• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koji PLUG za koji TRAKTOR ???

  • Temu pokrenuo Rajtek
  • Datum prvog posta

Kumic

Član
Tu od
7 Lis 2010
Poruka
196
Hej ljudi

Pitanjce

Vidjeh da postoje dupli okretni plugovi 10 cola, a težina im je nekih 380 kila.Zanima me da li bi to moj IMT 533 mogao podnijeti.Poglavito me zanima ako mu je to preveliki stres za hidrauliku, i kada več pričamo o hidraulici, zanime me kolika je neka maksimalna sigurna težina priključka koju taj traktor može podizati tj sa tim priključkom i raditi (šprica, sijačica koruze itd)
533 bi to trebao "podnjet" jer nije to tako velika težina za njega al normalno da će mu bit teže vući nego običan plug,a hidraulika bi trebala moć nosit četvorednu olt sijačicu, špricu 350 litara...uglavnom,hidraulika diže dosta tereta,al je prednji kraj traktora lagan pa je najbolje ne radit s priključkom težim od 450 kila.....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Nije ti toliko važna sama masa priključka, koliko udaljenost njezinog centra mase od priključnih klinova.
 

margonalis

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
45
Hvala na slikama Tibore.

Zanima me je li ti uredno radiš sa tim plugovima na IMT 533 sa slike, ili ih koristiš na jačem traktoru, a na 533 is stavio iz zafrkancije.

I bitnije pitanje, ako stvarno radiš sa 533 i tim plugovima, možeš li orati u prvoj direktnoj pri 1600 - 1800 rpm.Jer ne bih htio staviti te plugove ako moram orati u trećoj sporoj, ili u prvoj direktnoj sa više od 1800 obrtaja (forsirati mašinu).

Napomenuo bih da orem ravne table srednje teške zemlje.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
to je bilo samo za prevest s basce u garazu u koju nije mogao veci traktor. nismo imali gdje isprobati, ali vjerojatno nebi nista ni napravio s tim plugom.

clan codexnox ima neki mali mehanicki okretac 2br i orao je s njim i malim 533. ima negdje slika i snimaka samo neznam gdje, treba potraziti ili se javiti njemu.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
to je bilo samo za prevest s basce u garazu u koju nije mogao veci traktor. nismo imali gdje isprobati, ali vjerojatno nebi nista ni napravio s tim plugom.

clan codexnox ima neki mali mehanicki okretac 2br i orao je s njim i malim 533. ima negdje slika i snimaka samo neznam gdje, treba potraziti ili se javiti njemu.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=bTtVt3AaA3I[/YT]

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=88btHkJAmA4[/YT]
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Hvala na slikama Tibore.

Zanima me je li ti uredno radiš sa tim plugovima na IMT 533 sa slike, ili ih koristiš na jačem traktoru, a na 533 is stavio iz zafrkancije.

I bitnije pitanje, ako stvarno radiš sa 533 i tim plugovima, možeš li orati u prvoj direktnoj pri 1600 - 1800 rpm.Jer ne bih htio staviti te plugove ako moram orati u trećoj sporoj, ili u prvoj direktnoj sa više od 1800 obrtaja (forsirati mašinu).

Napomenuo bih da orem ravne table srednje teške zemlje.



Može 1x12 cola,ili 2x10 i dobrim uvjetima u prvoj brzini.
Ali 2x12 u dobrim uvijetima samo u 3sporoj.:rolleyess:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Joj, 533 i 2x12, neko dublje tanjura nego to oranje.. 2x10 je samo za par kvadrata bašče s njim. Muka je to kako god okreneš.
Stari uzeo iz zajebancije 2x10 za malog, pa odusto od te zajebancije nakon 15min, pogotovo ako se imalo teže ore, npr.kao ova godina..

Takvo je stanje kod mene, možda negdje gdje je lakša zemlja prolazi, ali.. ursus je s 2x12 negdje išo 5 sporom..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
al normalno da će mu bit teže vući nego običan plug,QUOTE]

Daj pojasni zakaj bi okretač bilo teže vuči od ravnjaka. Mislim da težina pluga ne utjeće bitno na potrebnu vučnu silu.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Joj, 533 i 2x12, neko dublje tanjura nego to oranje.. 2x10 je samo za par kvadrata bašče s njim. Muka je to kako god okreneš.
Stari uzeo iz zajebancije 2x10 za malog, pa odusto od te zajebancije nakon 15min, pogotovo ako se imalo teže ore, npr.kao ova godina..

Takvo je stanje kod mene, možda negdje gdje je lakša zemlja prolazi, ali.. ursus je s 2x12 negdje išo 5 sporom..



Kako god okreneš ,533 i oranje..:toimonster:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
moj komšija ore sa okretnim 1 x 12 i moram priznati da ljepše brazde nisam vidio do njegove,i naravno kojom lakoćom on ore.
 

margonalis

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
45
Joj, 533 i 2x12, neko dublje tanjura nego to oranje.. 2x10 je samo za par kvadrata bašče s njim. Muka je to kako god okreneš.
Stari uzeo iz zajebancije 2x10 za malog, pa odusto od te zajebancije nakon 15min, pogotovo ako se imalo teže ore, npr.kao ova godina..

Takvo je stanje kod mene, možda negdje gdje je lakša zemlja prolazi, ali.. ursus je s 2x12 negdje išo 5 sporom..


Pa u kakvom je stanju taj tvoj 533 ako ne može vuć 2x10 u prvoj direktnoj. :scratch
 

margonalis

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
45
Kako god okreneš ,533 i oranje..:toimonster:

Da istina je, ljepše je orati sa traktorom od 100 konja sa trobraznim okretnim plugom, ali onome ko ima par jutara zemlje za sebe se ne isplati utapati pare u takva skupa rješenja.

More ljudi ima IMT 533 ili 539 i oru sa tim traktorima bez problema, naravno, ako je traktor ispravan, mašina nije na izdisaju, ako znaju naštelati plug i ne oru "u planinama"
 

Kumic

Član
Tu od
7 Lis 2010
Poruka
196
Daj pojasni zakaj bi okretač bilo teže vuči od ravnjaka. Mislim da težina pluga ne utjeće bitno na potrebnu vučnu silu.
Mislim da na forumu već ima negdje odgovor na to pitanje.Oba pluga daju isti otpor al je ipak lakše vuć ravnjak jer je lakši.
Da istina je, ljepše je orati sa traktorom od 100 konja sa trobraznim okretnim plugom, ali onome ko ima par jutara zemlje za sebe se ne isplati utapati pare u takva skupa rješenja.

More ljudi ima IMT 533 ili 539 i oru sa tim traktorima bez problema, naravno, ako je traktor ispravan, mašina nije na izdisaju, ako znaju naštelati plug i ne oru "u planinama"
Slažem se s tobom,ako je traktor ispravan mora orat bez problema....u mojem kraju gotovo svi imaju 2x12 pljgove za 533 i 539 i još 1x16 za dublje oranje.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Pa u kakvom je stanju taj tvoj 533 ako ne može vuć 2x10 u prvoj direktnoj. :scratch

Neznam, vjerovatno lošem.. Al 2x10 u zimskoj brazdi nemože prvom direkt da se postavim na glavu.. I dalje pričamo o oranju, ne tanjuranju, i nekom podnošljivom opterećenju. Za dobro oranje mu je dosta jedna brazda, a ima nešto sitno zemlje gdje on nemože ni s 1x14cola, džaba i 3spore i špere, kad prednji kraj skoči u zrak čim plug uđe u zemlju..

A 533 i 2x12 nebi komentirao, jer nema smisla.
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Ma normalno da sve zavisi o zemlji......o tome su već vođene rasprave na puno tema........i meni zvuči previše 2x12 za 533.......ipak je to samo "kultivator sa 4 kotača" :rolfer:
petar....Ne bih potcjenjivao opterećenost kod tanjuranja....Kad tanjurača dobro zagrize da vidiš kako crvenko rže.....:rolleyess:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Tanjuranje sam spomenuo u kontekstu dubine oranja. Jedne godine orem ja s usrom i 2x12 a na njivi do mene 539 i 2x10 leti, ja 2 kruga on 3. Stanem i odem vidjet, kad ono baja ore možda dobrih 10cm u dubinu i kaže ''fino se ore ove godine''..

Neki dan je brat išo proć u bašči mami oko vrtla 2 kruga tanjuračom 24d i 533, kaže ide drugom.. aha, niz brdo i s izravnatom tanjuračom, jer je već bilo pripremljeno.. On vrišti i pod dvorednim kultivatorom za kukuruz drugom uz brdo...
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Oba pluga daju isti otpor al je ipak lakše vuć ravnjak jer je lakši.

Kakav je to traktor kojemu uteg od 100 kg otežava oranje? To se vjerojatno ne bi osjetilo ni na malim Yanmarima od 14 KS.
Kod 5 ili više brazdnih plugova je to osjetniji teret, te kod njih može biti problem ak je traktor na granici za ravnjaka.
 

margonalis

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
45
Tanjuranje sam spomenuo u kontekstu dubine oranja. Jedne godine orem ja s usrom i 2x12 a na njivi do mene 539 i 2x10 leti, ja 2 kruga on 3. Stanem i odem vidjet, kad ono baja ore možda dobrih 10cm u dubinu i kaže ''fino se ore ove godine''..

Neki dan je brat išo proć u bašči mami oko vrtla 2 kruga tanjuračom 24d i 533, kaže ide drugom.. aha, niz brdo i s izravnatom tanjuračom, jer je već bilo pripremljeno.. On vrišti i pod dvorednim kultivatorom za kukuruz drugom uz brdo...

Baja očito ne zna naštimati plug, deset centimetara dubine je dobro.Ako plug vuče konj, ili ako u polje pustiš dvadesetak svinja da malo ruju. :lol:

A što se tiće IMT-a 533 i tanjurača od 24 diska, što reći, to ti je valjda buraz pričao ujutro nakon što se probudio.IMT 533 može 24 diska jedino vuč po zraku. :p
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Baja očito ne zna naštimati plug, deset centimetara dubine je dobro.Ako plug vuče konj, ili ako u polje pustiš dvadesetak svinja da malo ruju. :lol:

A što se tiće IMT-a 533 i tanjurača od 24 diska, što reći, to ti je valjda buraz pričao ujutro nakon što se probudio.IMT 533 može 24 diska jedino vuč po zraku. :p



100 ljudi 100 čudi, 100 žena 200 sisa......

nekome je tanjuranje kada tanjurača uđe 2-3 prsta u zemlju, a netko ju zaglavi do osovine.......ja sam sa 533 vukao 24d......al nevalja tanjurača, ide loše i pravi grob u sredini......i išao je dobro s njom.......dok moju od 20d vuče kako hoče.......i ona mu najbolje sjeda.......

što se tiče oranja, za ferđu je za mene 1 brazda.......o tome ima dosta tema na forumu i uvijek ima onih koji su za jednu brazdu, i oni koji su za 2 brazde......ja osobno nevolim previše opterečivati traktor, bolje i 2-3 sata duže radili ili kupiti neki jači, pa vući 3-4 brazde i napraviti posao nabrzinu......

da plug od 10" valja, onda bi ljudi koji imaju veće traktore imali takve plugove, inače tko ima više brazdi, neki minimum je 12 i 14".......3x14......3x16......2x14 itd. zašto netko umjesto 3x14, neuzme 4x10......po zahvatu su približno isti, posao će se napraviti u skoro isto vrijeme.......
 

Kumic

Član
Tu od
7 Lis 2010
Poruka
196
Kao što kaže deinstalator,sve ovisi o zemlji...kod nas nije čudo da 533 ore s 2x12 ali za zimsku brazdu mislim da je 1x16 taman jer je brazda ipak veća a njemu se može smanjit zahvat,ovisi o zemlji.A tanjurača od 24 diska ipak nije za taj traktor.
 

Najnoviji postovi

Na vrh