• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji PLUG za koji TRAKTOR ???

  • Temu pokrenuo Rajtek
  • Datum prvog posta

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Npr, dvobrazni okretači se više ne proizvode, osim natjecateljskih modela.

Otkud ti to? Lemken ih ima u EurOpal seriji, a V&N u cPlus seriji...
Za druge se nisam zanimal,ali imaju ih sigurno...
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Mislim na plug od 3-4 brazde, ne jednobrazni za fergusona.
Tezina pluga igra kod svakog traktora, vec se sto puta dogadjalo da je predimenzioniran okretac slomio stiftove ili poluge, ja sam jednome i prodo poluge nedavno bas za to. Tu naravno, nije kriv plug, nego vozac, ali vece su sanse kad je plug tri puta tezi i kad cima traktor ko od sale, pogotovo u transportu i vecim brzinama. Ljudi sad skidaju po jednu brazdu s ravnjaka jer ne mogu orati, a ne da bi jos pokusavali nesto s okreracem. Za svaki plug postoje uvjeti u kojima radi savrseno i u kojima radi bolje od drugoga. Sve ostalo je naklapanje.

I ja mislim na plug od dvije pa na više.
Čekaj malo. Kako misliš predimenzioniran? Tko brani kome staviti teži plug nego traktor pa da ga diže prednjim točkovima u zrak. Vidim da ima svakakvih siledžija da mogu orati sa velikim plugovima. Govorimo o odnosu snage oko 30/35 ks/brazdi i o 12,14 i 16 cola. Traktor se mora igrati s plugom a ne plug s traktorom. Iznimni uvjeti su izuzetak. Mi oremo ljeti jer nama sunce prorahli zemlju, ali ove bilo vazda vlažno. Ako je plug priključak traktoru a jest o kojem cibanju traktora govorimo. Istina da kod brze vožnje nije dobro kad mlatara ali ako misliš dobro traktoru, plugu i sebi i svome đepu uključi glavu u pojačanu funkcionalnost svaki od nas. Govorimo kako bi trebalo profesionalno a ne za nevolju ljutu. Vani gdje god sam pogledao kad putujem sve okretači i što mi je krivo kao novi a mi moramo polovne guliti i da još bude ravnjak i da napravim posao za kratko vrijeme. Logika bolji ravnjak nego okretač ne stoji. Budi konkretan čije naklapanje??
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ne znam nikoga tko ima okretač a da nema i ravnjak. A samo u mojoj ulici ima sigurno više traktora 100 ks nego kod vas u čitavoj županiji, bez zafrkancije. Nikad, ali baš nikad se nije dogodilo da je čitava godina podesna za rad s okretačem čitavu godinu, odnosno teškim plugovima. Kod nas se ore doslovce čitavu godinu. Uvijek postoji period kad su uvijeti teži, bez obzira na godinu. A i ono što sam rekao, kod vas u Liscu ima manje od 100 ha oranica ukupno, po arkodu je najduža cca 120 m. To je malo više nego širina nekih mojih njiva. Kod nas ima njiva i od 400 m dužine, a 25 m širine i te se njive puno brže obrade nego one kockaste. I upravo na takvim njivama ravnjak dolazi do izražaja. Ima njiva i preko 1 km dužine, ali su uglavnom i široke po 250 m, pa tu ima više smisla okretač nego ravnjak. Logika je da je u nekim uvjetima bolji ravnjak, a u nekim okretač, nisam nigdje rekao da okretač ne valja, nego samo da se oba pluga mogu iskoristiti u određenim momentima, ne znam što tu nije jasno? Pročitajte moj prvi post na prošloj stranici oko kojeg se i povela rasprava, pa će biti jasnije.
Što se tiče cimanja, govorio sam o cimanju u transportu, kod nas su ceste ravne, pa se vozi dosta brzo, i nošena tanjurača ili okretač zaljuljaju traktor ko kutiju šibica i tu se javlja smična sila na štiftovima. Ali, da smo uređena država, kao ti vani što se spominju, pa da se provede komansacija kako treba, onda ne bi ljudi radili po 100-200 parcela, nego 10 velikih, pa ne bi morali letit ko muhe bez glave po cesti da stignu odraditi sve na vrijeme.

@gogo, čitao u gospodarskom kad je bilo natjecanje kod nas.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Onda ni Gospodarski nije što je bio...
Baš sam se iznenadio kad si reko da se više ne proizvode,a jos prošle godine smo pregovarali za novi V&N dvobrazdni okretač,pa sam pogledao na stranicama proizvođača,i vidim da se još proizvode...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@Tino,
ako pitaš za ovaj plug kaj je doma napravljen, nažalost nemam. Ali napravljen ja na istom principu kao ovaj na slici, samo su poluge izvedene iz pravokutnih cijevi, a nosač daske je produžen na gornju stranu gdje je učvršćena druga daska.





@itp,
vama u ravnici nije problem praviti razore i naore. Ali postavi se u situaciju kad imaš poprečni nagib od jedno 40% kaj odgovara kutu od 22°. Kad okrećeš brazdu prema brdu, gornji kotač je ubražden i nagib traktora se smanji na 11°te nema nikakve opasnosti od prevrtanja. A sad razmotrimo kaj se događa ako se s ravnjakom okreneš i oreš na drugu stranu. Sad je donji kotač ubražden i kut bočnog nagiba traktora se povečava na 30°. Koji traktor može bez opasnosti od prevrtanja orati na takvoj poprečnoj kosini. Za takve situacije i za nepravilne oblike njiva koje spominješ je okretač zakon.
Kaj se tiče težine pluga, jest da je svaki okretač najmanje duplo teži od ravnjaka, ali to je važno samo u transportu. Kad ga spustiš u zemlju onda je utjecaj težine na traktor zanemariv u odnosu na utjecaj otpora zemlje.
Slažem se da svatko treba prema svojim potrebama odnosno uvjeta odabrati koji će plug kupiti. Za okretač je potrebno veće početno ulaganje, a povrat se dobije kroz njegovu širu primjenjivost, a neki koji su zamijenili ravnjake okretačima tvrde da potroše i manje vremena i goriva za oranje iste parcele.

@Ekonomist,

po meni je okretač globalno bolji od ravnjaka. Drugo je pitanje jel nekome za njegove potrebe povoljniji. Za mene ovi manji dvobrazni okretači imaju osim cijene, u odnosu na ravnjake, nedostatak da se ne može njiva izorati do kraja, a da ne zgaziš susjedovo.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@gogo, ništa nije što je nekad bilo, ali mislim da sam baš tako pročitao. A osim toga, neće ti ništa biti ni ako kupiš natjecateljski plug, bitno da radi posao

@iwanho, upravo to i govorim, svaki plug ima svoje mjesto u toj priči, a kako sam i rekao u prvom postu (kojega očito nitko nije pročitao) okretači najviše dolaze do izražaja kod nepravilnih i širkokih parcela. Ili recimo, kod poprečnog naoravanja uskih parcela.
Kad se spusti u zemlju, ako je suho, bolje da je teži, ako je mokro, bolje da je lakši, pa opet dođemo na isto.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
@itp nećemo se više prepirati niti mi je bila namjera. Mi u Liscu naše njive možemo zvati vrtove prema vašima i naravno da to znam. Ja ne volim neke zaključke koje ne stoje pa i u tvom zadnjem postu. Da si bliže došao bi ti izorati sve te tvoje njive gdje ti je bolji ravnjak pa bi se onda lijepo uvjerili i što popili. A pošto nisi blizu želim tebi i ostalim forumašima: Sretna i vesela Nova godina s puno novih velikih okretača za velike njive i veliko oranje i velike uspjehe.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ne moramo se ni slagati oko svega, al složit ćemo se oko ovog zadnjeg. Sve najbolje, bit će prilike za sve, samo polako :D:
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
Uh mislim da bi za unija taj 2x16 bil malo pre velki zalogaj , al z 2x14 bi več lepo išel.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Kakvu zemlju imaš?
To je 55 ks i ja bi mu uzel 2x12 i več sam sto puta napisal zakaj
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Auuu, pa unić nemre ni podići dovoljno onaj plug, a gde bi oral s njim. za tu snagu 2x12" preko dovoljno.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Da, bi, ali ne u tvojoj zemlji, zekan bi ga vukel, ali i rastavil u elementarne dijelove :)
To su plugovi za ravnice, lake zemlje, a ti imas tvrde kak i ja, samo velike brazde, koje na kraju nebres razbiti. Uglavnom, nije velika lova, kupi, probaj, uvijek mozes to dobiti natrag za njega, ako ga prije ne strgas :)
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ne vjerujem da bi ga potrgao. Pa kolega Dino ima takvog i vuče ga za Zetorom 9540, a isto ima teže zemlje u dobrom brdu.
 
Posljednje uređivanje:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Vozil sam danas proximu 90 malo i nije me sa ničim posebno oduševila.
Možda bi trebalo vremena da se priviknem pa bi bila bolja ali ovak na prvi utisak solidan 3
 

Najnoviji postovi

Na vrh