• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji PLUG za koji TRAKTOR ???

  • Temu pokrenuo Rajtek
  • Datum prvog posta
Tu od
13 Ožu 2014
Poruka
37
ako imate koji prijedlog,cijena je nebitna zanima me samo kvaliteta i ucinak! koji bi bio vas prijedlog za tesku zemlju,hvala
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Jednobrazni visoki klirens ćeš dignut dosta od zemlje, tu nemaš brige. Pošto si napisao da je zemlja teška za obradu onda nemoj ni gledat dvobrazne jer ćeš se očito sa njime samo mučit, sa jednobraznim si siguran.
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
Tako je s jednobraznim plugom si siguran , imaš dosta jak traktor može vući plug po svim uvjetima i po i teži zemlji ga vuće bez muke , Jednobrazni plug od 16 cola visoki kliners može nosit bez brige , a nema kaj taj plug nemože zaorati pozzz.
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
a zakaj 16 cola,treba imati mehanizaciju za usitnit tu brazdu na prolječe
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
Ma dade se usitniti , a dobro kukuruzuvinu zaore , a nebi mu loše bilo i naći plug 2x10 al visoki kliners.
 
Tu od
13 Ožu 2014
Poruka
37
pa i ja tako mislim da cu uzeti jednobrazni 16 cola. pa nadam se da se kroz zimu bude zamlja premrznula i da ce se moc frezat i tanjurat. jer sad imam 10 cola 2 drazde i nisam zadovoljan ucinkom i kvalitetom oranja. jednobrazni plug se isto priprema ko i dvobrazni nema neke druge cake ili?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Lakše je jednobraznog uštimat, nemoraš pazit da ti druga brazda radi ko i prva jer je nemaš. Mora bit u centru traktora i gledaš da je paralelan za podlogom odnosno zemljom.
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
Ovaj okretač jednobrazni 16 cola prava stvar , bar mi se tak čini. Ja bi oba dva svoja pluga dal za dobar jednobrazni okretač , i naravno da imam više zemlje za radit .
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Mehanički, povučeš onu ručku i sam se prebaci. Možeš je svezati nekim lancem ili užem i dovest do kabine ako ti se ne da naginjati ili ako ti je zima za otvaranje kabine. Da je meni jedan takav, preporodio bih se, odlična stvar. Samo, taj ti se ne šteluje kao obični jednobražnjak, moraju obje strane biti u centru, obje poluge od hidraulike u ravnini... Nije teško, samo treba probati.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
pa i ja tako mislim da cu uzeti jednobrazni 16 cola. pa nadam se da se kroz zimu bude zamlja premrznula i da ce se moc frezat i tanjurat. jer sad imam 10 cola 2 drazde i nisam zadovoljan ucinkom i kvalitetom oranja. jednobrazni plug se isto priprema ko i dvobrazni nema neke druge cake ili?

Koji dvobražnjak imaš? Ravnjak ili okretač?
Ja tražim okretač. Traktor 49 KS i 2 tone, ali kraći (1,7 m međuosni razmak).
Okretač se po meni isplati ako su njive dulje od 60-ak metara. Ako ne želiš delati razor, do te duljine njive se prije dođe u rikverc nego se okreneš. Dakle na kratkim njivama si brži s ravnjakom. Štopal sam vrijeme. Osim toga kad oreš s okretačem ostaneju 2 zavrtnika (uvratine), a ak se vračaš u rikverc samo jedna. Jedino poslije oranja jedno vrijeme malo boli vrat. :icon_hang:

Meni treba za njivu dužu od 150 m. Da nemam te njive ne bi tražil okretača. Ravnjaka je lakše podesiti.

Kaj se tiće širine, mislim da je 14 cola za naše područje dosta jer ne treba orati dublje od 25 cm. E sad kak se okreće brazda, ako s 16 coli plugom oreš 14 coli široko? Po logici bi trebalo biti dobro, ali nikad se bez probe ne zna. Pogotovo u ilovači ili glini.

Naime prije dosta godina sam napravil jednobrazdni okretač stim da sam iskoristil glave od pluga okretača 10 coli za TV. Daske smo još malo sfrkali. Okretale su tak dobro da je za prvu brazdu trebalo iti čisto polahko jer se brazda inače okrenula za 360°. Isto se znalo dogoditi u zimskom oranju ilovače. Brazda se jednostavno zdigla i prešla prek druge brazde. Najljepše je oral na širini oko 32 do 33 cm. Onda lemeš nije potpuno odrezal brazdu i onih par cm neodrezanog je držalo brazdu dolje, a dubina je za dobro okretanje mogla biti do 22 cm. Taj plug i traktor je ostal kod brata, a meni treba drugi plug za jači traktor.
To su samo moja iskustva i razmišljanja, a svtko odlučuje za sebe.
lp
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Kod mene su sasvim drugačija iskustva, mislim da je praktičniji na kraćim njivama, ali dosta pomogne i na dugima ako se nešto vanserijski radi. Većina njiva mi je cca 300 m dužine, ali imam jednu koja je na najužem djelu 25 m, na najširem 100, a duga je oko 200. Šesterokutna. Pored nje mi je jedna 60x150, a imam i jednu kojoj je polovica duga 270, a polovica 150, dok je široka 95. A imam jednu, trokutastu, 85-85-120. S okretačem naoreš ili razoreš te njive bez ikakvih problema, dok se s ravnjakom vrtiš ko blesav. Ostale su uglavnom u standardnim dimenzijama, 300 m dužine, 25 - 35 m širine. Na tim dugim njivama mi ne bi puno okretač značio, bolje bi sjeo neki niski trobražnjak, ali na ovim nepravilima je odlična stvar. Radio sam ovu 60x150 i jednu malu, 15x100, prvi put s okretačem, prvu za heljdu drugu samo ugario i sviđa mi se konačni učinak, plug je dosta nizak, ali jako lijepo odradi posao.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Ne razumijem kako je bolji ravnjak nego okretač? Ja sam uzeo okretača kojeg okrećem kad god mogu a na kraćim njivama ga ne okrećem nego se vraćam u rikverc. Zašto bi trebao kupovati ravnjaka?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ne vraćaš se s ravnjakom u rikverc, nego kad izađeš iz brazde na jednoj strani, samo pičiš na drugu stranu, ili se razorava ili se naorava, zavisi od potrebe. To je bolje za vodni sistem, ako se naorava, onda se voda slijeva na obje strane podjednako ili ako se razorava, onda se raspoređuje na strane i sredinu podjednako. Ili se rade slogovi, pa možeš napraviti i više kanala na sredini. Sve ima svoje prednosti i nedostatke. Što kaže kolega, ravnjak se lakše šteluje, ali lakše se i održava, traktoru ga je lakše vući, jeftiniji je...
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Naravno što se tiče naoravanja i razoravanja to stoji i to samo za traktore do 60 KS. Sve drugo su priče kad se nema novca.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
I nije baš, ljudi kupuju nove ravnjake, trobrazne ili četverobrazne, a koštaju ko polovan okretač. To je isto kao i pitanje nošena ili vučena tanjurača, zavisi od potreba i namjene, a treba uzeti u obzir i težinu pluga i opterećenje na poluge i hidrauliku. Npr, dvobrazni okretači se više ne proizvode, osim natjecateljskih modela.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
To ne bi nikad. Jer mi je okretač kao dva ravnjaka. Okretač povećava efikasnost inače se ne bi proizvodili u tolikom broju. Težina pluga igra samo za male traktore. I ja za Ferca imam ravnjaka za male njivice i vrtove.
Zašto bi proizvodili dvobrazne kad 2+1 pokriva to područje. I ja sam takvog nabavio i prezadovoljan. I o naoravanju i razoravanju bi mogli samo nije tema.
 

Vlah

Član
Tu od
12 Srp 2014
Poruka
64
I ja se vračam na dva vrta u rikverc jer mi se nezgodno okretati i za razor i za naor. Da se okrečem, moral bi smanjiti dužinu oranja na oba dva kraja, a slogove tak i tak ne odvajam. Malo više potrošnje nafte za medu je tu najmanji problem.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Kod vas ravnjak nikada ni nece doci do izrazaja zbog velicine parcela. Mislim na plug od 3-4 brazde, ne jednobrazni za fergusona. Vise-manje za vecinu je dovoljan i TV.
Tezina pluga igra kod svakog traktora, vec se sto puta dogadjalo da je predimenzioniran okretac slomio stiftove ili poluge, ja sam jednome i prodo poluge nedavno bas za to. Tu naravno, nije kriv plug, nego vozac, ali vece su sanse kad je plug tri puta tezi i kad cima traktor ko od sale, pogotovo u transportu i vecim brzinama. Ljudi sad skidaju po jednu brazdu s ravnjaka jer ne mogu orati, a ne da bi jos pokusavali nesto s okreracem. Za svaki plug postoje uvjeti u kojima radi savrseno i u kojima radi bolje od drugoga. Sve ostalo je naklapanje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh