• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji PLUG za koji TRAKTOR ???

  • Temu pokrenuo Rajtek
  • Datum prvog posta
R

robert

Guest
Re: Koji plug kupiti

e,da i ja dodam nesto u ovoj temi ''koji plug kupiti''...pa onaj koji valja!! :lol:
problem rijesen..vrlo jednostavno..da da.. ;)
 
M

Markolino

Guest
Re: Koji plug kupiti

e...kupio sam vogel&noot xm 1050 vario 3 br sa ''full opremom''
slike dolaze ovih dana.cijena;sitnica 92.000 kn,a lemken istih specifikacija 120.000 kn.eto
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Koji plug kupiti

@Ratarko: Hvala za slike. Danas ću stavit slike pluga, ja sam mislio da uopće ne može imat crtalo, a te rupe nisam primjetio. Kod koga ti kupuješ djelove za Rabe?
 
R

Ratarko

Guest
Re: Koji plug kupiti

DF&Torpedo kaže:
@Ratarko: Hvala za slike. Danas ću stavit slike pluga, ja sam mislio da uopće ne može imat crtalo, a te rupe nisam primjetio. Kod koga ti kupuješ djelove za Rabe?

Nikoga , nisam ništa kupovao , samo sam vario puknuća .
Plug sam kupio od Agroslavonije jer su u to vrijeme bili zastupnici za Rabe .
Nikada nisam od njih niti jednu reklamaciju uspio ostvariti tako da sa tom firmom više ne želim imati posla .
Sada vidim da prodaju Lemken plugove .
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Koji plug kupiti

[attachment=0:0fd7d]plug Rabe5.jpg[/attachment:0fd7d]
Plug je za prodat, ovaj mi je iz Francuske poslo umjesto 4 brazde (3+1), poslo 5 brazdi.
 
H

highlander

Guest
Re: Koji plug kupiti

Pozdrav svima na forumu!
Evo, badnje veće, a ja razmišljam o plugu za svoj Ursus C-355. Traktor sam koristio uglavnom za transport, a sad bi čak i vrt izoro. Pa da vas pitam što mislite. Područje uporabe - brdsko planinsko, male parcele, kosine i terase, zapuštena zemlja, dosta kamena cca 1kg - 10kg + živi kamen (uglavnom markiran). Orao bi okućnicu (vrt uglavnom), a poslije krčenja, možda i krčevinu za nasade ljekovitog bilja.
Imam ponudu: OLT 16" jedna brazda (Posavac), OLT-PTO 10" dvije brazde ili možda nešto treće?
U susjedstvu (čitaj 10km dalje), sam vidio da čovjek ore s dvobrazdnim 10"(neki Njemački kaže), i svako malo izbaci kamen cca pola kg. Kaže da ima vidiju na prvom dijelu raonika, pa ide dobro. On ore malim Ursusom, pa sam mislio da bi mogao i ja s velikim i s takvim plugom. Uglavnom ovdje je oranje jako zabavno. Nikad ne znaš kad će nešto puknuti.
Dalje. Koji je plug lakše poštelati: jednobrazdni ili višebrazdni?
Toliko za sada, nadam se da nisam tražio previše. Uvažavam svaki savijet i komentar, i ponavljam da nisam znalac u oranju, dakle molim vas lijepo savjet.
Hvala
 
B

Bobo

Guest
Re: Koji plug kupiti

Koliko zemlje mislis sveukupno orati godisnje?

Ako je to nesto malo, jednobraznjak 16" a ako se radi o kakvim-takvim njivama, onda 2x10 ili cak 2x12"

Sto se stelanja tice, jednobrazni i dvobrazni ti je isti klinac malte ne stelat... bar po meni. Kod jednobraznog gledas da ice u bilo kom pogledi u vodoranvo i okomito s tlom, i prevcem kretanja i to je sva mudrost. Kod dvobraznog je jos samo nadodano da postelas obadvije brazde da oru jednako duboko, kako njiva ne bi izgledala kao valovito more i to je sve.

Jednom kad udjes u stos, ores bez brige.
 
H

highlander

Guest
Re: Koji plug kupiti

Hvala na mišljenju, pa evo još nekih detalja.
Ukupno imam nešto više od 10ha brdsko planinske zemlje 5-9 kategorije upisane pod livada, oranica ili pašnjak (šumu ne računam). Dakle sva će se ta zemlja jednog dana orati. Ali. Stvari stoje malo drugačije nego što bi ja htio. Do prije pola godine te je zemlje bilo cca 4,5ha, a onda sam od općine kupio još 5,5ha općinske zemlje koja se uglavnom naslanja na moju zemlju, tako da sam napravio ukrupnjavanje posjeda. Ono što sam imao i ono što sam kupio, osim otprilike 2ha je manje-više zarašteno ili pretvoreno u šumu staru 20-ak godina.Na 1,5ha nakon što je očišćeno i rigolano, posađena je lavanda, što uglavnom namjeravam i s ostalim zemljištem nakon krčenja. Za agrotehničke mjere oranja i sl. za sada imam svega 0,5ha, ali vjerujem u progresiju povećavanja očišćenog zemljišta. U hodu će biti odlučeno što ću saditi, a može se dogoditi da umjesto lavandina, a zbog sve veće krize bude manje lavande a više hrane, što postaje sve izvjesnije. Inače kad sam kupovao pazio sam da sva zemlja bude prema jugu što i je, a osobina zemlje je da se i po najvećoj suši 10 cm ispod površine nalazi vlažni sloj ilovače.
Kako imam Ursusa C-355 (45ks), i prikolicu, do sada sam u šumi pilio drva i slagao na prikolicu te vozio doma. Orao nisam, a ni drva nisam izvlačio na način kako se to radi, jer mi se činilo opasnim (nismo svi hrabri), no sada kupujem plug i brane, kako bi ipak nešto i na njivi napravio, a da mi traktor ne stoji besposlen iako je i ovako velika pomoć.
Hvala svima na podršci i savjetima.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
koji plug

prvo pozdrav svima bi se predstavil al nemrem nač rubriku pa najte zamerit.

evo mog pitanja za vas znalce:koji i kakav plug za imt 533 da kupim,jednobrazni netrebam jači za moje dve štihače zemlje kaj imam.
ove oznake 10,12,14 cola,visoko,nisko kliners koji je to bog.
imam nekaj malo zemlje i dojadilo mi prosit molit nekog da mi ore,tanjura platim i opet ni dobro,
hvala svima unaprjed.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: koji plug

za mali 533 je zakon jednobrazni plug,tj. 1x14'' (cola), ak je malo ''bolji'' traktor može i 2x10'', naravno sve ti ovisi od zemlje
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: koji plug

Dobrodošao...

KUpi ako imaš IMT 1×14 visoki klinres....mala razlika ti je između niskog i visokog klinresa,oko 7cm.Ali se jako kod zaoravanja primjeti...
 
B

Bobo

Guest
Re: koji plug

Marko, ne siri lazi po forumu ;)

IMT pravi jednobraznjake samo 16" i svaki je visokog klirensa. original oznaka je 610.10. Sve druge oznake su "IMT" plugovi pravljeni u bosni, i na njih su samo ljepljene IMT naljepnice...


Covjek je ocito pitao sto oznake u colima znace i koja je razlika izmedju visokog i niskog klirensa, pa da pojasnim u par crta...

10", 12", 14", 16"... Sve su to mjere zahvata pluznog tjela. To se gleda u pravcu oranja, koju sirinu zemlje plug zahvaca i okrece. Sto veci broj, traktoru je teze za vuci. Ako je taj 533 u imalo boljem stanju, on ce bez problema raditi s jednobraznjakom 14", usudio bih se reci i 16", ali sve ovisi u tipu zemlje, te dubini na kojoj zelis orati. posto se radi o malo zemlje, basci i nekoj okucnici predlazem 14" jer se traktor s njim nece muciti u radu, a na maloj povrsini nema nikakve zurbe.


Sto se tice visokog i niskog klirensa, vjerovatno se misli na IMT plugove... Ovaj broj oznacava koliko ima prostora od spica lemesa pa do grede pluga. na niskom klirensu je to 56cm, a na visokom 63. Znaci, visoki plug ispod svoje grede moze progurati vise zelene mase (slama, kojekakvi korovi) te se nece stopati kao plug niskog klirensa. Opet kazem, posto se tu radi o basci, za kakav god plug da se odlucis, pogrijesiti neces.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: koji plug

U IMT plugove 1 bražnjake se jako malo kužim... ;)
Ma bitno da bude 14 cola---
 

Bimbo

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
333
Re: koji plug

neznam kakva je zemlja kod vas u mom selu ima par IMTa 533 i rade sa 2 x 10 mislim da je bolji od 1 x 16 lakše je tanjurati
daniels kaže:
prvo pozdrav svima bi se predstavil al nemrem nač rubriku pa najte zamerit.

evo mog pitanja za vas znalce:koji i kakav plug za imt 533 da kupim,jednobrazni netrebam jači za moje dve štihače zemlje kaj imam.
ove oznake 10,12,14 cola,visoko,nisko kliners koji je to bog.
imam nekaj malo zemlje i dojadilo mi prosit molit nekog da mi ore,tanjura platim i opet ni dobro,
hvala svima unaprjed.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: koji plug

fala dečki.
znači 14" ili 2x10.
ma sve skupa imam oko ral i pol.nije teška zemlja ili kak več velite ljepo se da orat još kad se najesen ore tanjura se sam tak.
još jemput fala.
 
T

Toyo

Guest
Re: koji plug

ma imt 533 može iti i sa 2x12 brez problema. ja sam imao isti traktor i 2x12 Olt plug. ako još imaš lahko zemlju uzmi 2x12 i budeš vidio kak češ lepo da orješ. i naravno viski klines.
 
B

Bobo

Guest
Re: koji plug

malom traktoru je teze za vuci plug visokog klirensa, jer u oranju poluge vise ne stoje vodoravno, su nakosene prema traktoru i tako se smanjuju vucna svojstva traktora, za jutro i pol zemlje je bacanje novaca kupovina dvobraznjaka , jer ce sa jednobraznim i ljepse poorat i traktor se nece muciti...potrebno vrijeme za orenje jutra i pol, NEBITNO.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: koji plug

a daj naj tak to ja moram bar dve subote orat :scratch .
da pobegnem da mi žena ne dosađuje celi dan :lol:
 

Najnoviji postovi

Na vrh