvodjaca. samo sto se sad nezna sta je gore m muciti se i iskovati sebi raonik ili kupiti neki solidan po prihvatljivoj ceni. za lepe uslove oranja kupiti je po meni bolje ali za teske uslove gde ima sitnog kamena i sl. tesko je sem napraviti raonik ako se ima prvenstveno kvalitetan materijal za to. moze se naci bar kod nas dobrih raonika za pristojnu cenu. na drugarovog OLT smo uzeli iz jedne jako malo poznate firme samoostrece za 40 eur 2kom. izorali su oko 8 ha i neprimecuje se nikakvo habanje niti savijanje i sl. na mojem OLT pto2 sam uzeo obicne ranike za 16 eur 2 kom i videcemo kako ce se pokazati .plug je trenutno tek sredjen a ranici su opet od drugog proizvodzaca namerno . nijedan nije poznat i oba su proizvodzaci u blizini Rume. jedan putinci drugi Veliki radinci
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
pa ja svoje kada kupim vozim dok ne postanu debeli, tj. tupi i onda ih nosim kovati, kada ih kovač nakuje budu super, nešto kraći nego novi jer je se već istrošio, samo teško je naći kovača, to su većinom stari ljudi kod mene i polako umiru, tako da je sve teže naći, eto ovaj zadnji što mi je nakovao, nakovao moje lemeše i za tjedan dana umro, a sad treba tražiti drugog kovača, ne znam kako dalje, ali kod mene ih nema.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
prodam ti ja nakovanj i udri :D: ... nije problem otkovat lemeš ako imaš mehanički čekić. ja sebi otkujem ručno, a nije problem ni nekome prijateljski odradit, ali da radim uslužno, nabavio bi ili napravio mehanički čekić. i to na ekscentar i oprugu, obavezno. ozbiljno ti govorim, nije problem to radit, malo prakse i ide to, složiš si malu kovačiju, uvijek ti nešto treba, za svoje potrebe - dovoljno. kod nas doduše nije problem s kovačima, ima ih još, a imaju i dvojica mlađih (sebe ne računam, meni je to više hobi). naplaćuju od 50 do 100 kn po lemešu, što nije ni malo. ovisi kakav je lemeš. a ja sam se prije par godina malo učio kod jednog starog kovača i bome skroz su ljudi dolazili s lemešima. ima posla, pogotovo za dobrog kovača.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,009
Puknuti, imaš u čulincu, tucanog i onog kaj ga treba usitnjavati.
Mogu ti nabaviti broj ili te otpeljati. Usput ti pokažem i gde je Čingač
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,009
A ništ, sutra ja i Puknuti idemo tu po Koks, Bogami nije ni skup , a poslije idemo po ovo
Kad to rešimo, čujemo se radi usporedbe :(hi):
 

Najnoviji postovi

Na vrh