• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji PLUG za koji TRAKTOR ???

  • Temu pokrenuo Rajtek
  • Datum prvog posta

Vlah

Član
Tu od
12 Srp 2014
Poruka
64
Koji jednobraznjak za malog ursusa?
Alkar1 ili Posavac1?
16" ili 14" ?
(jel se može štelat colaža s onim šarafom iza daske ak ga ima?)
Možda je 12 bolja opcija?
Imam 2x10" pomični Batuje.
sorry ak sam dosadan, al pitam jer sam neodlučan, a kupil bi ga ovih dana
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
za ursusa 1x16 alkar oral sam s tom kombinacijom kad smo imali ursusa 335 odlična kombinacija i lijepo ga vuče taman plug za taj traktor
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
uzmi 1x14, 16" je po mom mišljenju preširoka brazda, ako se lošije ore, ovaj od 14" uvijek možeš smanjiti na 12"......
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
ma ursus s 1x16 nebi smel imat problema ak i bude lošije oranje blato ili kaj drugo smanji dubinu i smanji širinu a nema kaj taj plug ne zaora i brži je za 1x16 pa sad jedino ak mu brzina nije važna onda nebu pogrešil ni z 1x14 ni z 1x16
 

Vlah

Član
Tu od
12 Srp 2014
Poruka
64
Kakva je opcija Posavac s obzirom na Alkar?
Ako uspijem naći 14 onda bi išao na 14, ako ne onda 16, iako mislim da to nema kod mene tolko veze jer nikad ne budem išo preko 30 cm. Nemam zašto.
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
nebuš pogrešil ni s jednim oke su to plugovi al po meni 1x16 je idealni plug za malog medu (ursusa)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ako budeš radio sa 1x16 na manje od 30cm onda ti neće lijepo slagati brazdu........sa 1x14 možeš ići na 25cm da lijepo slaže brazdu, iako najbolje radi na 27-28cm........probaj pa ćeš vidjeti
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Posavac ti ima ručicu za štelovanje zahvata i bolji deflektor. Jednobrazni 14" se na ručici proširi na 16". Za mene osobno puno bolji izbor od Alkara, ali nije ni on loš. Dobra stvar je što su Alkari uglavnom dosta jeftinij od Posavca. Alkara možeš raširiti na rudi, odnosno na onoj gredi gdje se kopča.
 

Vlah

Član
Tu od
12 Srp 2014
Poruka
64
Po tome se onda i 16 može smanjiti na 12. A to bi onda značilo i otpor pluga približan otporu pluga od 12 cola usporedivo na istoj dubini.
Kak stvari u tom slučaju stoje s okretanjem/naslanjanjem plastice?
Dakle, imam opciju za kupovanje Posavac 16 i Alkar 14, a u oglasniku sam vidio i IMT 610.10 za približnu cijenu. To nisu plugovi u top stanju, ali uz još nešto malo investicija bi se dali uredno dotjerati za dugogodišnju službu koja u mojem slučaju nije tako zahtjevna.
Uz prihvaćanje Vaših komentara naginjem na opciju Posavac16 ispred Alkar14 i IMT.
btw; baš sam danas završio "auspiksanje" kopirnog kotača na Batuju 2x10 i zadovoljan sam učinjenim. Za ležaj sam koristio neki SIPAS poliamid. Još samo trebam ofarbat plug u zeleno kak je i bilo i maknut hrđu s daski i lemeša, al to bu valjda zemlja sredila.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Mislim da ne može, nisam nikad mjerio koliko se može pomaknuti, imam i Alkara i Posavca doma, ali mislim da se ne može toliko pomicati na gredi jer ima graničnik negdje s donje strane. A i da ga pomakneš toliko, onda bi već bio problem u radu, jer više ne bi bio u centru s traktorom. Nije problem da ne možeš orat, nego je otpor veći ako plug ne stoji ravno. Kad se pomiče preko ručice, onda se ravnomjerno i pomiče i zakreće, a na osovini to nikad nije precizno kako s ručicom. Otpor će biti malo manji, ali će biti i manji zahvat. Zato mislim da ti je bolje da možeš zahvat regulirat na licu mjesta ručicom, nego da šarafaš po njemu. Nije to neka velika razlika u 2 cola, ali nekad i to znač puno, pogotovo kad je manji traktor u pitanju. Iz mog ovogodišnjeg iskustva, Posavac je puno bolji za oranje livada od Alkara, ali Alkar lijepo radi u održavanoj zemlji, kao i Posavac. To govorim za jednobrazne. IMT bi ti još imao najmanji otpor, samo slabije zaorava. Ma sve to ore, samo ako vrijeme dozvoli.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Olt Alkar isto ima rucicu za podesavanje zahvata,tak da nebi zbunivali covjeka...bar onaj kojeg ja imam....
Imt 610.10 ti je takodjer zvijerka,s njim sigurno neces pogrijesit....jedino sto su na dobroj cijeni.Kad sam bio u potrazi za takvim ispod 2000kn nisam mogao nac a da je u onako solidnom stanju,dok sam Olt Alkara uzeo kompletnog,uredan,sve u funkciji,kaci-teraj za. 700 kn i zadovoljan sam snjim....
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Dvobrazni znam da imaju, ali jednobrazni nisam još vidio. Možda je ubačena naknadno, a možda i nije, nije ni bitno. U svakom slučaju bolje mu je uzeti plug s ručicom nego bez nje. Što se tiče pomicanja na osovini, ovako to izgleda kod jednobraznog IMT-a. Bilo mi je lijeno slikat OLT:
 

Prilozi

  • 20141213_131605.jpg
    20141213_131605.jpg
    82.8 KB · Pregleda: 144
  • 20141213_131615.jpg
    20141213_131615.jpg
    82.8 KB · Pregleda: 138

Vlah

Član
Tu od
12 Srp 2014
Poruka
64
Baš sam dogovorio Alkara 14", tak da više nemam dvojbi. Pretpostavljam da mi slijedi novi lemeš i farbanje pod normalno, a ostalo budemo vidjeli. nadam se da bude zadovoljio moje i traktorove potrebe. Uz Batuje 2x10" je riješena osnovna agrotehnička mjera, a pokraj brana koje mi nisu ispunile očekivanja moram kupiti frezu koju još uvijek posuđujem.
Alkar ima ručicu za štelanje. Jel to znači da je noviji tip ili nema veze?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Bitno da ima ručicu, a kakav je, boli te briga. Ja bi ga farbo samo pod uvjetom da se moralo nešto krpati i variti po njemu, inače farba drži ohooo. Ako već patiš od toga, obavezno podmaži dasku kad završiš sezonu, sklone su površinskoj hrđi jako. Duplo više od IMT-a, ali su i kvalitetnje od njih dosta.
Bolje si uzmi tanjuraču, manji ćeš si sabit zemlju i brže ćeš napravit od freze. Ja mrzim orati iza freze, ko da nije orano 20 godina. Na tanjuraču valjak ili gredu i to se poravana bolje nego freza.
 

Vlah

Član
Tu od
12 Srp 2014
Poruka
64
Dopeljal sam si Alkara 14x1 i ne vjerujem kak je velik!!!
Inače je od prvog vlasnika i u dobrom je stanju. Moram si za njega napraviti kopirni kotač, jer nisam si baš dobar s Ursus-ovom hidraulikom. I veliki Ursus (355) i ovaj mali kojeg sad imam, imaju dost impotentnu hidrauliku. Nemam tak preciznu ruku a ni živaca da ga direktno vodim bez zapikavanja ili izranjanja.
Hvala Vam svima skupa na dobrim savjetima i preporukama.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Imt 755 ili Olt e sada Jel posavac ili slavonac nisam ziher,mislim slavonac.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Ja svoj glas dajem OLT-u. Ali mnogi ce predloziti i jednobrazni 16 ili 14 cola plug.Pa razmisli o tome..
 

Najnoviji postovi

Na vrh